Автор Тема: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори  (Прочитано 690059 пати)

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 834
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2805 на: Мај 12, 2022, 12:32:18 pm »
Имам нов Форд Фокус 1,5 бензинец 2021год. купен пред 3 месеци, до сега имам помината малце над 1000км и имам гаранција од салон 2години. просечно ми покажува потрошња околу 6.5л на 100км.
Дали е паметно да вградам плински уред земајќи ги впредвид големите цени на бензинот? И како ќе вилиае тоа на гаранцијата?

Најпрво потребно е да се види типот на мотор, дали за него има опција за вградување на плински уред.

Отсутен gjoko.jovanov

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 2
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2806 на: Мај 17, 2022, 11:53:35 am »
Имам нов Форд Фокус 1,5 бензинец 2021год. купен пред 3 месеци, до сега имам помината малце над 1000км и имам гаранција од салон 2години. просечно ми покажува потрошња околу 6.5л на 100км.
Дали е паметно да вградам плински уред земајќи ги впредвид големите цени на бензинот? И како ќе вилиае тоа на гаранцијата?

Најпрво потребно е да се види типот на мотор, дали за него има опција за вградување на плински уред.

1.5L Ti-VCT (123 hp)

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 834
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2807 на: Мај 18, 2022, 12:05:44 pm »
Имам нов Форд Фокус 1,5 бензинец 2021год. купен пред 3 месеци, до сега имам помината малце над 1000км и имам гаранција од салон 2години. просечно ми покажува потрошња околу 6.5л на 100км.
Дали е паметно да вградам плински уред земајќи ги впредвид големите цени на бензинот? И како ќе вилиае тоа на гаранцијата?

Најпрво потребно е да се види типот на мотор, дали за него има опција за вградување на плински уред.

1.5L Ti-VCT (123 hp)

Здраво

Тоа би требало да е поновата верзија  на 1.5L Ti-VCT моторот , со 3 цилиндри. Според каталошки податоци , би требало да е опремен со двијно вбризгување МПИ и Директ (3 инјектори на усисна грана, 3 директно во блок на мотор). Досега го немаме гледано овој мотор, но ако има директно вбризгување тоа ќе значи дека во моментов немаме понуда за поставување на плински уред

Отсутен vlatko05

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 285
 • AVY
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2808 на: Јуни 13, 2022, 23:55:23 pm »
Здраво,

3л бензин (дури префрли на плин летно време) на 100км претежно градска вожња на плин е нормална потрошувачка? Се работи за Accord 2.4 2007

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41718
 • Il Moderatore
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2809 на: Јуни 14, 2022, 07:19:16 am »
Јас мислам да. За таа кола, тоа е нормално. А и зависи колку има ладни стартови во тие 100км. Може да ја запалиш еднаш у денот и 50км да ги извозиш у денот без застанување, или можеби ќе извозиш у 5 дена 100км, и ќе имаш 10 ладни стартови. Али мислам дека е ок, сепак колата мора да загрее до 40-50 степени пред да префрли на плин.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 834
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2810 на: Јуни 14, 2022, 08:16:22 am »
Само би додал дека ние можеме да провериме дали уредот се вклучува навремено, а корисна би ни била информацијата по колку време (или поминат пат) колата префрла на плин.

Отсутен vlatko05

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 285
 • AVY
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2811 на: Јуни 14, 2022, 09:14:51 am »
Фала за брзите одговори :)

Симо поќе е втората варијанта иако можи помалку од 10 ладни стартови за 100км

Плимонт - префрлува прилично брзо сега летно време (дури да излезам од двор до улица 2-3 мин)

Отсутен audi.mk

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 20
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2812 на: Јуни 22, 2022, 09:36:12 am »
Имено го имам следниот проблем , се случува на угорница на поголема брзина 120 km/h на плин колата почнува наеднаш да треси првио пат кога ми се случи појави Check Engine со грешки Cylinder 1 и 2  misfire detected, Random multiple cylinders misfire и knock sensor, штом ја префрлам на бензин одма си прима во ред и после некоја минута ко ќе ја вратам назад на плин е во ред истото ми се случи пак не се појави check engine, само ја префрлив на бензин и по 1 мин на плин и си продолжи во ред…пред брзо се менати свекици се рабпти за систем LPG Tech One

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6819
 • Плинаш!!!
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2813 на: Јуни 22, 2022, 12:01:54 pm »
Ако си ставил НГК свеќици смени ги со друга марка. Имав сличен проблем како твојот. Се претресовме со мајсторот и на крај испадна дека проблем е во новите НГК свеќици.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен Ѓорѓи

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1236
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2814 на: Јуни 22, 2022, 12:24:45 pm »
Имено го имам следниот проблем , се случува на угорница на поголема брзина 120 km/h на плин колата почнува наеднаш да треси првио пат кога ми се случи појави Check Engine со грешки Cylinder 1 и 2  misfire detected, Random multiple cylinders misfire и knock sensor, штом ја префрлам на бензин одма си прима во ред и после некоја минута ко ќе ја вратам назад на плин е во ред истото ми се случи пак не се појави check engine, само ја префрлив на бензин и по 1 мин на плин и си продолжи во ред…пред брзо се менати свекици се рабпти за систем LPG Tech One
Мене последниов период истото ми се дешава а немам плин, само на бензин

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 834
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2815 на: Јуни 23, 2022, 09:33:51 am »
Имено го имам следниот проблем , се случува на угорница на поголема брзина 120 km/h на плин колата почнува наеднаш да треси првио пат кога ми се случи појави Check Engine со грешки Cylinder 1 и 2  misfire detected, Random multiple cylinders misfire и knock sensor, штом ја префрлам на бензин одма си прима во ред и после некоја минута ко ќе ја вратам назад на плин е во ред истото ми се случи пак не се појави check engine, само ја префрлив на бензин и по 1 мин на плин и си продолжи во ред…пред брзо се менати свекици се рабпти за систем LPG Tech One

Најчест предизвикувач на овој тип на проблеми е струјата на возилото (свеќици, кабли, бомбини), Обратете се кај Вашиот сервисер  или кај авто електричар.
« Последно менување: Јуни 23, 2022, 09:42:57 am plimont »