Автор Тема: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори  (Прочитано 841850 пати)

Присутен Кољо

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 183
  • MVP Ring
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2895 на: 11 Март 2024, 15:40:00 pm »
Сам ги смени?
Се ресетира нормално после сервис и се проверуваат параметрите.
Да, сам ги сменив пред зграда, ама воопшто не ми текна дека треба да се ресетира сервисен интервал.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk


Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 865
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2896 на: 12 Март 2024, 08:13:24 am »
Од вчера почна да титка плинот (ловато) два пати кога ке ја згаснам колата. Претпоставувам е за сервис, но не сум сигурен.

Sent from my LM-V450 using TapatalkЗвучниот сигнал при гасење кај Ловато означува потсетување за редовен сервис. Со промена на филтрите треба да се ресетираат и работните часови до наредниот сервис. Ако тоа не е направено, посетете го сервисот за да се направи ресет, тоа е кратка постапка, само се одбира една  опција во софтверот.

Отсутен Gelufa

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 1
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2897 на: 25 Април 2024, 15:48:57 pm »
Zdravo. Ako moze nekoj da mi pomogne.
1. Dali pri promena na akumulator treba da se resetira ili slicno plinskiot ured bidejki odkako go promeniv akumulatorot plinkskiot uder ne raboti. Lovato e plinskiot ured, ford focus 2010.
2. Dali nekoj znae servis za plinski uredi vo Ohrid ili Struga? Imase 2 sto gi znaev KM 7 i eden kaj egejskite zgradi ama ne rabotat poveke izgleda.

Tnx

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5130
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2898 на: 25 Април 2024, 15:56:13 pm »
@Gelufa Немам слушнато таква работа, јас имам Ловато, нон стоп вадам клема од акомулатор си работи без проблем. Провери прво да не е банален пропуст некој, клемите за струја за  компјутерот од плинот да не се вратени назад на новиот акомулатор.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 865
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2899 на: 27 Април 2024, 08:07:59 am »
Zdravo. Ako moze nekoj da mi pomogne.
1. Dali pri promena na akumulator treba da se resetira ili slicno plinskiot ured bidejki odkako go promeniv akumulatorot plinkskiot uder ne raboti. Lovato e plinskiot ured, ford focus 2010.
2. Dali nekoj znae servis za plinski uredi vo Ohrid ili Struga? Imase 2 sto gi znaev KM 7 i eden kaj egejskite zgradi ama ne rabotat poveke izgleda.

Tnx

Доколку на контролното копче на плинскиот уред не е активна ниту една лед диода, проверете дали се поврзани на акумулаторот малите клеми од инсталацијата на уредот.