Автор Тема: Адитиви со Д-р. djidji  (Прочитано 274456 пати)

Отсутен JezuzNoChill

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 760
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2175 на: Јули 24, 2021, 13:45:19 pm »
Ако е директно вбризгување ова мислам најдобро. Само што не би го прскал на MAF сензорот туку после него.

https://www.wynns.eu/product/petrol-egr-extreme-cleaner/

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4169
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2176 на: Јули 24, 2021, 14:54:11 pm »
Postoi li nekoj aditiv za procistuvanje katalizator na benzinec vozilo ?
Nekolku pati mi se ima deseno da mi zamirisa kolata na jajce. Mi spomnaa demek od katalizatorot e. E sega dali da baram care vo dekarbonizacija,dali nekoj aditiv dali autoput da se izduva ?
Inace vo rabota na motor ne osekjam ama bas nikakvi simptomi.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32546
 • Таков е животот... јебига
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2177 на: Јули 24, 2021, 15:41:24 pm »
Postoi li nekoj aditiv za procistuvanje katalizator na benzinec vozilo ?
Nekolku pati mi se ima deseno da mi zamirisa kolata na jajce. Mi spomnaa demek od katalizatorot e. E sega dali da baram care vo dekarbonizacija,dali nekoj aditiv dali autoput da se izduva ?
Inace vo rabota na motor ne osekjam ama bas nikakvi simptomi.
Не треба ништо да правиш ни да чистиш тоа нормално е.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40566
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2178 на: Јули 24, 2021, 16:20:52 pm »
Postoi li nekoj aditiv za procistuvanje katalizator na benzinec vozilo ?
Nekolku pati mi se ima deseno da mi zamirisa kolata na jajce. Mi spomnaa demek od katalizatorot e. E sega dali da baram care vo dekarbonizacija,dali nekoj aditiv dali autoput da se izduva ?
Inace vo rabota na motor ne osekjam ama bas nikakvi simptomi.
Не треба ништо да правиш ни да чистиш тоа нормално е.

Нормално е, ако е расипан катализаторот. Хидроген сулфид смрди на јајца, една од улогите на катализаторот е овој смрдлив гас да го конвертира во сулфур диоксид кој наликува на мирис на запалено кибритче и далеку помалку смрди.

Совет за @Vlatce-Vectra , пробај смени бензинска кај што точиш бензин, здувај ја на автопат, тешко дека некој адитив или „чистење“ на катализаторот ќе помогне. отишол тој у неповрат :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32546
 • Таков е животот... јебига
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2179 на: Јули 24, 2021, 17:21:00 pm »
Postoi li nekoj aditiv za procistuvanje katalizator na benzinec vozilo ?
Nekolku pati mi se ima deseno da mi zamirisa kolata na jajce. Mi spomnaa demek od katalizatorot e. E sega dali da baram care vo dekarbonizacija,dali nekoj aditiv dali autoput da se izduva ?
Inace vo rabota na motor ne osekjam ama bas nikakvi simptomi.
Не треба ништо да правиш ни да чистиш тоа нормално е.

Нормално е, ако е расипан катализаторот. Хидроген сулфид смрди на јајца, една од улогите на катализаторот е овој смрдлив гас да го конвертира во сулфур диоксид кој наликува на мирис на запалено кибритче и далеку помалку смрди.

Совет за @Vlatce-Vectra , пробај смени бензинска кај што точиш бензин, здувај ја на автопат, тешко дека некој адитив или „чистење“ на катализаторот ќе помогне. отишол тој у неповрат :)
Сум го сретнал мирисот зад понови и по-перформанс коли. Исто и кај мене на пежото и на спаркот мирисаше. Уште на времето со ЛошиПатишта кога ја дискутиравме темата пред десетина години разговарав со технички преглед кога го регистрирав спаркот, велеа дека супер е катализаторот. Од тогаш 10 години навака нема никаков проблем. Зад Масератито на Анѓушев редовно мириса, секоја недела го приметувам ;D
Што значи има различни стадиуми на „расипан“ катализатор.

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4169
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2180 на: Јули 24, 2021, 17:58:37 pm »
Epa benziska strikno na makpetrol i benzin i plin stavam nikade na drugo mesto.
Mirizbata najvekje ja osekjam koga e zagreana kolata pod opteretuvanje. Eve pred 2 dena se pentarev nakaj Sonje nagore i koga zastanav na izleguvanje od kola mi zamirisa. Ne sekogas ama me stavi u misla.
Zatoa i pobarav sovet dali postoi nekakov marifet da se sanira problemot bez mehanicko vadenje i menuvanje so cefka ili pa drug katalizator.
Dali e mozno od plinot da go pravi toj problem ?

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40566
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2181 на: Јули 24, 2021, 18:00:02 pm »
@Tischläufer Позади нови коли мириса баш на запалено чкорче, али добро, ти си мирисал ауспуси, тоа не е баш мој фетиш :P

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7041
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2182 на: Јули 24, 2021, 18:42:53 pm »
Таму некаде 2000та, еден колега купи ново југо и исто му смрдеше на јајца, после некој месец ја однесе на сервис (под гаранција), ама ич не се сеќавам што му направија, битно му ја снема смрдеата.
Не верувам дека му го смениле катализаторот.

Отсутен JezuzNoChill

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 760
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2183 на: Јули 24, 2021, 18:54:35 pm »
Postoi li nekoj aditiv za procistuvanje katalizator na benzinec vozilo ?
Nekolku pati mi se ima deseno da mi zamirisa kolata na jajce. Mi spomnaa demek od katalizatorot e. E sega dali da baram care vo dekarbonizacija,dali nekoj aditiv dali autoput da se izduva ?
Inace vo rabota na motor ne osekjam ama bas nikakvi simptomi.

Постои. Сигурно има и од другите брендови.

https://www.wynns.eu/product/catalytic-converter-oxygen-sensor-cleaner/

https://www.wynns.eu/product/petrol-emission-reducer/

https://www.wynns.eu/product/petrol-pre-emission-test-treatment/

https://www.wynns.eu/product/catalytic-converter-lambda-cleaner/

https://www.wynns.eu/product/xtreme-petrol-emission-reducer/

https://www.wynns.eu/product/petrol-total-action-treatment/

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4169
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2184 на: Август 03, 2021, 21:19:20 pm »
Denovive se rasprasav za drug katalizator mi nudat novi zamenski univerzalni nekoj komplet so rabotna raka za 6000 denari. 1600 do 1800 kubika. Toj za 1400 kubila e 1000ka poevtin a za 2000 kubika 1000ce poskap.
Se javiv ovie sto gi cistat masinski demek nad 90% kje bil protocen mi pobaraa 4000 den ako go odnesam a ako oni vadat stavaat i perat 7000 denari.
E sega da si zeam univerzalen za 100 eura i da zemam mojov da go sitnam demek ako e orginal od voziloto go otkupuvale nekoj si 4-5000 denari i kje si dojde taman.
Sovet ?

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40566
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2185 на: Август 03, 2021, 21:34:16 pm »
Извади го твојот, шитни го и стај си 4-5 иљадарки во џеб. Стрејт пајп декат ол-д-веј! Ќе се радуваш на тротл респонсот ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4169
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2186 на: Август 03, 2021, 22:46:41 pm »
Site mi vikaat stavaj obicna cevka demek pojse kje reze ama kje prodise kolata.
Ama problem e kaj mene u pamet sto jas na sekakov nacin baram da mi bide potivka kolata a ne povekje da mi reze na auspuh.

Отсутен Bokica

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1331
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2187 на: Август 04, 2021, 13:28:58 pm »
Извади го твојот, шитни го и стај си 4-5 иљадарки во џеб. Стрејт пајп декат ол-д-веј! Ќе се радуваш на тротл респонсот ;D
Коа веќе спомна decat, на технички претпоставувам ќе мрчат ако е колата без катализатор така ?
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4420
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2188 на: Август 04, 2021, 13:38:41 pm »
Да, на издувни можи ќе го паѓаат, ако не сега потаму, оти од година на година ќе биди поригорозно. Порано не ни мереа издувни, ви текнува.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40566
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2189 на: Август 04, 2021, 14:05:31 pm »
На плин вози,  какво паѓање на издувни, какви бакраЌи. Ем со плин ќе го изгори новиот кат за ич време :D Инаку, да... ќе мрчат на технички, затоа е боља финта во катализаторот да поминува права цевка, а надворешната оплата да си стои како маска... :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.