Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 518861 пати)

Отсутен chrismkd

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 3
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3540 на: 01 Мај 2024, 21:25:42 pm »
Направив тестови со Мерцедес C class бензинец со Лукоил, Макпетрол и Shell.
Градско возење низ Скопје со околу 25km/h во просек.

Обично го возев на Макпетрол 100ка, без никакви проблеми 11-12l/100km градска (полнев кај Џевахир, Железничка и East Gate).
Сменив на Лукоил 98, потрошувачката ми се зголеми на 12-14l/100km.
Имав можност да поминам до Shell пред Драчево, V-Power, потрошувачката не мрдна од 10l/100km.


Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3506
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3541 на: 01 Мај 2024, 21:52:38 pm »
Ама ич не е веродостојно ова, ти неможеш исто да возиш секој ден... Гужва може те фатило повеке, си ја стиснал....


Sent from my SM-A546B using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен darkserial

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 749
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3542 на: 15 Мај 2024, 12:11:24 pm »
И сега според тестов? Дизел од каде, Макпетрол или Лукоил? ;D
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13595
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3543 на: 15 Мај 2024, 14:32:04 pm »
Макпетрол користам веќе 20 и кусур години, инцидентно ЛукОил. Јас сум задоволен.