Автор Тема: Alfa Romeo MiTo Veloce 155 TB Distinctive  (Прочитано 23148 пати)

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13389
 • Пудингот на шоферството
Одг: Alfa Romeo MiTo Veloce 155 TB Distinctive
« Одговори #210 на: Август 09, 2022, 13:26:01 pm »
Покрај редовната промена на маслото,најмногу зависи и каква тортура доживува мењачот во текот на експлоатацијата.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42319
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo MiTo Veloce 155 TB Distinctive
« Одговори #211 на: Август 09, 2022, 13:30:34 pm »
Покрај редовната промена на маслото,најмногу зависи и каква тортура доживува мењачот во текот на експлоатацијата.

У секој случај, повеќе тортура ќе издржи со свежо масло, отколку со „мочка“ од пред 5-6 години и 70-80.000км поминати :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1689
Одг: Alfa Romeo MiTo Veloce 155 TB Distinctive
« Одговори #212 на: Август 16, 2022, 20:09:15 pm »
Секоја чест за зафатот.

Ме потсети на една ситуација со моето екс Гранде ( не знам кој тип менувач иде во 1,3 мјет со 75 кс, 5 брзини), се сомневав во некој лагер, бев кај Митревски, ми кажа дека не е страшно и дека за некои 50к км ќе биде за менување и тогаш целиот зафат би ме чинел околу 200 е и тогаш ми покажа како изгледа лагер од 1,9 тди што е за менување, со придвижување се осеќаше како гребење.

Инаку, процедурална забелешка, скоро невидлива од големиот зафат, дисковите да не ти се за менување, барем така изгледа на сликата.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42319
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo MiTo Veloce 155 TB Distinctive
« Одговори #213 на: Август 17, 2022, 00:24:12 am »
Инаку, процедурална забелешка, скоро невидлива од големиот зафат, дисковите да не ти се за менување, барем така изгледа на сликата.
Предните да. За менување се. Многу скоро ќе биде и тоа.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен godofspeed

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2785
Одг: Alfa Romeo MiTo Veloce 155 TB Distinctive
« Одговори #214 на: Август 17, 2022, 08:30:05 am »
Жаре е на апарати... :D :D :D

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42319
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo MiTo Veloce 155 TB Distinctive
« Одговори #215 на: Октомври 15, 2022, 18:32:39 pm »


Убаво бројче.

Уште ѝ се радувам на играчкава како пред година ипол :) 20.000км пројдени речиси без проблеми.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5789
 • French diamond
Одг: Alfa Romeo MiTo Veloce 155 TB Distinctive
« Одговори #216 на: Октомври 15, 2022, 19:38:56 pm »
Шо знакче е то кај Дна, како бубачка изгледа  ;D

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42319
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo MiTo Veloce 155 TB Distinctive
« Одговори #217 на: Октомври 15, 2022, 20:22:46 pm »
Шо знакче е то кај Дна, како бубачка изгледа  ;D
Штоперица, демек...  у резолуција need for speed 1 на hercules монитор. :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tony

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 356
Одг: Alfa Romeo MiTo Veloce 155 TB Distinctive
« Одговори #218 на: Октомври 19, 2022, 16:07:41 pm »
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Убаво бројче.

Уште ѝ се радувам на играчкава како пред година ипол :) 20.000км пројдени речиси без проблеми.

Нема нешто подобро за возење од мала, јака зујалица.
2014 Audi A3 1.6 TDI
2012 Peugeot 308 1.6 eHDI
2019 Аprilia SR50R

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42319
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo MiTo Veloce 155 TB Distinctive
« Одговори #219 на: Ноември 27, 2022, 19:58:54 pm »
Зимски сет, да се пребродат 2-3 месеци.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.