Автор Тема: Дрон фотографии - by Balanar  (Прочитано 1616 пати)

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2109
Дрон фотографии - by Balanar
« на: 17 Февруари 2024, 20:34:51 pm »
Како што може да се забележи - фоткиве не се баш баш од различни места, али толку бев во можност да прошетам од декември до сега.
Башка што на работа до 16h, а во толку (па и порано) се стемнуваше. За викенд што попрво...Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29390
  • CARclub.mk
Одг: Дрон фотографии - by Balanar
« Одговори #1 на: 17 Февруари 2024, 20:55:54 pm »
Прекрасни! Дрон фотографија ми е многу интересна дисциплина, браво!

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1516
Одг: Дрон фотографии - by Balanar
« Одговори #2 на: 17 Февруари 2024, 21:20:40 pm »
Браво, топ. Особено зајдисонцето во Штип!

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Jimny

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1279
 • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Дрон фотографии - by Balanar
« Одговори #3 на: 17 Февруари 2024, 21:37:01 pm »
Имаш ли увид која височина е во прашање на фотографии?

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2109
Одг: Дрон фотографии - by Balanar
« Одговори #4 на: 17 Февруари 2024, 21:41:56 pm »
Имаш ли увид која височина е во прашање на фотографии?

Имам увид скоро во се.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13692
Одг: Дрон фотографии - by Balanar
« Одговори #5 на: 17 Февруари 2024, 23:05:14 pm »
Баш убаво. Браво!

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5017
 • Пиши лаже
Одг: Дрон фотографии - by Balanar
« Одговори #6 на: 17 Февруари 2024, 23:50:18 pm »
Браво, супер фотки. Битно е да се има желба само, ке си го устручиш со движења, ефекти и обработки. Топ.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2109
Одг: Дрон фотографии - by Balanar
« Одговори #7 на: 18 Февруари 2024, 02:17:56 am »
Благодарам на сите за убавите зборови.

Од кога го купив дронов, прво се регистирав како дрон оператор/пилот во француската цивилна воздухопловна агенција, па полагав и онлајн тест. Се е бесплатно. Се здобив со сертификати за да можам овој дрон (Mini 4 Pro), па и некој од потешките (Mavic бла бла) да го пилотирам низ земјите во EU. Во Белгија и во Ирска исто беше бесплатна процедурата.
Во Македонија нема потреба од сертификати или тестови за дронови под 250gr, но си има стандардни правила.
Eдно 1-2 недели прво го учев да го летам и управувам (со практични вежби и туторијали), потоа требаше да ги научам автоматските опции за снимање од самиот дрон, па мануелните движења, а и уште не се. За монтажа/едитирање имам искуство со Premiere, ама го користам (и учам) DaVinci Resolve.

Последниве 2 месеци ги користам да го вежбам низ/над Штип или во околината, па сега откако ќе станува потопло и денот ќе е подолг, се надевам ќе се користи и за други дестинации.
Иако имам платено DJI фабричка гаранција доколку се случи некоја глупост (не по моја вина) да испратат нов за ептен мала сума или поправка на сегашниот, сеуште имам некоја трема, иако се намалува со секој нареден лет.

Искрено, мене ми се прекрасни сферичните панорами (360 степени), но форумов нема опција, па ќе ги поставам како линк од Гугл Мапс (таму имам над 11 милиони прегледи на сферични панорами што сум сликал од патувања).
Некако ми се многу посеопфатни од обичните фотки, а сепак не е видео.

Штип:
https://maps.app.goo.gl/oNWSXCatsZhV85456

Штип 2:
https://maps.app.goo.gl/goPV9sPtKhtcVNCa7

Agia Triada, Солун:
https://maps.app.goo.gl/CkjXpPxWNdTGuaDC9

Штип (зајдисонцето од погоре):
https://maps.app.goo.gl/Z1BP8z57n8aKMg1s5

И едно видео што го имам на YouTube:

« Последно менување: 18 Февруари 2024, 02:29:33 am balanar »

Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3585
Одг: Дрон фотографии - by Balanar
« Одговори #8 на: 18 Февруари 2024, 08:53:52 am »
Профи! Него низ Штип како го леташ, нема мака од ветерот? Таму тенда да наместиш во свети николе ке ја најдеш

Sent from my SM-A546B using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2109
Одг: Дрон фотографии - by Balanar
« Одговори #9 на: 20 Февруари 2024, 14:06:36 pm »
Профи! Него низ Штип како го леташ, нема мака од ветерот? Таму тенда да наместиш во свети николе ке ја најдеш

Sent from my SM-A546B using Tapatalk

Апликација користам:Прилично е точна за ветерот, за дожд - не баш.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4845
Одг: Дрон фотографии - by Balanar
« Одговори #10 на: 20 Февруари 2024, 18:09:46 pm »
Благодарам на сите за убавите зборови.

Од кога го купив дронов, прво се регистирав како дрон оператор/пилот во француската цивилна воздухопловна агенција, па полагав и онлајн тест. Се е бесплатно. Се здобив со сертификати за да можам овој дрон (Mini 4 Pro), па и некој од потешките (Mavic бла бла) да го пилотирам низ земјите во EU. Во Белгија и во Ирска исто беше бесплатна процедурата.
Во Македонија нема потреба од сертификати или тестови за дронови под 250gr, но си има стандардни правила.
Eдно 1-2 недели прво го учев да го летам и управувам (со практични вежби и туторијали), потоа требаше да ги научам автоматските опции за снимање од самиот дрон, па мануелните движења, а и уште не се. За монтажа/едитирање имам искуство со Premiere, ама го користам (и учам) DaVinci Resolve.

Последниве 2 месеци ги користам да го вежбам низ/над Штип или во околината, па сега откако ќе станува потопло и денот ќе е подолг, се надевам ќе се користи и за други дестинации.
Иако имам платено DJI фабричка гаранција доколку се случи некоја глупост (не по моја вина) да испратат нов за ептен мала сума или поправка на сегашниот, сеуште имам некоја трема, иако се намалува со секој нареден лет.

Искрено, мене ми се прекрасни сферичните панорами (360 степени), но форумов нема опција, па ќе ги поставам како линк од Гугл Мапс (таму имам над 11 милиони прегледи на сферични панорами што сум сликал од патувања).
Некако ми се многу посеопфатни од обичните фотки, а сепак не е видео.

Штип:
https://maps.app.goo.gl/oNWSXCatsZhV85456

Штип 2:
https://maps.app.goo.gl/goPV9sPtKhtcVNCa7

Agia Triada, Солун:
https://maps.app.goo.gl/CkjXpPxWNdTGuaDC9

Штип (зајдисонцето од погоре):
https://maps.app.goo.gl/Z1BP8z57n8aKMg1s5

И едно видео што го имам на YouTube:

Zosto bas vo Francuska?
Mozam li i jas da polagam za evropska dozvola besplatno, lokaciski sum vo Germanija.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2109
Одг: Дрон фотографии - by Balanar
« Одговори #11 на: 20 Февруари 2024, 19:42:10 pm »
Можеш.

Франција ја избрав затоа што беше бесплатно и имаат добар превод на сајтовите.