Автор Тема: Нова кола - Од салон до друг град. Како?  (Прочитано 16575 пати)

Отсутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3210
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #45 на: Декември 24, 2021, 20:16:08 pm »
Nekoj "update" da pise na temava, ima li nekoi promeni vo procedurite da se nosi nova kola od salon do drug grad, probni tablici , osiguruvanje , kako odi tocno rabotata, kolku kosta itn.

Од станица за технички преглед вадиш пробни таблици со важност неколку дена и со тие си ја носиш колата до дома. Јас вадев пред 1 недела за Пежо 208 и коштаа 2312 денари. За нив не треба колата да ја носиш во техничкиот, само документите. Ти даваат купопродажен договор, фактура, лична карта и со тие документи вадиш се.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11926
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #46 на: Декември 24, 2021, 20:46:46 pm »
Со пробни таблици де. Самиот салон ќе си ја заврши работата.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9280
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #47 на: Декември 24, 2021, 20:47:37 pm »
За пробни таблици се вади некакво осигурување?

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9280
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #48 на: Декември 24, 2021, 22:31:52 pm »
Ќе одговори некој :(

Отсутен nethervor18

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 23
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #49 на: Декември 24, 2021, 22:40:31 pm »
Со нив оди и полиса колку што помнам.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11926
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #50 на: Декември 24, 2021, 22:56:11 pm »
Се вади. Фактички реално тоа и ти се пробните таблици. Полиса осигурање.

Само пази никој не знае ова да го одговори:

Дали полисата важи само за еден патник или за сите. Едни викаат за сите во возилото (и патници) други викаат само возачот.

Мене со Шкодата ме застанаа, со жената и детето внатре. Џандарот му било мерак да ја разгледа колата (демек не успеал да ја види пробната таблица оти затемнети биле стаклата, а почна да ме прашува повеќе за колата отколку за нешто друго). Никаков проблем не ми направи.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • 430i
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #51 на: Декември 25, 2021, 00:11:00 am »
Со пробни таблици во возилото смее да има само возач.
Не смее да има други патници.
Затоа осигурувањето е само за возачот.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9280
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #52 на: Декември 25, 2021, 00:21:38 am »
Е сега следното прашање ми е од кога почнува да важи осигурувањето од пробните таблички?

Пошто нели, да се спречат злоупотреби, нормалното осигурување почнува да тече после полноќ од датумот кога е извадено.
Ако добро се сеќавам, примерот беше, ја слупуваш колата на улица пред салон, па трчаш да извадиш полиса.
Истото може да се преслика и со пробните таблици.

Отсутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6609
 • Зборува со автомобилите. Specijalis Cardialogue
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #53 на: Декември 25, 2021, 00:26:28 am »
Сметка фискале, ваљда.
Не неа има час, минути и секунди. :)
You humans. Sometimes it's hard to imagine how you've made it this far.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52880
 • Махер
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #54 на: Декември 25, 2021, 06:42:55 am »
Од вечерта важи полисата.

Присутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1576
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #55 на: Декември 25, 2021, 08:40:25 am »
Од вечерта важи полисата.
Заебана работа, скоро возев кола на пробни таблички.
Ова треба да го кажуваат таму...