Автор Тема: Храна  (Прочитано 870322 пати)

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41719
 • Il Moderatore
Одг: Храна
« Одговори #7770 на: Мај 14, 2022, 08:59:42 am »
Наместо пешачење, фати нешто малце поасално, на пример точак возење 35-40 км 3 -4 пати у неделата. Отприлика 2 саати треба за тоа. Троши повеќе од што внесуваш. Нема друг начин за слабеење. И седи гладен. Ако чусвтвуваш глад, не бутај одма нешто у уста за џвакање, земи вода со цеден лимун една чаша, кафе напиј се, нешто такво... ќе ти убие глад наредни 2-3 саати. Сега е прекрасен период, од салати има да се изнајадеш. Месо слободно маај, само не кубасици и обработено. Чисто мевце, сланинче исто може на скара. Пивото не е толку проблем, колку што е мезето уз пиво што гои. Батали леб, компри, пици, тестенини, чипсови, буреци, хамбургери и сл. И битна работа, исфрли зачини, сол, појачувачи на вкус од исхраната колку можеш. И не се терети со диети, туку со промена на начин на исхрана и трошење.
« Последно менување: Мај 14, 2022, 09:05:38 am Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 780
Одг: Храна
« Одговори #7771 на: Мај 14, 2022, 09:08:09 am »
Наместо пешачење, фати нешто малце поасално, на пример точак возење 35-40 км 3 -4 пати у неделата. Отприлика 2 саати треба за тоа. Троши повеќе од што внесуваш. Нема друг начин за слабеење. И седи гладен. Ако чусвтвуваш глад, не бутај одма нешто у уста за џвакање, земи вода со цеден лимун една чаша, кафе напиј се, нешто такво... ќе ти убие глад наредни 2-3 саати. Сега е прекрасен период, од салати има да се изнајадеш. Месо слободно маај, само не кубасици и обработено. Чисто мевце, сланинче исто може на скара. Пивото не е толку проблем, колку што е мезето уз пиво што гои. Батали леб, компри, пици, тестенини, чипсови, буреци, хамбургери и сл. И битна работа, исфрли зачини, сол, појачувачи на вкус од исхраната колку можеш.
За неполни  2 месеци слегов од 122кг на 113кг (таргет ми е до кај 108) без никаков точак,пешачење или трчање. Го намалив на минимум само благото и сокот газиран. Сума сумарум јадењето е најбитно.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Присутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1281
Одг: Храна
« Одговори #7772 на: Мај 14, 2022, 09:50:07 am »
^
Вода си изгубил. Онаа врзаната со јаглехидратите во телото.
Тој период е најлесен и после доаѓа тешкото - се откажуваат огромен дел од луѓево кога гледаат дека стагнираат, а прават исто како и претходно.

Сега очекувај малку потешко да одиш надолу, па дури и некое плато т.е да не мрднеш ништо надолу недела-две.
Обично се пребродува со:
- кратење на внесот за малку, дури и за стотина калории
- додавање екстра активност
- еден здрав cheat day, па и викенд

Been there, done that за сите ставки погоре.
Не спомнавме дека 1кг чиста маснотија "тежи" околу 7700 калории потрошени/нејадени. Поделете си ги дневно колку треба да сте во "минус".

Има математика многу процесов, не е само "Дајте план дневно што да јадам" :)
« Последно менување: Мај 14, 2022, 09:55:24 am balanar »

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16361
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Храна
« Одговори #7773 на: Мај 14, 2022, 10:27:29 am »
Диета со промена на исхраната не функционира ако си гурман, за жал.

Единствено што ќе треба да направиш за почеток е да си ги намалиш порциите драстично. Пензионирај ги големите тањири, јадењето сервирај го во многу помали тањири.

Ако се чудиш и си викаш "па како ќе собере две парчиња месо, компири и салата во мало тањирче", не се чуди - не ни треба да собере.

Поентата е дека ако ти си незадоволен со јадењето и вкусот на јадењето, ќе јадеш глупости од страна да надоместиш за гурманлукот.

Кога ќе осетиш глад касно навечер (по 7 часот), пиј вода две чаши на екс, нека се занимава желудникот додека си легнеш.

Ова ти е наједноставниот начин на држење на калориски дефицит, без апликации, без стрес да мериш ствари пред јадење, без лимитирање на себе и вкусот на храната.

Со тек на време и желудникот ќе си се навикне на помало количество храна и нема ни да те замара да јадеш многу количински.

Мене лично ми помагало intermittent fasting, во првиот месец нагласено намалување килажа, потоа намалено но константно до една точка, која потоа бара физичка активност за да продолжиш со движењето надоле.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41719
 • Il Moderatore
Одг: Храна
« Одговори #7774 на: Мај 14, 2022, 11:01:35 am »
Наместо пешачење, фати нешто малце поасално, на пример точак возење 35-40 км 3 -4 пати у неделата. Отприлика 2 саати треба за тоа. Троши повеќе од што внесуваш. Нема друг начин за слабеење. И седи гладен. Ако чусвтвуваш глад, не бутај одма нешто у уста за џвакање, земи вода со цеден лимун една чаша, кафе напиј се, нешто такво... ќе ти убие глад наредни 2-3 саати. Сега е прекрасен период, од салати има да се изнајадеш. Месо слободно маај, само не кубасици и обработено. Чисто мевце, сланинче исто може на скара. Пивото не е толку проблем, колку што е мезето уз пиво што гои. Батали леб, компри, пици, тестенини, чипсови, буреци, хамбургери и сл. И битна работа, исфрли зачини, сол, појачувачи на вкус од исхраната колку можеш.
За неполни  2 месеци слегов од 122кг на 113кг (таргет ми е до кај 108) без никаков точак,пешачење или трчање. Го намалив на минимум само благото и сокот газиран. Сума сумарум јадењето е најбитно.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Физичката активност не е предуслов за слабеење, секако. Но многу помага во одржување на здравјето. Поготво аеробни вежби, а не теретење у теретани и сл. Тие се за друга намена. Ама активноста го активира целиот организам, го подобрува согорувањето на вишок материи, ги одржува органите здрави, не само срце и крвни садови, туку и црева, бели дробови, желудик, црн дроб, бубрези.. сите имаат бенефит од физичка активност. Пешачење е исто ок, ама треба да биде убрзано одење, а не прошетка. Да се „активира“ системот е потребно.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51721
 • Махер
Одг: Храна
« Одговори #7775 на: Мај 14, 2022, 11:21:17 am »


Диета со промена на исхраната не функционира ако си гурман, за жал.

Единствено што ќе треба да направиш за почеток е да си ги намалиш порциите драстично. Пензионирај ги големите тањири, јадењето сервирај го во многу помали тањири.

Ако се чудиш и си викаш "па како ќе собере две парчиња месо, компири и салата во мало тањирче", не се чуди - не ни треба да собере.

Поентата е дека ако ти си незадоволен со јадењето и вкусот на јадењето, ќе јадеш глупости од страна да надоместиш за гурманлукот.

Кога ќе осетиш глад касно навечер (по 7 часот), пиј вода две чаши на екс, нека се занимава желудникот додека си легнеш.

Ова ти е наједноставниот начин на држење на калориски дефицит, без апликации, без стрес да мериш ствари пред јадење, без лимитирање на себе и вкусот на храната.

Со тек на време и желудникот ќе си се навикне на помало количество храна и нема ни да те замара да јадеш многу количински.

Само тоа. Ама тешко е пустото. И затоа сите бараат алтернативи, хроно, кето, и. фастинг, палео, 5/2...

Пази, тешко е за читање. Вакви вистини се најтешки... Црно тиквешко... https://physiqonomics.com/fat-loss/

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8399
Одг: Храна
« Одговори #7776 на: Мај 14, 2022, 11:48:07 am »
Една далечна година, едни колеги "религиозни фанатици" ме убедија да им се придружам барем во оној строгиот Велигденски пост, нешто као "чистење" на организмот, демек организмот е оџак :)
Издржав 5-6 дена, јади јади од тоа травурините на секој пола саат, постојано бев гладен ко пес , ќе почнев живи луѓе да јадам.
Никад више постење, нека идам у пекол :)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27782
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Храна
« Одговори #7777 на: Мај 14, 2022, 11:53:27 am »


Диета со промена на исхраната не функционира ако си гурман, за жал.

Единствено што ќе треба да направиш за почеток е да си ги намалиш порциите драстично. Пензионирај ги големите тањири, јадењето сервирај го во многу помали тањири.

Ако се чудиш и си викаш "па како ќе собере две парчиња месо, компири и салата во мало тањирче", не се чуди - не ни треба да собере.

Поентата е дека ако ти си незадоволен со јадењето и вкусот на јадењето, ќе јадеш глупости од страна да надоместиш за гурманлукот.

Кога ќе осетиш глад касно навечер (по 7 часот), пиј вода две чаши на екс, нека се занимава желудникот додека си легнеш.

Ова ти е наједноставниот начин на држење на калориски дефицит, без апликации, без стрес да мериш ствари пред јадење, без лимитирање на себе и вкусот на храната.

Со тек на време и желудникот ќе си се навикне на помало количество храна и нема ни да те замара да јадеш многу количински.

Само тоа. Ама тешко е пустото. И затоа сите бараат алтернативи, хроно, кето, и. фастинг, палео, 5/2...

Пази, тешко е за читање. Вакви вистини се најтешки... Црно тиквешко... https://physiqonomics.com/fat-loss/

"Action begets motivation."

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33006
 • Таков е животот... јебига
Одг: Храна
« Одговори #7778 на: Мај 14, 2022, 12:34:20 pm »
Разниве диети ми изгледаат како на губење време и ризик од други проблеми. За 6 месеци јас симнав од 85кг на 72кг само со почитување на еден принцип, односно оставање на 1/3 до 1/4 во чинијата и недовршување. Жена ми виде од мене и она симна десетина кила за 7-8 месеци само со недојадување. Од прво е тешко да се одолее, ама па и онака си го јадеш најубавото на почеток а другото го оставаш и има резултат.

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4799
Одг: Храна
« Одговори #7779 на: Мај 14, 2022, 12:46:38 pm »
Една далечна година, едни колеги "религиозни фанатици" ме убедија да им се придружам барем во оној строгиот Велигденски пост, нешто као "чистење" на организмот, демек организмот е оџак :)
Издржав 5-6 дена, јади јади од тоа травурините на секој пола саат, постојано бев гладен ко пес , ќе почнев живи луѓе да јадам.
Никад више постење, нека идам у пекол :)

Имам теорија за ова постењево...

Јас сметам дека таа традиција почнала ради тоа што луѓето тогаш немале ништо, или имале многу малку храна, па ова е еден вид на оправдување да се гладува (буквално) подолги периоди.

Муабет у стилу "како настанала пицата".

На оваа храна денес, на овој избор, мислам дека е поголем грев да постиш отколку да јадеш.

Како и да е, тоа да биде умерено. Мене полесно ми беше да симнам килажа, отколку да ја одржам. Лани, од јануари до јуни, за 5 месеци симнав 25 кила (од 126 на 101). Се одржував тука негде, плус-минус до почетокот на есента. До нова година качив 15 кила (116). Сега сум негде 107-108, сакам да дојдам до 103-105 и тука да се одржувам, ама е екстра тешко.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51721
 • Махер
Одг: Храна
« Одговори #7780 на: Мај 14, 2022, 13:15:21 pm »
Разниве диети ми изгледаат како на губење време и ризик од други проблеми. За 6 месеци јас симнав од 85кг на 72кг само со почитување на еден принцип, односно оставање на 1/3 до 1/4 во чинијата и недовршување. Жена ми виде од мене и она симна десетина кила за 7-8 месеци само со недојадување. Од прво е тешко да се одолее, ама па и онака си го јадеш најубавото на почеток а другото го оставаш и има резултат.
Ти дека прасе беше со цели 85кг...

Отсутен bear

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 760
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Храна
« Одговори #7781 на: Мај 14, 2022, 13:16:02 pm »
Јас не сум карактерен човек и си платив нутрициониста. 3000 денари за 2 месеца, план на исхрана. Добив многу видови на ручек/вечера, неколку видови на ужина, и друг начин на размислување. Почетна точка 110 кг, за 4/5 месеца дојдов до 80 кг. Он ми кажа секој ден брзо одење  минимум 30 минути, до некои 10.000 чекори со апликација.  :)
Како ве читам, сите тешкаши сме тука.  ;D
Никогаш не вели никогаш.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41719
 • Il Moderatore
Одг: Храна
« Одговори #7782 на: Мај 14, 2022, 13:32:57 pm »
Јас сум 192-3 цм и 87кг.  Не сум тешкаш. Али знам да стигнам до 92-3, кога веќе малце почнувам да обраќам внимание на внесот на храна. Идеално се осеќам со 82-85кг. Сум бил и сучка со 68кг у младоста, ама прошле тие времиња :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8399
Одг: Храна
« Одговори #7783 на: Мај 14, 2022, 13:52:37 pm »
192цм?
Исправи тоа кичмата, или да не е кога те мереле на систематски за регрутација?

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41719
 • Il Moderatore
Одг: Храна
« Одговори #7784 на: Мај 14, 2022, 14:50:13 pm »
192цм?
Исправи тоа кичмата, или да не е кога те мереле на систематски за регрутација?

Да не си ги мериме сеаа.... :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.