Автор Тема: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)  (Прочитано 148388 пати)

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1560 на: 03 Март 2024, 01:31:27 am »
Преку куров.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1561 на: 03 Март 2024, 07:29:28 am »
Каква е разликата меѓу  прекинат/цвикнат кабел како што кажа @bear и прекин во електрична инсталација кај 5 врата како што кажав јас?

Инаку она претходното беше само едно подјебавање, шерење што би рекле Кумановци.
Сметав дека сум на игнор и нема да ги возбудам духовите😄

А што се однесува до
Цитат
Лиги ти течат кога ќе видиш дефект во темава.
повторно ќе потсетам дека јас бев тој што ти помогна да не купуваш напразно замаец.

ПС дали не приметуваш дека речникот ниту еднаш не ми се спуштил на твое ниво?

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6967
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1562 на: 03 Март 2024, 08:25:31 am »
Кај мене на Голфот имаше проблем со  LED штоповите, престанаа да светат дел од ледовите. Успеав да ги средам со менување на ледовите, ама мораше да го среди некој со дувалка и со повеќе искуство.
https://forum.carclub.mk/index.php?topic=11954.msg1158399#msg1158399

Исто така правеа проблем и ледовите на жмигавците во ретровизори, особено на дожд. Едниот скроз го сменив, а другиот се среди со чистење со алкохол и прскање со WD40 врз електрониката како заштита од вода.

Така да прво провери, како што пишаа, дали ти иде струја до штопот и ако тоа е ок тогаш види дали ќе менуваш ледови или цела лента.
« Последно менување: 03 Март 2024, 08:57:52 am AUUU »

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2563
 • Слобода или смрт
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1563 на: 03 Март 2024, 10:38:18 am »
Ме интересира како 35 годишен маж наместо да си ја однесе колата кај де ниро (локален штипски џеда мастер за електрика) и да си среди све во половина час растрга пити за бурек на форум за некакво мочано лед светло.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1564 на: 03 Март 2024, 10:55:09 am »
Ме интересира како 35 годишен маж наместо да си ја однесе колата кај де ниро (локален штипски џеда мастер за електрика) и да си среди све во половина час растрга пити за бурек на форум за некакво мочано лед светло.

А каде реков дека нема да ја однесам кај некого? Како знаеш дека се неам слушнато со Дени?
Каде пишав на темава "Дечки што му е на мочаново ЛЕД светло"?
На темава имам пишувано за сите промени или новини кај колава, зошто не би пишал и за ова? Без разлика што локално имам решенија.

Јас како што сфаќам - темава и форумов се за коли. Наши, туѓи, сеедно.
,,Пити за бурек" можеш да растргаш во Мајка Б'лгарија, ебате бугарчето. Одеби и ти од темава, како само ботови и душебрижници (со исклучоците) се собраа овде последниов ден, чудо.

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2563
 • Слобода или смрт
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1565 на: 03 Март 2024, 11:04:46 am »
Не заборавај да пишеш цена за "инвестицијава" и дали една или две жички ќе се преврзат...

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1566 на: 06 Март 2024, 14:28:52 pm »
Aпдејт на проблемов: не е проблем инсталацијата или единечна ЛЕД диода, самата лента е расипана.
Ќе побарам или половна лента или мајсторот спомна да се преспои обична ЛЕД лента за двете крајни џекчиња. Ова ми е крајна солуција и ќе морам пак да го барам бидејќи јас не се разбирам и тоа да го направам.

Вака нешто веројатно:


Цитат
It is led strip per meter. It didn't give me an error because I connected it in parallel with the old LEDs....
« Последно менување: 06 Март 2024, 14:37:54 pm balanar »

Отсутен Kikac

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2720
 • Шалабајзер
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1567 на: 06 Март 2024, 20:30:22 pm »
Пробајте со некоја обична лед лента, нека ја прелеми само, колега на сценик 3ка така го реши, порачавме од каросерија ново ама тоа тајванецот коа го праел го извиткал(фабрички е право, ова беше заоблено, бананесто, бугарот од Тарос крева рамења вика батко това е), мој совет да не се ебаваш со порачки морачки, смени само лента и шибај


Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1568 на: 14 Март 2024, 18:31:44 pm »
Решен е проблемот со третиот штоп т.е со ЛЕД лентата/диодите.
Дениро сервис/електроничар во Штип. Цената беше 500 денари.

Извадени се диодите и прелемена е бела ЛЕД лента на постоечките конектори. На овој начин ја снема и грешката што ми ја даваше на борд (check 3rd brake light).
Во меѓувреме, порачан е и целосен нов трет штоп за овој Леон бидејќи не бев сигурен дека денес ќе го решат вака. Цената мислам дека ќе е 2500 денари.
Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1569 на: 21 Март 2024, 11:41:05 am »
Пред малку ставени и летните гуми - Sava Intensa UHP2 (225/45/17) 91Y.
Имам два пара од нив:
- DOT 1422, купени 28.05.2022, 22342km вкупно (до 21.03.2024)
- DOT 5122, купени 01.04.2023, 10387km вкупно (до 21.03.2024)
Постариот DOT отиде напред, поновиот - назад.

Со зимските BFGoodrich gForce Winter 2 (205/55/16) сум поминал 3177km (од 25.11.2023).
Вкупно имаат поминато 14840km откако се во мене и некои 700-800km кога ги купив од @Tischläufer (на 13.11.2020).

Цена за промената - 400 денари (извадени зимските гуми сосе челичните бандажи, монтирани летните гуми и алуминиумските бандажи).
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Денес земена и Halk Europe Car Assistance (Oryx), 1300 денари.
Важи до важноста на полисата за автоосигурување.

Ова се условите: