Автор Тема: Храна  (Прочитано 870315 пати)

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5824
Одг: Храна
« Одговори #7785 на: Мај 14, 2022, 15:19:20 pm »


Разниве диети ми изгледаат како на губење време и ризик од други проблеми. За 6 месеци јас симнав од 85кг на 72кг само со почитување на еден принцип, односно оставање на 1/3 до 1/4 во чинијата и недовршување. Жена ми виде од мене и она симна десетина кила за 7-8 месеци само со недојадување. Од прво е тешко да се одолее, ама па и онака си го јадеш најубавото на почеток а другото го оставаш и има резултат.
Ти дека прасе беше со цели 85кг...

Поише му трошеше со 85кг.

:)

Отсутен Bravo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 954
Одг: Храна
« Одговори #7786 на: Мај 14, 2022, 19:58:35 pm »
Пазење што и колку се јаде секој ден
Вода 3 литри дневно
Точак
Трчање
Згибови
Склекови

Без форсирање, само со конзистентност.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5824
Одг: Храна
« Одговори #7787 на: Мај 14, 2022, 20:06:28 pm »
Пазење што и колку се јаде секој ден
Вода 3 литри дневно
Точак
Трчање
Згибови
Склекови

Без форсирање, само со конзистентност.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не претерувајте само со точакот:


Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41719
 • Il Moderatore
Одг: Храна
« Одговори #7788 на: Мај 14, 2022, 20:21:31 pm »
Не претерувајте само со точакот:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Ова од глаата ќе е, не ќе да е од точакот ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5824
Одг: Храна
« Одговори #7789 на: Мај 14, 2022, 20:22:35 pm »
Не претерувајте само со точакот:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Ова од глаата ќе е, не ќе да е од точакот ;D
Поточно, главата и точакот не беа координирани.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41719
 • Il Moderatore
Одг: Храна
« Одговори #7790 на: Мај 14, 2022, 20:24:55 pm »
Не претерувајте само со точакот:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Ова од глаата ќе е, не ќе да е од точакот ;D
Поточно, главата и точакот не беа координирани.
Гладен си бил :)


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2545
Одг: Храна
« Одговори #7791 на: Мај 14, 2022, 23:08:46 pm »
Пазење што и колку се јаде секој ден
Вода 3 литри дневно
Точак
Трчање
Згибови
Склекови

Без форсирање, само со конзистентност.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Можам да се сложам со тоа што не пазам кај јадењето.
Последниве месец дена практикувам сабајле загревање со точак статичен 15мин, и уште 40мин трчање. Преку еден ден правам burpees околу 10мин кратко после трчање.
Доволно е.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13209
 • Пудингот на шоферството
Одг: Храна
« Одговори #7792 на: Мај 15, 2022, 00:32:39 am »
Една далечна година, едни колеги "религиозни фанатици" ме убедија да им се придружам барем во оној строгиот Велигденски пост, нешто као "чистење" на организмот, демек организмот е оџак :)
Издржав 5-6 дена, јади јади од тоа травурините на секој пола саат, постојано бев гладен ко пес , ќе почнев живи луѓе да јадам.
Никад више постење, нека идам у пекол :)

Имам теорија за ова постењево...

Јас сметам дека таа традиција почнала ради тоа што луѓето тогаш немале ништо, или имале многу малку храна, па ова е еден вид на оправдување да се гладува (буквално) подолги периоди.

Муабет у стилу "како настанала пицата".

На оваа храна денес, на овој избор, мислам дека е поголем грев да постиш отколку да јадеш.

Како и да е, тоа да биде умерено. Мене полесно ми беше да симнам килажа, отколку да ја одржам. Лани, од јануари до јуни, за 5 месеци симнав 25 кила (од 126 на 101). Се одржував тука негде, плус-минус до почетокот на есента. До нова година качив 15 кила (116). Сега сум негде 107-108, сакам да дојдам до 103-105 и тука да се одржувам, ама е екстра тешко.
Имам постено пред 10г едно 4-5г по ред.Ниту сум верски фанатик ниту ништо,баш како шо е спомнато ради "чистење" на организмот.
Некогаш ми беше лесно,некогаш тешко,али тоа е јачање карактер да издржиш. ;D
Некогаш ќе изгубев некој кг,некогаш останував исто.Дека се осеќав "прочистен" бе би рекол,но тоа не е нешто што и така би го осетил драстично,посебно кога си на млади 23-24г...

Работата е шо на 40-50г најчесто озлегуваат проблемите како крвен притисок,шеќер и сл... а тогаш е веќе касно.

А кога читам вака некои постови па се чудам толку негрижа за здравјето,а за колите какво масло,каков филтер...Секој со умот... :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8399
Одг: Храна
« Одговори #7793 на: Мај 15, 2022, 01:28:41 am »
Ако не јадеш јагнешко на 24 години, на 60 секако не ќе можеш да го јадеш, а на 80 секако ќе умреш, јал не јал јагнешко :)

Отсутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6064
 • Зборува со автомобилите. Specijalis Cardialogue
Одг: Храна
« Одговори #7794 на: Мај 15, 2022, 01:36:18 am »
Маме ѝ ебавте на темава, а?
Ах, што не сум админ...

Овој пазел, оној пазел, а на крај пак се утепал чоекот од бицикле.
ОТИ не го предупредивте ако толку пазите, а?!
You humans. Sometimes its hard to imagine how you've made it this far.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8399
Одг: Храна
« Одговори #7795 на: Мај 15, 2022, 01:44:14 am »
Маме ѝ ебавте на темава, а?
Ах, што не сум админ...


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Овој пазел, оној пазел, а на крај пак се утепал чоекот од бицикле.
ОТИ не го предупредивте ако толку пазите, а?!
А ти, нели за Србија ќе идеше на роштиљ, што ми правиш лиги со гироси :)

Отсутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6064
 • Зборува со автомобилите. Specijalis Cardialogue
Одг: Храна
« Одговори #7796 на: Мај 15, 2022, 01:59:40 am »
Маме ѝ ебавте на темава, а?
Ах, што не сум админ...


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Овој пазел, оној пазел, а на крај пак се утепал чоекот од бицикле.
ОТИ не го предупредивте ако толку пазите, а?!
А ти, нели за Србија ќе идеше на роштиљ, што ми правиш лиги со гироси :)

Стрпи се некој ден...
Има да ви смрзне крвта од тие божествени вешалици на цело влашко лоби!
You humans. Sometimes its hard to imagine how you've made it this far.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13209
 • Пудингот на шоферството
Одг: Храна
« Одговори #7797 на: Мај 15, 2022, 02:19:56 am »
Ако не јадеш јагнешко на 24 години, на 60 секако не ќе можеш да го јадеш, а на 80 секако ќе умреш, јал не јал јагнешко :)
Можиш да јадиш и јагнешко и рибешко  ;D али тоа да има мерка...
И на 60 ќе можиш да јадиш,ако предходно " не си го земал делот"...
Личен избор е дали до 80г или колку и да "му е пишано" на човекот дека ќе живее ќе го помини нормално без терапии од апчиња,без компликации од некоја болест(како шеќерот на пример) кои ги носи со себе илиќе ги изживее здраво и на "нога"...

God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6064
 • Зборува со автомобилите. Specijalis Cardialogue
Одг: Храна
« Одговори #7798 на: Мај 15, 2022, 02:27:01 am »
Живеј со V8
Јади вешалици
Умри млад
и биди убав леш.

Профит!
You humans. Sometimes its hard to imagine how you've made it this far.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13209
 • Пудингот на шоферството
Одг: Храна
« Одговори #7799 на: Мај 15, 2022, 03:07:24 am »
Обожавам V8 посебно на Мерцедес(камионски) до 2001г...Тој звук кога ќе го слушниш е Бетовен кај моторите.
За жал,секојдневно возам линиски 6-ак...

Јадам се и сешто (не како секојдневна исхрана,али не сум тип на човек ова не јадам,она не јадам)но во мали количини,не ради држење линија(одамна е изгубена ;D),едноставно не јадам количински...
Умирање млад е шо знам онака за кој како.Имам дедо на 86г и не му се умира.Има на што да му се радува. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D