Автор Тема: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори  (Прочитано 606411 пати)

Присутен Magical

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 24
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2745 на: Јули 31, 2021, 13:33:49 pm »
А колку трошел пред да се зголеми на таа потрошувачка?
7, 7.5 литри макс

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6860
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2746 на: Јули 31, 2021, 14:16:02 pm »
А колку трошел пред да се зголеми на таа потрошувачка?
7, 7.5 литри макс
Ти си ја познаваш најдобро колата и нема што да мислиш дали е многу за тој мотор, имаш отстапување за едно литро, што и не е нешто драматично.
Пред било што да превземеш, следи ја извесен период потрошувачката, можеби било само инцидентно, потоа барај го гремлинот кај свекици, филтри, штелувања итн.

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1608
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2747 на: Јули 31, 2021, 19:17:52 pm »
И кочница подзаглавена може да е гремлинот.

Јас на 1.2 мотор под 9 комбинирана во лето со клима не сум бил.
Или 10 литри со 1.8 мотор.

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 815
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2748 на: Август 03, 2021, 12:21:45 pm »
Возење со вклучена клима ја зголемува потрошувачката на гориво до 20%. Последниве 10-тина денови имаме чести јавувања за висока потрошувачка.

Отсутен Busav

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2191
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2749 на: Август 03, 2021, 14:33:40 pm »
Возење со вклучена клима ја зголемува потрошувачката на гориво до 20%. Последниве 10-тина денови имаме чести јавувања за висока потрошувачка.
А башка и во место стоење, чекаш од пазарење или дете од градинка/школо не се гаси колата... И тоа си влече

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен ivanov99

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 46
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2750 на: Септември 01, 2021, 00:58:30 am »
Здраво, користам плински уред Ловато смарт 4ц, монтиран 2015 година. Кога треба да префрли автоматски од бензин на плин, почнува да свири и се врака на бензин. Го однесов во сервис и ми кажаа цркнал компјутерот и треба да се менува се освен расплињача и дизни. Има ли начин да се поправи компјутерот???
Ве молам за одговор

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4152
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2751 на: Септември 01, 2021, 09:25:46 am »
Epa ako crknal kompjutetot valjda kje treba da se menja.

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 815
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2752 на: Септември 01, 2021, 10:15:38 am »
Во пракса овој проблем најдобро е да се реши со замена на компјутерот со нов. За поправка на компјутерот ќе треба да се обратите во сервис за авто електроника, но прашање е дали ќе може да се поправи, дали цената на поправката ќе биде приближна на цена на нов компјутер и колку ќе трае поправениот компјутер. Можете да посетите еден од нашите сервиси ако сакате уште еднаш да се провери дали проблемот е неисправен компјутер.

Отсутен Kostur

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 6
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2753 на: Септември 22, 2021, 18:03:43 pm »
Имам проблем со фиат стило 1.6 16в 77кв. Наутро првото палење е многу тешко вергла 5-6 секунди и едвај почнува да пали со сецкања и на крај запалува. После првото палење нема веќе никаков проблем пали од прво вртење до утредента. Додека е сеуште на бензин доколку се даде гас почнува да се гуши моторот и да губи снага а може и да се изгаси, ако се почне со минимално давање гас може да се стигне до високи обртаи а ако наеднаш се стисне повеќе папучата почнува гушењето. Тоа трае околу 3-5 минути додека се загрее моторот и после колата нема проблем. Ако ја оставам сама да си префрли веднаш на плин нема никаков проблем. Пред 6 месециш ми откажа скроз и сменив уложак за бензинска пумпа, ама еве почна пак да ми јавува проблем. Се работи за Ловато плински систем

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 815
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2754 на: денес во 08:42:36 »
Проблемот може да е предизвикан и од бензискиот и од плинскиот дел на моторот. Можете да посетите плински сервис за да се провери состојбата на плинскиот уред. Тоа што можете сами да направите  е следното - да се потроши плинот до крај, и со празен плински резервоар да се вози колата само на бензин 2 до 3 дена , а притоа  да се поминат над 100 км. Доколку причината е во плинскиот уред, по  вакво возење само на бензин моторот би требало да нема проблем, и тоа е знак дека возилото треба да се однесе на сервис за плински уреди. Доколку сеуште има проблем, тогаш решението ќе го бара сервис за Фиат возила.