Автор Тема: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори  (Прочитано 678834 пати)

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 832
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2805 на: Мај 12, 2022, 12:32:18 pm »
Имам нов Форд Фокус 1,5 бензинец 2021год. купен пред 3 месеци, до сега имам помината малце над 1000км и имам гаранција од салон 2години. просечно ми покажува потрошња околу 6.5л на 100км.
Дали е паметно да вградам плински уред земајќи ги впредвид големите цени на бензинот? И како ќе вилиае тоа на гаранцијата?

Најпрво потребно е да се види типот на мотор, дали за него има опција за вградување на плински уред.

Отсутен gjoko.jovanov

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 2
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2806 на: Мај 17, 2022, 11:53:35 am »
Имам нов Форд Фокус 1,5 бензинец 2021год. купен пред 3 месеци, до сега имам помината малце над 1000км и имам гаранција од салон 2години. просечно ми покажува потрошња околу 6.5л на 100км.
Дали е паметно да вградам плински уред земајќи ги впредвид големите цени на бензинот? И како ќе вилиае тоа на гаранцијата?

Најпрво потребно е да се види типот на мотор, дали за него има опција за вградување на плински уред.

1.5L Ti-VCT (123 hp)

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 832
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2807 на: Мај 18, 2022, 12:05:44 pm »
Имам нов Форд Фокус 1,5 бензинец 2021год. купен пред 3 месеци, до сега имам помината малце над 1000км и имам гаранција од салон 2години. просечно ми покажува потрошња околу 6.5л на 100км.
Дали е паметно да вградам плински уред земајќи ги впредвид големите цени на бензинот? И како ќе вилиае тоа на гаранцијата?

Најпрво потребно е да се види типот на мотор, дали за него има опција за вградување на плински уред.

1.5L Ti-VCT (123 hp)

Здраво

Тоа би требало да е поновата верзија  на 1.5L Ti-VCT моторот , со 3 цилиндри. Според каталошки податоци , би требало да е опремен со двијно вбризгување МПИ и Директ (3 инјектори на усисна грана, 3 директно во блок на мотор). Досега го немаме гледано овој мотор, но ако има директно вбризгување тоа ќе значи дека во моментов немаме понуда за поставување на плински уред