Автор Тема: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили  (Прочитано 567625 пати)

Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3592
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3720 на: 06 Февруари 2024, 11:23:33 am »
Може на тој модел на Мерцедес не биле фалични менувачите, туку тој еден се расипал. М32 од тоа што читам на форумов е 100% добитен менувач :D
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3721 на: 06 Февруари 2024, 12:49:27 pm »
И мене ме заинтригира и дознав дека го нарекуваат чоколаден менувач (се топел ко чоколадо)

Отсутен kire95

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1668
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3722 на: 06 Февруари 2024, 13:44:19 pm »
Ме интересира каде може да купам во скопје перфорирана и стандардна кожа што ја користат овие што тапацираат автомобилски делови од ентериер волан менувач итн?

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6445
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3723 на: 06 Февруари 2024, 19:28:04 pm »
Би го продал, ама за 4к еур реално тешко ќе најдам возило што ќе ги задоволува моите барања, да е турбо, да има барем 110-120 коња.

А и на другото возило што би го зел, мал сервис, голем, гуми шознам во што состојба итн.

А за тоа што би сакал да го возам како наредно возило после ова засега немам доволно финансии и така.

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3724 на: 06 Февруари 2024, 19:31:28 pm »
Браво со 1.4 т-џет, е одлично количе. Наследник на стило, ама подобро склопено. Само, според мене е гласен моторот, како да штрака, инаку е булетпроф. Е да, и жеден е. Среди мењачот во Србија, и менувај уље константно, и раат ќе бидеш.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3725 на: 06 Февруари 2024, 19:56:11 pm »
Нему му се паднало да го средува, ќе го среди за наредни 100.000+км, нека го продава потоа ако не почнат да искрснуваат и други "ситници" за средување.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6445
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3726 на: 06 Февруари 2024, 20:15:01 pm »
Засега покрај ова е само климатроникот. И тоа им е маана. Браво што има тркалца за парно го немаат тој проблем. А со двозонски климатроник страдаат акутаторите.
Не е страшно тоа, ценовно се докај 50 евра еден акутатор, ги има три, ама најчесто иде растурање на табла....

Останатото ај да не се подрекувам е ок, направен е голем сервис, свекици стандард заменети, дискови плочки пошо беа фабричките.
Предница е ок, само големите чаури беа скинати.

Се останато е ок, не го форсирам, повеќе од 3500 вртежи не го терам секако нема потреба штом е над 2000 вртежи со макс половина гас забрзува пристојно.

Кај сервис Злате во Долно Лисиче ми посочи да не се вози и на ниски вртежи. Е сега јас го имав возено, пример 60-70 км/ч во идеални услови на крузање по булевар или некој двосмерен пат сум го возел, ама тоа е со врв притисната гас.

Ако ми затребало потреба да престигам, брзина доле секако не престигам од 1500 вртежи во 5та или 6та. Иако торкот го добива уште на 1700 вртежи.

Отсутен Кољо

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 183
  • MVP Ring
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3727 на: 06 Февруари 2024, 20:29:56 pm »
Супер си е Бравото. И да го продаде, нема никаква гаранција дека следното возило нема да има скап дефект.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk


Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6445
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3728 на: 06 Февруари 2024, 20:45:43 pm »
Нема гаранција за ниту една половна кола што е барем 10+ години стара дека нема да искочи било каков дефект.
Единствено во буџет што би ми влегувало ако го продадам бравово и за да земам друга кола спорет мои некои критериуми е меган 3та генерација 1.5 дци, ама тоа дизел е, дпф, егр, дизни. Плус и тоа има двомасен замаец, кај мене барем е сменет цел сет, плус го имам и оригиналниот цел сет.

Што е тоа е, спремен бев дека со понова кола ке имам релативно евентуални поскапи дефекти.

Нека има здравје само, се останато полека се средува.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17306
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3729 на: 06 Февруари 2024, 21:08:21 pm »
Жал ми е што ќе увредам ренолџии ама од Меган 3та генерација не сум сретнал почурук заштрафена кола... Повеќе примероци - ист впечаток. Нема нешто што не крцка.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6445
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3730 на: 06 Февруари 2024, 21:12:58 pm »
Зависи од примерокот.
Колега зема баш таков меган 2009та година, 1.5 дци 110 коња, ок е количето, заедно го пробувавме, и јас го пробував, ок си беше.
Ама му свирка турбината, кумплугот му е така прилично тврд.

Засега го вози така, до кога ќе си види и самиот, тоа е.

Зависи и што ќе начекаш. Ја едно браво исто т-јет ама 150 коња, поутепана кола не сум пробал, возеше целата како да нема амортизери туку наштрафени цефки, и целото трокираше, одеше како за 50 а не 150 коња.
Моево со 120 многу е подобро на забрзување.

Башка сега што му сменив и свекици го снема моментот некаде на 2500-3000 вртежи како да се пресекува бустот, сега е експлозивно без прекин.
Ама малце се скапички свекиците, иридиумски НГК, 1350 парче во Фас Вас.

Присутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14073
 • Пудингот на шоферството
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3731 на: 06 Февруари 2024, 21:37:04 pm »
Може на тој модел на Мерцедес не биле фалични менувачите, туку тој еден се расипал. М32 од тоа што читам на форумов е 100% добитен менувач :D
Во добри раце нема не фаличен менувач.😂
Имам вишок 5г троник,ако можи да го напасира на Браво-то му го праќам одма.🙂
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17306
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3732 на: 06 Февруари 2024, 21:58:44 pm »
@FiLo користи го @Prcot за набавка на делови, мене свеќиците ме коштаа 3560 денари (јес да пред скоро 3 години...)

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6445
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3733 на: 06 Февруари 2024, 22:05:51 pm »
НГК ? Мада се е поскапено сега периодов....

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3734 на: 06 Февруари 2024, 22:10:38 pm »
Жал ми е што ќе увредам ренолџии ама од Меган 3та генерација не сум сретнал почурук заштрафена кола... Повеќе примероци - ист впечаток. Нема нешто што не крцка.
Има почурук, Меган 2ра генерација!
Не само што крцка, туку и тропа.
Како ми одеше на нерви едно тропкање од шалтабла од кај совозач, шперплоча звук.