Автор Тема: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори  (Прочитано 568857 пати)

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 808
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2685 на: Октомври 13, 2020, 08:13:48 am »
Здраво plimont, да замолам за детали за инсталација на Suzuki Baleno 1997 година, 1.6 GLX 16V 72kW со автоматски менувач. Можност за инсталација, цена, некакви ограничувања и сл. Благодарам.

Здраво
Сузуки Балено 1,6 од 1997 г. е опремен со постар тип на Сузуки МПИ мотор. Кај ова возило може да се вгради плински уред, но потребно е да се одбере соодветен уред кој ќе го поддржи овој мотор. Најчесто ги препорачуваме Стаг 300, со цена од 455 евра, и Ландирензо Ево со цена од 540 евра. Во моментов имаме прoмоција, за готовинско плаќање Ви следува гратис атестен преглед. Тип на резервоар - торусен , на место на резервно тркало. Нема ограничување на употребата на плинскиот уред како што е случај кај поновите јапонски возила.
« Последно менување: Октомври 19, 2020, 08:08:10 am plimont »

Отсутен Stefan1

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 4
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2686 на: Октомври 17, 2020, 18:07:46 pm »
Здраво Плимонт ме интересира цена за плински уреди се работи за Опел Астра Ј 1.6 турбо бензин 132kw(180ks) произведена 2010 година. Благодарам.  :)

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 808
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2687 на: Октомври 19, 2020, 08:28:40 am »
Здраво Плимонт ме интересира цена за плински уреди се работи за Опел Астра Ј 1.6 турбо бензин 132kw(180ks) произведена 2010 година. Благодарам.  :)

Здраво

За ова возило препорачуваме да се постави Ландирензо Ево-ОБД системот, кој е дизајниран да ги поддржи Турбо бензиските мотори. Цената е 640 евра

Отсутен Stefan1

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 4
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2688 на: Октомври 19, 2020, 12:50:55 pm »
Здраво Плимонт ме интересира цена за плински уреди се работи за Опел Астра Ј 1.6 турбо бензин 132kw(180ks) произведена 2010 година. Благодарам.  :)

Здраво

За ова возило препорачуваме да се постави Ландирензо Ево-ОБД системот, кој е дизајниран да ги поддржи Турбо бензиските мотори. Цената е 640 евра
Благодарам дали од вашето искуство се јавуваат одредени проблеми со овој систем вграден во Астри, и дали во оваа цена е вклучен резервоар на место на резервна гума .
« Последно менување: Октомври 19, 2020, 18:41:03 pm Stefan1 »

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 808
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2689 на: Октомври 20, 2020, 08:22:26 am »
Здраво Плимонт ме интересира цена за плински уреди се работи за Опел Астра Ј 1.6 турбо бензин 132kw(180ks) произведена 2010 година. Благодарам.  :)

Здраво

За ова возило препорачуваме да се постави Ландирензо Ево-ОБД системот, кој е дизајниран да ги поддржи Турбо бензиските мотори. Цената е 640 евра
Благодарам дали од вашето искуство се јавуваат одредени проблеми со овој систем вграден во Астри, и дали во оваа цена е вклучен резервоар на место на резервна гума .

Ви понудивме еден од најсофистицираните плински системи кои во моментов се произведуваат токму со цел да се избегнат евентуални проблеми, сепак се работи за мотор кој е комплициран за конверзија на плински погон.  Во цената е вклучен торусен резервоар-кој се поставува на место на резервно тркало. Во Астра Ј вообичаено се поставува торусен резервоар со помала висина  -180 мм, и со зафатнина од 38 до 43 литри. Има опција и за поголем резервоар од 48 или 54 литри, но тие веќе ќе бидат значително повисоки од дното на багажниот простор.

Отсутен was

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 121
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2690 на: Октомври 25, 2020, 12:11:25 pm »
Имам еден проблем. Обично на сабаље, загреана во возење плинот  прави исклучи вклучи. 30 секунди на бензин па ќе вклучи плин па после исклучува па пак на бензин па пак плин. Бев кај плинарот залеми две жички и мена филтер рече до него било ама ѓабе. Шо можи да е?

Овој проблем најчесто е поврзан со компјутерот на плинскиот уред - со повремено губење импулс или струја (доколку не се активира звучен сигнал кога враќа на бензин), но може да има проблем со температурен сензор, мап сензор итн.... Најдобро е мајсторот кој интервенирал да погледне уште еднаш
Мајсторот ми вика дека сензорите и компјутерот се камен нема проблем. Рече тури антифриз, турив и пак исто прави. Особено на отворено од 60км/ч нагоре пррфрла де на бензин де на плин, повеќе работи на бензин.

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6238
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2691 на: Октомври 25, 2020, 12:19:41 pm »
Значи општо земено ова компјутерите како го дупат човекот у здрав мозок.

Што убаво беше порано све на тастер ;D

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 808
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2692 на: Октомври 26, 2020, 09:06:19 am »
Имам еден проблем. Обично на сабаље, загреана во возење плинот  прави исклучи вклучи. 30 секунди на бензин па ќе вклучи плин па после исклучува па пак на бензин па пак плин. Бев кај плинарот залеми две жички и мена филтер рече до него било ама ѓабе. Шо можи да е?Овој проблем најчесто е поврзан со компјутерот на плинскиот уред - со повремено губење импулс или струја (доколку не се активира звучен сигнал кога враќа на бензин), но може да има проблем со температурен сензор, мап сензор итн.... Најдобро е мајсторот кој интервенирал да погледне уште еднаш
Мајсторот ми вика дека сензорите и компјутерот се камен нема проблем. Рече тури антифриз, турив и пак исто прави. Особено на отворено од 60км/ч нагоре пррфрла де на бензин де на плин, повеќе работи на бензин.

За кој тип на плински уред станува збор?

Отсутен Ultra

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2693 на: Декември 04, 2020, 01:57:45 am »
Здраво плимонт, прашање дали вршите сервис/средување на БРЦ плински уреди?
Се работи за форд фокус 2009 2.0, со вграден плин на кој треба да се провери испарувачот. При возење не сум осетил некоја разлика, ниту пак проблем со плинот. Но самиот дел има премногу масло и ми беше кажано дека не е лошо проверка да се направи :).

Отсутен mican

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 15
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2694 на: Декември 23, 2020, 22:40:18 pm »
здраво
се работи за плински уред Easy green а компијутерот на плинскиот уред е F-gas 4r
прашањето ми е каде можам да си купам кабелче за да можам да си е штеловам по ќејф?
фала од напред

Отсутен Indigo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 348
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2695 на: Декември 27, 2020, 23:13:49 pm »
здраво
се работи за плински уред Easy green а компијутерот на плинскиот уред е F-gas 4r
прашањето ми е каде можам да си купам кабелче за да можам да си е штеловам по ќејф?
фала од напред

не им се исплати да ти дадат одговор на прашањето. на погрешно место прашуваш.

Отсутен bozooo

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 44
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2696 на: Јануари 02, 2021, 19:33:52 pm »
Здраво, цена за плински уред за астра гтц 1.4 66 kw 2007
Фала

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 808
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2697 на: Јануари 15, 2021, 11:41:11 am »
Здраво плимонт, прашање дали вршите сервис/средување на БРЦ плински уреди?
Се работи за форд фокус 2009 2.0, со вграден плин на кој треба да се провери испарувачот. При возење не сум осетил некоја разлика, ниту пак проблем со плинот. Но самиот дел има премногу масло и ми беше кажано дека не е лошо проверка да се направи :).

Здраво

Ние не ги одржуваме системите од брендот БРЦ. Пожелно е да се направи проверка на испарувачот, иако кога се работи за испарувач најважно е да нема истекување на плин или антифриз.

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 808
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2698 на: Јануари 15, 2021, 15:50:55 pm »
здраво
се работи за плински уред Easy green а компијутерот на плинскиот уред е F-gas 4r
прашањето ми е каде можам да си купам кабелче за да можам да си е штеловам по ќејф?
фала од напред

Здраво

Кабел можеме да Ви нарачаме од произодителот. Јавете се во еден од нашите сервиси.

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 808
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2699 на: Јануари 15, 2021, 15:58:51 pm »
Здраво, цена за плински уред за астра гтц 1.4 66 kw 2007
Фала

Здраво

Цената за вградување на плински уред во Астра 1.4 ГТЦ се движи од 360 евра за уредот Емегас, до 640 евра за уредот Ландирензо Ево ОБД со цена од 640 рвра. Наша препорака е да се вгради стандардниот Ландирензо Ево, кој има цена од 540 евра, со 3 години гарантен период. Се поставува торусен резервоар на место на резервно тркало, со зафатнина од 42- до 48 литри