Автор Тема: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори  (Прочитано 567387 пати)

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6176
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2715 на: Март 15, 2021, 12:12:09 pm »
Епа уљето не ги подмачкува дизните нели?

Дизна и мотор исто е ?

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2421
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2716 на: Март 15, 2021, 14:35:23 pm »
Епа уљето не ги подмачкува дизните нели?

Дизна и мотор исто е ?
Моторот е склоп од многу елементи и дизните спаѓаат во тој склоп.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6176
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2717 на: Март 15, 2021, 22:09:56 pm »
Епа уљето не ги подмачкува дизните нели?

Дизна и мотор исто е ?
Моторот е склоп од многу елементи и дизните спаѓаат во тој склоп.

И ако не се користи повремено бензин, а со тоа не се подмачкуваат дизните, тоа ќе доведе да не се подмачкува моторот и ќе зарибе моторот ?

Отсутен micho73

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 27
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2718 на: Април 05, 2021, 22:51:02 pm »
Дали е погоден моторот за монтажа на плински уред?
Моторот е на Mercedes b150,  M266 E15.
Ако е добар за монтирање кој плински систем и колку ќе чини?

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 808
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2719 на: Април 06, 2021, 14:16:33 pm »
Дали е погоден моторот за монтажа на плински уред?
Моторот е на Mercedes b150,  M266 E15.
Ако е добар за монтирање кој плински систем и колку ќе чини?

M266  Мерцедесовите мотори се меѓу покомплицираните за конверзија на плински погон, но сепак во изминатите години вградивме плински уреди на солиден број  возила  од А и Б Класа опремени со нив. Исто како и кај јапонските мотори, M266 има вентили кои можат да се прегреат при долго возење на високи врттежи на плински погон, и затоа треба да се вози умерено на отворен пат (под 4000 rpm). Нејчесто вградуваме Ландирензо Ево, со цена од 540 евра

Отсутен MihailAstra

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 20
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2720 на: Април 08, 2021, 16:11:02 pm »
Здраво Плинмонт, ме интересира каков плински уред е возможно да се монтира на Астра Г 2002 Година 1.6 16V 101 КС и која би била цената? Благодарам

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 808
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2721 на: Април 09, 2021, 09:17:27 am »
Здраво Плинмонт, ме интересира каков плински уред е возможно да се монтира на Астра Г 2002 Година 1.6 16V 101 КС и која би била цената? Благодарам

Здраво
На ова возило може да се постават повеќе типови на секвенционални автогасни уреди. со торусен резервоар кој се поставува на место на резервно тркало. Цените на уредите кои се наменети за Астра 1.6 од 2002 год. се движат од 300 до 540 евра. Наш предлог е Landirenzo Evo со цена од 540 евра, AC Stag 200 со цена од 423 евра, или како варијанта со пониска цена Emmegas- 360 евра.

Отсутен aneta8045

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 1
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2722 на: Април 15, 2021, 14:42:33 pm »
Zdravo, bi vi bila blagodarna dokolku nekoj moze da mi odgovori na prasanjeto. Kupiv poloven-uvezen Citroen C3 1.4 benzin-plin so fabricki BRC plin, megjutoa stom ke prefrli na plin ne pokazuva potrosuvacka na gorivo. Dodeka raboti na benzin bord kompjuterot pokazuva potrosuvacka momentalna, prosecna, preostanati kilometri do polnenje i dr, no stom prefrli na plin ne pokazuva nisto, samo crticki na site parametri. Do sto bi mozelo da bide? I vo avtomakedonija i vo citroen krevaat race i velat ne mozat toa da sredat.

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 808
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2723 на: Април 16, 2021, 09:54:06 am »
Zdravo, bi vi bila blagodarna dokolku nekoj moze da mi odgovori na prasanjeto. Kupiv poloven-uvezen Citroen C3 1.4 benzin-plin so fabricki BRC plin, megjutoa stom ke prefrli na plin ne pokazuva potrosuvacka na gorivo. Dodeka raboti na benzin bord kompjuterot pokazuva potrosuvacka momentalna, prosecna, preostanati kilometri do polnenje i dr, no stom prefrli na plin ne pokazuva nisto, samo crticki na site parametri. Do sto bi mozelo da bide? I vo avtomakedonija i vo citroen krevaat race i velat ne mozat toa da sredat.

Здраво

Досега не сме се сретнале со ваков проблем. Доколку е фабрички вграден уред веројатно проблемот е во конекцијата меѓу компјутерите на возилото и на плинскиот уред. Ве молам побарајте не на телефон на 075 239 886.

Отсутен Кристијан Божиновски

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 32
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2724 на: Април 22, 2021, 19:53:29 pm »
Plimont zdravo.Imam edno prasanje za vas.
Imam seat ibiza 2008 so 1.2 motor 51kw so vgraden plin vo Holandija od kade sto e i uvezena
Dali moze da se smeni polnackata zosto ovaa sto ja imam ne odgovara na nasive pumpi
I sekako da mi kazete kolku kje me cini toa zadovolstvo?

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 808
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2725 на: Април 23, 2021, 08:41:54 am »
Здраво

Кај Вашето возило полначката е тип бајонет, кој се користи во Холандија. Има две решенија кои можеме да Ви ги понудиме. Првото е да се промени полначката со стандарден италијански тип кој се користи и кај нас, што ќе ве чини 1500 денари. Второто решение е да набавите адаптер кој би се навртувал на постоечката полначка. Ваков адаптер чини 1200 денари.

Отсутен Кристијан Божиновски

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 32
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2726 на: Април 23, 2021, 17:25:01 pm »
Па повеќе сум заинтересиран за промена на полначката
Кажете ми дали треба претходно да се закажува термин за да се смени?
Или може директно да се дојде кај вас без најава?

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 808
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2727 на: Април 24, 2021, 08:06:47 am »
Можете да посетите наш сервис и без најава, не очекувам дека возилото ќе го задржиме повеќе од еден час.

Отсутен Кристијан Божиновски

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 32
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2728 на: Април 24, 2021, 08:48:56 am »
Da ne treba so prazna boca da dojdam?
Ili nema potreba?

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 808
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2729 на: Април 24, 2021, 10:48:31 am »
Нема потреба