Автор Тема: Нови летни гуми  (Прочитано 45716 пати)

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2552
 • Слобода или смрт
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #375 на: 17 Мај 2024, 12:28:43 pm »
Nokian две летни гуми ми се најнови од 2019-та и тие се најиспукани по нагазна површина и еве од годинава странично почнаа.
Од Нокиа отсега само телефони...

Па реално 2019 до сега 5 години супер издржале. Кај мене пирели p7 од 2022 година веќе се за смена. Но имаат накај 35к поминато така да ова им е последна сезона.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29263
  • CARclub.mk
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #376 на: 17 Мај 2024, 12:34:45 pm »
Гуми со поминати скоро 30.000 километри не биле нови. Ни од далеку. А дека попуштиле жиците - може да попуштиле. Ама да бараш гаранција после 3 години и поминати безмалку 30.000 километри - не знам кој би признал.

Едит: Ќе додадам дека мојот некој лимит на возење одреден сет гуми е 30-35.000 километри и 3 (евентуално 4) години. Подолго од тоа, гумите веќе нити се нови, нити ги имаат перформансите кои би требало да ги имаат.

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2552
 • Слобода или смрт
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #377 на: 17 Мај 2024, 12:37:16 pm »
Гуми со поминати скоро 30.000 километри не биле нови. Ни од далеку. А дека попуштиле жиците - може да попуштиле. Ама да бараш гаранција после 3 години и поминати безмалку 30.000 километри - не знам кој би признал.

30 до 40к е максималниот опсег на употребливост на една гума. Не знам за какви рекламации збориме тука.

Отсутен nikomil1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 640
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #378 на: 17 Мај 2024, 13:08:23 pm »
Гуми со поминати скоро 30.000 километри не биле нови. Ни од далеку. А дека попуштиле жиците - може да попуштиле. Ама да бараш гаранција после 3 години и поминати безмалку 30.000 километри - не знам кој би признал.

Едит: Ќе додадам дека мојот некој лимит на возење одреден сет гуми е 30-35.000 километри и 3 (евентуално 4) години. Подолго од тоа, гумите веќе нити се нови, нити ги имаат перформансите кои би требало да ги имаат.

e pa fino chim taka .. togash kazi im na NOKIAN da ne se falat nepotrebno :)

https://www.nokiantires.com/blogs/how-do-i-know-when-it-s-time-for-new-tires/#:~:text=Tire%20life%20is%20usually%20between,change%20due%20to%20natural%20degradation.

TIRE LIFE IS USUALLY BETWEEN 6-10 YEARS
Tire lifespan can be 6 years in service or 10 years from date of manufacture, whichever comes first. With time, the tire rubber compound can change due to natural degradation. Causes for that can be, for example, rubbers’ reaction with oxygen and exposure to strong UV radiation. By storing your tires correctly, you can significantly extend the tire lifespan. Looking to read more on the question, "How long do tires last?" Click here to learn more.

As a general rule, it’s important to replace your tires when they reach a tread depth of 4/32 of an inch. (vo prevod 3mm)

po koe od ovie 2 pravila spored proizvoditelov negovite gumi se stari i istrosheni?

Kako toa Sava kako brend koj e prilichno poeftin od Nokian ima 3 godini garancija?

Nema potreba da go razvlekuvame muabetot.. poentata mi e deka gumite bea so fabrichka mana (ne samo jas tuku eden kup drugi ja imale istata maka) i Motocentar ne se zamaraa so toa

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2552
 • Слобода или смрт
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #379 на: 17 Мај 2024, 13:14:20 pm »
Каква гаранција има сава на 3 години? Што ако јас сум такси на релација скопје белград и секој ден вртам 800 километри? Овде пишува дека траат до 6 години но не пишува километража никаде. Тоа значи дека 6 години им е максимумот па ти со нив поминал и само 1000 километри. Мислам крајно нереално е да очекуваш гаранција на гуми после 30к километри.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6090
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #380 на: 17 Мај 2024, 14:37:46 pm »
Повеќе од 12месеци не сум сретнал јас гаранција на гуми, дури и не очекувам ништо од неа, освен ако експлодира првата недела сама од себе, па ај ќе одам ќе се расправам...
По три години да бараш е тоа е комедија.  ;D


Nokian две летни гуми ми се најнови од 2019-та и тие се најиспукани по нагазна површина и еве од годинава странично почнаа.
Од Нокиа отсега само телефони...

Па реално 2019 до сега 5 години супер издржале. Кај мене пирели p7 од 2022 година веќе се за смена. Но имаат накај 35к поминато така да ова им е последна сезона.

Еве изброив околу 33к сум поминал, само малку сум разочаран од изгледот, оти на иста километража зимските Континентал во 10 години, нано пукнатина немаат.
Тојо 2015та подобри се од Нокианот, а тие се на 40к.

Палете го огнот, со бајати гуми возам.  ;D

Отсутен JezuzNoChill

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 972
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #381 на: 17 Мај 2024, 18:13:52 pm »
МотоЦентар ставиле цени на сајтот, WOW, колку ли беше тешко... Колку нашиве фирми отвараат сајтови и за секој производ барај понуда на мејл или телефон. Им текна дека може и да стават цени.

Мислам дека не се тие цените сепак, пред нова година прашував за цени и беа 10% поефтини од овие на сајтот.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4776
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #382 на: 17 Мај 2024, 19:21:02 pm »
Motocentar na 3 javuvanja 3 razlicni ceni sum dobival. Epten se profi....

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk