Автор Тема: Домашни Миленици  (Прочитано 701761 пати)

Отсутен Leonid

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 848
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4965 на: 20 Февруари 2024, 09:53:37 am »
kuckari, koja ampula za na vratot ja koristite protiv paraziti (krlezi, bolvi, munshichka)?
Форесто или Скалибур

Отсутен Leonid

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 848
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4966 на: 20 Февруари 2024, 09:55:11 am »
Каде може да купам црн лабрадор? Пријатели од грција ми бараат, ваљда нема да е проблем да се пренесе легално преку граница. Кучето треба да е со педигре.


Sent from my iPhone using Tapatalk

https://www.halooglasi.com/kucni-ljubimci/psi/labrador-retriver-stene/5425642619082?kid=1&sid=1708412459665


По сликиве, кутрето е лош примерок на лабрадор. Хартија трпи се, кутрево кога ќе порасне ќе видите дека е лош лабрадор

Отсутен kajgance1

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 4
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4967 на: 20 Февруари 2024, 10:33:47 am »
Каде ја набавувате Purina Pro Plan храната по најдобра цена?

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6994
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4968 на: 20 Февруари 2024, 15:56:02 pm »
kuckari, koja ampula za na vratot ja koristite protiv paraziti (krlezi, bolvi, munshichka)?

Фронтлајн комбо

Најдолготрајни и со најдобар ефект. Ги имаш кај Педагошка продавницата, мислам имаше во Рамстор и Сити мол

Каде ја набавувате Purina Pro Plan храната по најдобра цена?

Макси храната ти е најдобра буџет замена за Ројал
Ја имаш во продавниците погоре споменати

Отсутен nikomil1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 649
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4969 на: 20 Февруари 2024, 19:35:41 pm »
zemena denes zaliha za pola eventualno cela godina..kje vidime kako kje bide so dozdovi :)

- frontline combo za golemi kucinja od city mall (520denari)
- fypryst za golemi kucinja od leptokarija (450 denari)
- fypryst za kucinja do 40kg od leptokarija (530 denari)

i pak izleze onaa narodnata sekoj cigan si go fali svojot konj :)

vo city mall i vikam na prodavackata, shto e podobro fypryst ili frontline combo. .. aaa vika frontline combo e kade kade podobra (chitam posle sostav bukvalno identichen sostav imaat)

i vikam na ovaa shto prodava fypryst i ataksa koe e podobro .. mi vika abe ataksata e zakon :)

(ataksava ima druga hemikalija razlichna od fypristot i frontline) pa kje vidime godinava kako kje preterame. valjda kje se dovolni ovie 3 ampuli..ako ne vo septemvri kje se zeme ushte edna doza.

https://i.ibb.co/sKnf8MK/ampuli.jpg

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6994
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4970 на: 20 Февруари 2024, 22:09:03 pm »
И кај нас имаш антибиотик со иста основа на различни фабрики па ефектот не е ист.
Јас Фронтлајн од сопствено искуство ти препорачав. Ете, имаш различни па ќе споредиш.
Може знаеш, ампула откако ќе ставиш не смее во следните неколку дена да се бања или да оди низ мокро, у превод да не врне. Исто, се истура со врвот директ на кожа кај вратната коска.

Отсутен nikomil1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 649
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4971 на: 20 Февруари 2024, 23:46:43 pm »
И кај нас имаш антибиотик со иста основа на различни фабрики па ефектот не е ист.
Јас Фронтлајн од сопствено искуство ти препорачав. Ете, имаш различни па ќе споредиш.

fala ti za preporakata. zatoa i prashav ovde...oti prodavachite sekoj si fali toa shto prodava. a bidejkji site tri sorti shto gi najdov nekoj gi pofali si rekov aj kje probam pa kje vidime kako ponatamu.

Може знаеш, ампула откако ќе ставиш не смее во следните неколку дена да се бања или да оди низ мокро, у превод да не врне. Исто, се истура со врвот директ на кожа кај вратната коска.

teoretski znam da.. i ne se razmachkuva so prsti tuku se ostava sama da se upie. prv pat kje stavam jas (a sum gledal drugi kako stavaat)
spored prognozata do nedela nema da vrne (valjda kje e dovolno da fati ampulata) utre vecher kje ja turam posle rabota.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29283
  • CARclub.mk
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4972 на: 21 Февруари 2024, 06:47:52 am »
И јас ќе дадам препорака за Frontline Combo, ама за мачки. :)

Отсутен Leonid

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 848
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4973 на: 21 Февруари 2024, 08:48:31 am »
kuckari, koja ampula za na vratot ja koristite protiv paraziti (krlezi, bolvi, munshichka)?

Фронтлајн комбо

Најдолготрајни и со најдобар ефект. Ги имаш кај Педагошка продавницата, мислам имаше во Рамстор и Сити мол

Каде ја набавувате Purina Pro Plan храната по најдобра цена?

Макси храната ти е најдобра буџет замена за Ројал
Ја имаш во продавниците погоре споменати

Дали овие што ги предложивте штитат од песочна мушичка, која пренесува лишманија?
Лишманијата е многу распространета кај нас,поради активистите и бездомните животни, а за жал нема спас од неа, и се пренесува и на луѓе, пред некоја година жена во Штип умре од тоа.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20598
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4974 на: 21 Февруари 2024, 10:47:22 am »
Ни е на нашиов му даваме Бравекто таблета, не е ампула.

Не знам дали се достапни во Македонија, али се ептен ефикасни. Ампула не сме му ставиле пар години веќе.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Astraion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 624
 • Pixel Perfect.
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4975 на: 21 Февруари 2024, 12:43:09 pm »
Нексгард Спектра го користам веќе година и нешто, прво ѝ стававме ампула на грб ама ова со колачиве е попрактично. Од истата фирма која го прави Фронтлајн, има обичен Нексгард и Спектра, последниов мислам е поскап за 150ден. ама има дејство и против внатрешни паразити/црви/глисти. Повтараме на секои 3 месеци.


Отсутен Jimny

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1047
 • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4976 на: 17 Мај 2024, 08:01:16 am »
Кучкари дали некој од вас има белгиски овчар Malinois мало штене да продава или да знае некој во мкд да продава не од Нови Сад! стрикно мкд со цела пропратена документација за кутрево и ако некој поседува Malinois да сподели искуство.
Какви се со дресура со деца дали напааѓаат и слично.
Благодарам

Отсутен Jimny

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1047
 • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10893
 • 430i
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4978 на: 17 Мај 2024, 09:18:02 am »
@Leonid мислам дека имаше Малиноа

Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8557
 • Пичлеме
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4979 на: 17 Мај 2024, 09:45:39 am »