Автор Тема: Адитиви со Д-р. djidji  (Прочитано 274453 пати)

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4420
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2190 на: Август 04, 2021, 16:05:23 pm »
Ах не видов на плин дека вози, тераа цефка ко така.

Присутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10724
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2191 на: Август 04, 2021, 16:36:00 pm »
На плин вози,  какво паѓање на издувни, какви бакраЌи. Ем со плин ќе го изгори новиот кат за ич време :D Инаку, да... ќе мрчат на технички, затоа е боља финта во катализаторот да поминува права цевка, а надворешната оплата да си стои како маска... :)

На плин најмногу ги паѓаат на технички.

Јас лично го видов тоа во ПСС. Дизели поминуваат, плин ги паѓаат заради CO2.

Мерат САМО CO2...

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3914
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2192 на: Август 04, 2021, 16:55:07 pm »
CO-to minimalno ama zatoa praj se lud na co2 butaj....

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40566
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2193 на: Август 04, 2021, 17:18:18 pm »
На плин вози,  какво паѓање на издувни, какви бакраЌи. Ем со плин ќе го изгори новиот кат за ич време :D Инаку, да... ќе мрчат на технички, затоа е боља финта во катализаторот да поминува права цевка, а надворешната оплата да си стои како маска... :)

На плин најмногу ги паѓаат на технички.

Јас лично го видов тоа во ПСС. Дизели поминуваат, плин ги паѓаат заради CO2.

Мерат САМО CO2...

Не ми е јасно, како може плинаш повеќе CO2 да вади од бензинаш?

Based on independent testing of nearly 9,000 cars from the EU that were manufactured recently and that have state-of-the-art pollution controls, those that run on LPG produce 11% less CO2 in operation
https://www.drivelpg.co.uk/about-autogas/environmental-benefits/


Или директен пример:

 l'Alfa Romeo presenta la Giulietta con alimentazione anche a Gpl per il motore 1.4 Turbo da 120 CV. Secondo l'Alfa Romeo, grazie ai 120 CV a 5.000 giri e i 206 Nm di coppia a 1.750 giri, la Giulietta a Gpl raggiunge i 195 km/h e accelera da  0 a 100 km/h in 10,3 secondi. La casa dichiara che con l'alimentazione a Gpl la Giulietta percorre in media l'equivalente di 12 km/l mentre 134 g/km è la quantità di CO2 emessa: a benzina questi valori diventano rispettivamente 15,6 km/l e 149 g/km.

Потрошња на плин е 12км/л со 134 г/км ЦО2
Потрошња на бензин 15,6км/л со 149 г/км ЦО2

Како и да е, катализаторот нема (директна) врска со емисија на CO2.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4420
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2194 на: Август 04, 2021, 21:42:07 pm »
Овие бројките се убај, ама се мерени со катализатор.
Без катализатор колкави се е прашањето.  ;D

На чичко ми без катализатор му прават проблем, на плин, ама го пуштаат оти се знај со контролорот. Не дека нема физички, туку на емисии.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40566
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2195 на: Август 04, 2021, 22:27:27 pm »
На NOx  може да паѓа заради немање/лош кат, CO2 стриктно зависи од тоа колку и какво гориво согорува колата. Плинаши се генерално почисти отколку на бензин кога се вози аутото.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4169
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2196 на: Август 04, 2021, 23:17:24 pm »
Deneska se cuv i so Goran Dizna i dogovoriv vo petok uste sabajlecki vo 7 da ja nosam po lad da ja fati.
Kolku sto go razbrav kje go vadi mojot katalizator kje go cisti od sakjeto i vnatre kje stava cefka i nekoj pridusuvaci. Rece deka kolata 100% kje prodishe i demek na tehnicki nema da ima nikakov problem. Pa zdravje petok popladne ili sabota kje pisam impresii i sto kako iskocilo.
Rece demek ima najmalce 3 saata rabota za celata procedura.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50043
 • Махер
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2197 на: Август 05, 2021, 09:47:47 am »
На NOx  може да паѓа заради немање/лош кат, CO2 стриктно зависи од тоа колку и какво гориво согорува колата. Плинаши се генерално почисти отколку на бензин кога се вози аутото.
Почисти, но како што и кажа може да согоруваат повеќе гориво за иста испорачана моќност, па да испадне повисоко CO2. Секако се друго ќе е многу ниско, ама CO2 може да е повисоко кај некои плинаши.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40566
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2198 на: Август 05, 2021, 13:40:41 pm »
Вака, ако е се' во ред со колата, на плин треба помалце CO2 да зрачи:

LPG consists for 82,5% of carbon, or 454 grammes of carbon per liter of LPG. In order to combust this carbon to CO2, 1211 grammes of oxygen is needed. The sum is then 454 + 1211 = 1665 grammes of CO2/liter of LPG.


1 liter of petrol weighs 750 grammes. Petrol consists for 87% of carbon, or 652 grammes of carbon per liter of petrol. In order to combust this carbon to CO2, 1740 grammes of oxygen is needed. The sum is then 652 + 1740 = 2392 grammes of CO2/liter of petrol.


Значи, дури и да е 30% потрошувачката на плин поголема (реално на добро средена кола е 20-тина % повисока потрошувачка отколку на бензин), пак би требало да е позелен плинот.Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50043
 • Махер
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2199 на: Август 05, 2021, 13:50:15 pm »
Вака, ако е се' во ред со колата, на плин треба помалце CO2 да зрачи:

LPG consists for 82,5% of carbon, or 454 grammes of carbon per liter of LPG. In order to combust this carbon to CO2, 1211 grammes of oxygen is needed. The sum is then 454 + 1211 = 1665 grammes of CO2/liter of LPG.


1 liter of petrol weighs 750 grammes. Petrol consists for 87% of carbon, or 652 grammes of carbon per liter of petrol. In order to combust this carbon to CO2, 1740 grammes of oxygen is needed. The sum is then 652 + 1740 = 2392 grammes of CO2/liter of petrol.


Значи, дури и да е 30% потрошувачката на плин поголема (реално на добро средена кола е 20-тина % повисока потрошувачка отколку на бензин), пак би требало да е позелен плинот.Апсолутно е позелен, нема дискусија за тоа. Јас мислев дека е 10тина%, ама ете 30% требало да е плус. Што е уште по пресмешно што не се продаваат коли на плин - ако целта е загадување. (или се продаваат но во микронски процент, и како afterthought наштрафен уред, а не директно замислен да работи само на плин) :) :) :)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40566
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2200 на: Август 05, 2021, 13:55:09 pm »
Така е! Мал чекор за автоиндустријата, голем за човештвото, што би рекол другар ми Нил Армстронг.
Толку мали прилагодувања треба за да го напраиш возилото стриктно на плин (и еве, 5л резервоар за бензин, за да пали во зима, мада и тоа не треба со директно вбризгување на течен плин у мотор), што е скрос чудно како само мал дел од производителите понудија фабрички плинаши. Изглеа слабо се заинтересирани државиве за субвенции за чист воздух...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12678
 • Пудингот на шоферството
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2201 на: Август 05, 2021, 14:15:29 pm »
Чист воздух,загадување,озон и сл. празни муабети се само за дополнителни еко такси на "стоката".
Ако сакаат да средат треба да почнат од друго место,ама убо им е вака си плаќаме.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50043
 • Махер
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2202 на: Август 05, 2021, 14:38:24 pm »
Ете си фатија занает, копање литиум. Топ за екологија!

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4463
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2203 на: Август 05, 2021, 22:26:35 pm »
Го земав овој адитив Манол од Германија, се разредува 1/1000 во дизел гориво, пишува оти штеде гориво, подмачкува и штити од корозија, досега околу 150-200л имам потрошено гориво, за штедење не приметив да ми заштеди,за подмачкување врска немам 😊.
Чисто пишав некој ако планира да го купува да извади помала потрошувачка да не се надева 😂


Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk


Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4169
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2204 на: Август 06, 2021, 14:50:07 pm »
E vaka samo sto se pribrav od kaj Goran dizna od 8 saat sabajle.
Izvaden katalizatorot otvoren i vnatre sakjeto na 2 mesta bese skrseno i izmesteno. Najverojatno sum go zakacil katalizatorot na nekoj lezeci policaec i si ibal majkata vnatre. Od sto bilo izmesteno vnatre nemalo pravec za izduvavanje na gasovite i predniot del bese zatnat i od tuka nastanuval celiot problem.
E sega stavena e vnatre cevka koja ja secese so brusalka da dobie kanali kako cevka od puska. Zavareno i napolneto vnatre so izolacija. Tipcevo katalizatorot go secese na samite ivici i posle po istoto taka strucno go zavari sto nese poznava i deka e otvaran. Seto toa posle go izbrusi i odlicno iskoci.Ja probavme kolata prodise. Trgnuva i povlekuva odlicno i temperaturata e zacimentirana na 90.
Deckoto alal mu vera za srabotenoto i toplo go preporacuvam.