Автор Тема: Автомобилски фотографии бај zeroSignal :)  (Прочитано 67928 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29313
  • CARclub.mk
Одг: Автомобилски фотографии бај zeroSignal :)
« Одговори #90 на: 24 Јануари 2018, 11:23:07 am »
@Simo - Carrier159  - Го сменив Канонот за Sony a6000, ама и тој има AEB опција (баш прогуглав сега) и ќе пробам следниот пат. Имам еден статив, каков-таков, ќе заврши работа.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11714
 • Архитект
Одг: Автомобилски фотографии бај zeroSignal :)
« Одговори #91 на: 24 Јануари 2018, 12:37:09 pm »
Смени Canon за Sony?
Смени DSLR за Compact?

Сам стави си Бан.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29313
  • CARclub.mk
Одг: Автомобилски фотографии бај zeroSignal :)
« Одговори #92 на: 24 Јануари 2018, 13:16:58 pm »
Смени Canon за Sony?
Смени DSLR за Compact?

Сам стави си Бан.

Нешто си смешал. a6000 е mirrorless апарат, со можност за менување објективи. И Канонот и Сонито користат APS-C сензор, со тоа што сензорот на Сонито е нијанса поголем(23.5 x 15.6 mm vs 22.3 x 14.9 mm). Конкретно, мојот а6000 дојде во кит со 16-50 објектив. Квалитетот на фотографиите е одличен, особено ако фати да се занимава човек малку повеќе.

Значително покомпактните димензии и помалата тежина се само одличен бонус. Негативна страна е полошиот battery life.

Едит: Чисто да додадам - мене апаратот ми е примарно за сликање коли.
« Последно менување: 24 Јануари 2018, 13:38:11 pm zeroSignal »

Отсутен ogledalo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 616
Одг: Автомобилски фотографии бај zeroSignal :)
« Одговори #93 на: 24 Јануари 2018, 14:02:13 pm »
Еве едно гифче со трите „стадиуми“ на фотката. Првата е директ од апарат, втората е со штелување во Lightroom, третата е со чистење ѓубре (буквално) во Photoshop.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

a6000 vakov JPEG vadi, ili RAW ti e slikano?
Ne mi se svigja mnogu.
Jas nejkam da se zamaram so obrabotki na fotografiite I slikam JPEG isklucivo (inaku amaterki, za familirano/travel slikanje zboram). Ne bev zadovolen so Canon, probav Nikon I toa e za mene. JPEG od aparat na Nikon mi e pogoden po moj vkus.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29313
  • CARclub.mk
Одг: Автомобилски фотографии бај zeroSignal :)
« Одговори #94 на: 24 Јануари 2018, 14:06:38 pm »
Слика и RAW и JPEG истовремено.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11714
 • Архитект
Одг: Автомобилски фотографии бај zeroSignal :)
« Одговори #95 на: 24 Јануари 2018, 14:09:50 pm »
Смени Canon за Sony?
Смени DSLR за Compact?

Сам стави си Бан.

Нешто си смешал. a6000 е mirrorless апарат, со можност за менување објективи. И Канонот и Сонито користат APS-C сензор, со тоа што сензорот на Сонито е нијанса поголем(23.5 x 15.6 mm vs 22.3 x 14.9 mm). Конкретно, мојот а6000 дојде во кит со 16-50 објектив. Квалитетот на фотографиите е одличен, особено ако фати да се занимава човек малку повеќе.

Значително покомпактните димензии и помалата тежина се само одличен бонус. Негативна страна е полошиот battery life.

Едит: Чисто да додадам - мене апаратот ми е примарно за сликање коли.

Скроз изумив дека сликаш коли само. Чат пат луѓе собрани групно.
:)

Јас го имам истиот сензор (23.5 x 15.6 mm)  во Никон паковање. Можи некогаш да направиме споредба, чисто онака. Никон вс. Сони мирорлес.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43439
 • Il Moderatore
Одг: Автомобилски фотографии бај zeroSignal :)
« Одговори #96 на: 24 Јануари 2018, 14:12:16 pm »
Одлично си е апаратчето. Компактноста е екстра врлина на мирорлесиве, поготово кога треба да ги тегнеш на терени. Го буташ у џеб со некој wide angle zoom објектив и пичиш :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29313
  • CARclub.mk
Одг: Автомобилски фотографии бај zeroSignal :)
« Одговори #97 на: 24 Јануари 2018, 14:14:58 pm »
Одлично си е апаратчето. Компактноста е екстра врлина на мирорлесиве, поготово кога треба да ги тегнеш на терени. Го буташ у џеб со некој wide angle zoom објектив и пичиш :)

Exactly. :D

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29313
  • CARclub.mk
Одг: Автомобилски фотографии бај zeroSignal :)
« Одговори #98 на: 01 Февруари 2018, 19:28:08 pm »

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6921
 • хаУс мајстор
Одг: Автомобилски фотографии бај zeroSignal :)
« Одговори #99 на: 01 Февруари 2018, 23:35:47 pm »
Тазе полирана, еј :)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29313
  • CARclub.mk
Одг: Автомобилски фотографии бај zeroSignal :)
« Одговори #100 на: 04 Февруари 2018, 15:15:28 pm »

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29313
  • CARclub.mk
Одг: Автомобилски фотографии бај zeroSignal :)
« Одговори #101 на: 09 Февруари 2018, 18:24:33 pm »

Отсутен Bumb

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1196
Одг: Автомобилски фотографии бај zeroSignal :)
« Одговори #102 на: 09 Февруари 2018, 19:10:14 pm »
Добро кај ги наоѓаш ваквиве места?

Топ се


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43439
 • Il Moderatore
Одг: Автомобилски фотографии бај zeroSignal :)
« Одговори #103 на: 09 Февруари 2018, 20:32:35 pm »
Добро кај ги наоѓаш ваквиве места?

На улица :D

Ова е средно Водно - Пантелејмон патчето. Тазе асфалтирано, плаче да се затвори за едно rally monte carlo - style евент.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bumb

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1196
Одг: Автомобилски фотографии бај zeroSignal :)
« Одговори #104 на: 09 Февруари 2018, 20:34:37 pm »
А тоа со карпата на прошлата страна со чипот?


Sent from my iPhone using Tapatalk