Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1038108 пати)

Отсутен Metuzalem

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 25
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10245 на: Септември 09, 2021, 11:22:02 am »
Кажи од каде си ајде, ќе пробам да најдам време да дојдам од понеделник.
Верглањето нема врска со тоа дали има струја на свеќица, ако вергла убаво значи дека анласерот си функционира, а он служи за да го сврти моторот и направи компресија да запали.

Капиштец.

Денеска треба да видиме дали еден човек (мајстор?) ќе се нафати да дојде, ако не, те барам. Се разбира, плаќам/частам дебело.  :)

Едит: Демек треба да дојде во сабота/недела. Ќе видиме дали ќе дојде.
« Последно менување: Септември 09, 2021, 13:26:28 pm Metuzalem »

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5580
 • хаУс мајстор
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10246 на: Септември 09, 2021, 14:09:52 pm »
Звонам повеќе пати во сервис Митревски Влатко, работи човекот или веќе е затворен сервисот?

да не знае некој?

Пробај после 18ч да го добиеш. Обично он врти после тоа време на тие што го бараат.
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен atanasovski2000

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 11
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10247 на: Септември 09, 2021, 14:33:47 pm »
Звонам повеќе пати во сервис Митревски Влатко, работи човекот или веќе е затворен сервисот?

да не знае некој?

Пробај после 18ч да го добиеш. Обично он врти после тоа време на тие што го бараат.


Баш сабајле ја остаив колата на сервис кај Митревски.

Како што кажа зоки-златен, најчесто Влатко (Митревски) се јавува после 18h, кога ќе види дека си му звонел.

Ама сепак звони му барем 3-4 пати, за да знае дека стварно треба да те побара (пошто цело време му ѕвонат луѓе)

Отсутен Schmitt

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1802
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10248 на: Септември 10, 2021, 14:03:51 pm »
@devourer Интервалот за голем сервис сепак останува ист и за едното и за другото. Тука спаѓаат нели затегачите, ролерите, водната помпа, ПК каишот, flush на антифриз. Со таа разлика што ланчето го менуваш .. кога ќе почне да тропа (грубо кажано 250-300-350ккм).

Не е најпримарниот критериум при бирање на возило, ма да ако има, не е на одмет. Кога ќе дојде промена на ланчето, е тогаш е журка бидејќи најчесто е цела церемонија со вадење на мотор и триста тракатанци. @Schmitt или @Sase_91 имаат поминато низ тоа, со квалитетен расход.

Јас сега за сега немам :D Имам менувано само каиши и замаец на минатото возило.

Ја мењав, едноставно тоа спаѓа под редовен сервис и тоа е тоа.
Never drive faster than your Angels can fly.

Отсутен Roci

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3216
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10249 на: Септември 11, 2021, 00:20:40 am »
Decki da ne znaete nekoj sto poprava led svetla/stopovi/diodi? 🤔 Konkretno na mp3-kava na zadniot lev stop se pregoreni nekoi diodicki, a nekoi konstantno trepkaat, i bi sakal da se sredi toa  ;D

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5112
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10250 на: Септември 11, 2021, 16:25:32 pm »
 Na Aveoto pocna predniot desen lager na trkalo da buci.
Da preporacate kade da se kupi.

SKF gi znam kaki kvalitetni.

Isto i ako imate nekoj dobar majstor da preporacate.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5580
 • хаУс мајстор
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10251 на: Септември 11, 2021, 16:29:20 pm »
Кај @yarre ?
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен Silvester

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1254
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10252 на: Септември 11, 2021, 18:08:29 pm »
I jas bi ti preporacal da si nabavis od kaj Yarre dokolku ima za tvoeto vozilo. Dukanot se naoga nasproti tc Olimpiko na Mitropolit Teodosij Gologanov.

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5112
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10253 на: Септември 12, 2021, 15:24:14 pm »
Fala na preporaka ke go posetam denovive.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен silver

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 24
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10254 на: Септември 12, 2021, 17:22:45 pm »
Да ми помогнете, што означува грешка U1602 за Fiat Punto се работи еве и слика

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5580
 • хаУс мајстор
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10255 на: Септември 12, 2021, 17:47:46 pm »
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен draganamon

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 256
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10256 на: Септември 13, 2021, 11:04:27 am »
Здраво дечки.
Да препорача некој паркинг сензори за Опел Астра 2002г ?
Јас знам за Vox и Dog Security, и на двете места се околу 3.000 денари со монтажа.
Е сега не знам кое од тие 2, или дали има некое друго место низ Скопје.

Отсутен kire95

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 904
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10257 на: Септември 13, 2021, 12:20:17 pm »
Здраво дечки.
Да препорача некој паркинг сензори за Опел Астра 2002г ?
Јас знам за Vox и Dog Security, и на двете места се околу 3.000 денари со монтажа.
Е сега не знам кое од тие 2, или дали има некое друго место низ Скопје.

Дог беа порано пријатели на форумов може нешто ке добиеши клаберски попуст таму

Отсутен Ordevski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 800
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10258 на: Септември 14, 2021, 10:31:01 am »
Дечки, појачало за Мазда 6 со Bose озвучување, 2011 е колата, дали знаете каде може да се најде?

D-r Ordevski


Присутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5290
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10259 на: Септември 14, 2021, 23:58:35 pm »
Decki da ne znaete nekoj sto poprava led svetla/stopovi/diodi? Konkretno na mp3-kava na zadniot lev stop se pregoreni nekoi diodicki, a nekoi konstantno trepkaat, i bi sakal da se sredi toa  ;D
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Не знам какви се на мотор штоповите, ама пробај сам.

1. Стави бензин со шприц и игла на спојот на пластиката со "стаклото" и тоа неколку пати за да се нагризе лепакот о отвори ги со нешто помеко, пластично, да не е метал за да не пукнат.

2. Смени ги лед диодите или однеси да ти ги сменат.

3. Земи лепак за шофершајбни и нанеси со шприц прецизно, присини и остави да се исуши.