Автор Тема: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)  (Прочитано 168576 пати)

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4735
 • The Spartan General
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #30 на: Мај 29, 2015, 12:57:18 pm »
@mmm121, 9l/100km со просечна брзина од 105км/ч. Ако на некој му се чини многу, одма да кажам дека може и доста поштедливо да се помине.

Од тукашниве членови ниеден нема да извади под 9 на таа релација со таа кола. Освен Џонтра.  ;D ;D

Честитки уште еднаш Симо. :-)
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42421
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #31 на: Мај 29, 2015, 13:05:06 pm »
Сите ќе извадат за на Форум :)

Luki, имаш посебна благодарност за советите што ми ги даде. Штета што не поминавме низ местото кај што си, за да испиеме едно пиво, ама ни` летна времето, почнуваше продужен викенд во Германија, автопатиштата беа крцaти, и + 3 застои не` фатија (два беа вкупно повеќе од еден ипол саат).
Останува да ти се „раздолжам“ пиво, веднаш штом ќе стапнеш во Македонија :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52771
 • Махер
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #32 на: Мај 29, 2015, 13:06:01 pm »
Не е само џонтра, има уште неколку такви. Прво на ум ми доаѓа ФилипВ со неговото 90кмч аутобанско возење рецимо. :) Он ќе извади 4.4 на 100... :) А има и уште некои.

Отсутен kargh77

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 431
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #33 на: Мај 29, 2015, 13:09:08 pm »
Бидејќи планиρам во не многу далечна иднина да земам ваκво, ама споρтвагон, од тоа што сум гледал во Геρманија под 10κ евρа не се наоѓа добаρ пρимеρоκ туρбо 159.
Плус давачκи... таман κаκо што ρече Симо. Џабе се наоѓаат само сомнителни ЈТС и ЈТД.
Сеκаκо, баρ за мене, гρев е на ова плин да се става.
JTS не се сомниелни, има многу убави 2.2 модели со Ti опрема за релативно ниски суми. Снагата им е пристојна за разлика од 1.9, но проблемот е што си трошат тро` поќе бензинче, а опцијата за конверзија на плин ни во Европа не е разработена. Има што ги конвертирале и тоа претежно без проблеми, но се многу малку и нема многу искуство со нив.
Воглавно каравните се поефтини и ги има во поголем број.
Не се ρазбρавме :)
Мислев на сомнителни пρимеρоци κои ги има за стваρно џабе паρи со можно вρаќани κилометρи нашминκани κолκу да се пρодадат и сл.
Да бидам исκρен, мене би ми бил доволен и 1.9 ЈТС ама аκо веќе земам... неκа биде бисеρот :)

Отсутен stapmkd

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 764
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #34 на: Мај 29, 2015, 13:10:59 pm »
Честитки, со здравје да си ја возиш, многу е убава, за малце не земав 159ка кога го зимав BMW-то и уште неможам да ја прежалам, се надевам кога ќе ја средиш ќе биде уште поубава лепотица ;D

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4735
 • The Spartan General
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #35 на: Мај 29, 2015, 13:14:57 pm »
....

Не се секирај, пивото не нѝ бега. И јас како сите заминав на продужен викенд.  ;D ;D
Најбитно е што сте здрави и живи, немало некои сериозни проблеми, и си купи убава кола. :-)

Не е само џонтра, има уште неколку такви. Прво на ум ми доаѓа ФилипВ со неговото 90кмч аутобанско возење рецимо. :) Он ќе извади 4.4 на 100... :) А има и уште некои.

Со такво возење треба да вози со шлеперите 85-90. Таман ќе помагаат да има помал отпор на воздухот.  ;D
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3679
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #36 на: Мај 29, 2015, 13:50:14 pm »
уф, авион. Симо, со здравје да се вози!

Отсутен martin_bt

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2501
 • Дете Битолчанче
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #37 на: Мај 29, 2015, 13:57:49 pm »
Создравје да се вози Симо!
Што вредат коњските сили ако зад воланот седи магаре ... ? ;D


Отсутен Stw

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 93
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #38 на: Мај 29, 2015, 14:10:30 pm »
Создравје да се вози и ужива,одлична,честитки за изборот !

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16632
 • Keep it 100
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #39 на: Мај 29, 2015, 14:18:23 pm »
@mmm121, 9l/100km со просечна брзина од 105км/ч. Ако на некој му се чини многу, одма да кажам дека може и доста поштедливо да се помине.
Од тукашниве членови ниеден нема да извади под 9 на таа релација со таа кола. Освен Џонтра.  ;D ;D

Џонтра сега уште ќе беше по пат наваму. ;D

Отсутен pirat_07

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7818
 • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #40 на: Мај 29, 2015, 14:19:06 pm »
Честито карамела!

Со здравје да се вози и по некоја вечер оди си и дома да преспиеш  ;)
Почекај со гуми и бандаж, да се обере компирот па да се асвалтираат нивите  :-X

Отсутен TRPEE

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1529
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #41 на: Мај 29, 2015, 14:42:21 pm »
Oooooooo mnogu ubavo.  Sozdravje si ja vozis.

Отсутен InSides

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 855
 • ...кад звизде шурикени.
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #42 на: Мај 29, 2015, 15:35:09 pm »
Turbo Benzina! :) :) :)

Честитки, со здравје да се вози! Што се однесува до потрошувачката, не би коментирал за количините (сепак возам турбополнет бензинец) - само благодарност за реалните податоци - чинам дека ретко се пишува за потрошувачката на бензинци во детали кај нас.

Колку тежи колата? Не верувам дека го сретнав овој податок.

Отсутен Allexxander

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5825
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #43 на: Мај 29, 2015, 15:37:05 pm »
Честиот Симо, со здравје да ја возиш! :)

Она ,,Turbo Benzina"' ми праи кејф!!! :)

Отсутен Kikac

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2621
 • Шалабајзер
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #44 на: Мај 29, 2015, 16:45:36 pm »
Симо, знам кај живееш, ќе дојдам некој ден, ако најдеш ушмрљани тук-там траги, знај дека се од мене и сум пробал да си ги соберам лигите


Создравје возење, со мерак да си ја возиш и безгрижни километри :)
No turbo, no fun :)