Автор Тема: за веб сајт - промена на сервер !!!????  (Прочитано 3288 пати)

Отсутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1052
за веб сајт - промена на сервер !!!????
« на: 22 Септември 2012, 10:18:13 am »
ајде ај-ти стручњаци, компјутерџии, хакери и останати.........дајте предлог-совет !!??

сакам да префрлам постоечки сајт на друг сервер/сервери, досега беше преку оннет, ама пошто се веќе распуштена и пропала фирма, не можам ништо да направам со нив, промените на сајтот се блокирани и сите креваат раце дека незнаеле што е проблемот..............па сакам да ги мењам.
домејнот е на com.mk !

давајте совети што да се прави, каде, како е постапката, колку би коштало и сл. ?????

ако нешто сум згрешил во објаснувањето не замерувајте пошто не сум стручњак, туку само корисник.

Присутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29388
  • CARclub.mk
Одг: за веб сајт - промена на сервер !!!????
« Одговори #1 на: 22 Септември 2012, 10:27:43 am »
Пушти ми ПП конкретно за кој сајт се работи, да видам на која платформа е па да ти препорачам хост.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43490
 • Il Moderatore
Одг: за веб сајт - промена на сервер !!!????
« Одговори #2 на: 22 Септември 2012, 10:29:47 am »
Најлесно е ако имаш FTP пристап до сајтот, (ова мора да ти го овозможат Он.Нет), да го симнеш целиот локално кај тебе. потоа да си земеш web/domain hosting  на друго место, или хостингот на овој домен, ако е во твој посед, да го преселиш кај друг провајдер. За ова најмногу ќе ти помогне новиот провајдер. Потоа, новиот провајдер кој ќе ти го обезбеди просторот за web hosting ќе ти даде FTP пристап до веб серверот, каде ќе може да го аплоудуваш назад сајтот.

Тоа би било процедурата... Е сега со DNS записите кои треба да покажуваат кон новиот хостинг провајдер не знам кај нас како оди, знам дека во културни земји, автоматски штом промениш хостинг провајдер, новиот хостинг провајдер ги средува тие промени, за да може луѓето да го најдат новиот сервер со старото симболичко (www) име..

Ете Зеро на пп може да ти препорача хостинг сервери, дали локално или интернационално...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43490
 • Il Moderatore
Одг: за веб сајт - промена на сервер !!!????
« Одговори #3 на: 22 Септември 2012, 10:41:36 am »
Аха, еве едно туторијалче што се` опфаќа процедурата:

http://www.smoothwebmove.com/movingprocess.htmlAuto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1905
Одг: за веб сајт - промена на сервер !!!????
« Одговори #4 на: 22 Септември 2012, 10:55:52 am »
Си закупуваш хост од друга фирма, а за доменот во Марнет ќе бараш промена на постоечките DNS сервери со новите од другата фирма за хостинг.

Отсутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1052
Одг: за веб сајт - промена на сервер !!!????
« Одговори #5 на: 22 Септември 2012, 12:28:38 pm »
имам фтп пристап од дома, ама се што сакам да променам односно додадам не ми дозволува, можам само да избришам ама не можам да додадам, сто пати ги прашувам и одам кај нив, или креваат рамења или ме убедуваат дека е со во ред,
е ку*ац е во ред кога не е.

хостинг, домејн или што и да е, незнам како се вика.........само знам дека секоја година доаѓа сметка и си плаќам на марнет.

Отсутен Nakolce

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2310
 • Имигрант
Одг: за веб сајт - промена на сервер !!!????
« Одговори #6 на: 22 Септември 2012, 12:45:50 pm »
на марнет си плаќаш за домејнот !! а од оннет очигледно имаш хостинг кој сакаш да го смениш... Е сега незнам кои странски хостинг компании можат да поддржат македонски домејн. Мислам дека при промена на хостингот треба во марнет да поднесеш барање за промена на dns серверите... Класниот ќе ти ги објасни тие работи подетално... Никогаш не сум работел со марнет па незнам колку брзо ќе го направат тоа.

Отсутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1052
Одг: за веб сајт - промена на сервер !!!????
« Одговори #7 на: 23 Септември 2012, 09:25:43 am »
фала на сите !

Пушти ми ПП конкретно за кој сајт се работи, да видам на која платформа е па да ти препорачам хост.

имаш пп.


Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33979
 • Таков е животот... јебига
Одг: за веб сајт - промена на сервер !!!????
« Одговори #8 на: 23 Септември 2012, 10:49:18 am »
Ете Зеро ќе ти зарвши работа. Fear not and prepare a chick hot...

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13692
Одг: за веб сајт - промена на сервер !!!????
« Одговори #9 на: 23 Септември 2012, 15:28:18 pm »
Значи процедурата е претерано едноставна.

На хостингот што го имаш сеа (серверот на Он Нет) си го спушташ целиот сајт со се базата SQL...

Си наоѓаш во хост...(јас пример користам Урнебес хост од Кавадарци) си ги upload-ираш стварите ...фајлови и базата...

За домејн те прашуваат дали имаш ти или тие да ти регистрираат (600 денари е). Ако имаш не плаќаш ништо само ти го доделуваат твојот домејн на нивниот сервер.

DNS да те регистирира е околу 24 часа

Дец ит!

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1905
Одг: за веб сајт - промена на сервер !!!????
« Одговори #10 на: 23 Септември 2012, 21:16:44 pm »
Пофални зборови до Урнебес хост, порано соработував ептен со нив, за брзо време повторно ќе продолжи соработката со Кими. :) Топло ги препорачувам.