Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 737342 пати)

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13209
 • Пудингот на шоферството
Пелетите и дрвото треба да расте по секоја логика, зошто ќе се бара многу особено на места кои се грееле на гас - и сега бараат бекап.

Моментално тие што се греаат на дрво и друга био маса ќе ја спасуваат државава од рестркиции на струја.

Допрва ќе се бара, коа ќе видат колку ќе поскапи парното :D
Дрво ќе се бара ама ќе нема,Црпе и Кривото Муце ќе кажи во Македонски Шуми колку можи макс да достават,ќе ги забранат приватните сечи пошо нив им е во интерес бизнисот со струја,а и Македонски Шуми ионака се неспособни како секое друго јавно претпријатие,така да тешко на народот.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен Спенсер

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6899
Дрво ќе се бара ама ќе нема,Црпе и Кривото Муце ќе кажи во Македонски Шуми колку можи макс да достават,ќе ги забранат приватните сечи пошо нив им е во интерес бизнисот со струја,а и Македонски Шуми ионака се неспособни како секое друго јавно претпријатие,така да тешко на народот.

Како ќе забранат приватна нелегална сеча? ;D ;D ;D

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8399
Тоа што го кажа Дени е прилично точно, единствен проблем се блоковите за тарифирање, додуше малку ги оправија, но реално требаше уште малку (за оние што живеат во куќи и се греат со 2-3 клими), особено ако им беше целта за оние 17 фамилии што ги верглаат.

Дека со дрва било поевтино греењето може само да се лажеме.

Оти не ставиле 10% ДДВ во калкулаторот?

Пак некој нешто заборавил/згрешил?

За процентите на поскапување да бидат помали по вести и портали, и ти да се тешиш со „мох, само 300ден во најскапо ќе ми појача“, а идење јануари 2023-та,
сметка од 10,000ден ќе се направи 15,000ден.  ;D
Не се тешев, 300 денари повисока без ладење, без греење, без 10%ддв.
« Последно менување: Јули 01, 2022, 11:13:15 am Mikius »

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13209
 • Пудингот на шоферството
Дрво ќе се бара ама ќе нема,Црпе и Кривото Муце ќе кажи во Македонски Шуми колку можи макс да достават,ќе ги забранат приватните сечи пошо нив им е во интерес бизнисот со струја,а и Македонски Шуми ионака се неспособни како секое друго јавно претпријатие,така да тешко на народот.

Како ќе забранат приватна нелегална сеча? ;D ;D ;D
Со казни,ќотек,притвори,одземање на возила,пили,магариња.
Кога сакаат и кога им е наредено да се донеси ред знаат кај има неред и го прекинуваат.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3700
Оти не ставиле 10% ДДВ во калкулаторот?

Пак некој нешто заборавил/згрешил?
Се прават паметни а не се. Башка издвојувањето на ставката за пренос надвор од цената за kWh дава повеќе простор за манипулација со цената понатака.

Одлуката на Влада ја има во сл. весник. Дали има од тогаш нешро друго не знам. Во одлуката стои дека лани се намалил ддв од 18% на 5%, сега треба да е 10% до 30ти јуни 2023. Што во принцип е имплементација на опитот со сварена жаба. Значи следна година ова време барем уште 20% ќе биде поскапа струјата па ќе испадне есапот за фотоволтаици поповолен.

Sent from my DN2103 using Tapatalk


Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8393
 • Пичлеме
Затоа потпрашав околу ДДВто, во калкулаторот е наведено 5%...

Цитат
Според усвоените измени и дополнувања на Законот за данокот на додадена вредност, даночната стапка за прометот на електричната енергија кон домаќинствата се намалува од 18 на 5 проценти. Намалената стапка согласно законското решение ќе се применува од денот на влегување во сила на Законот за измена и дополнување на Законот за данокот на додадена вредност па сѐ до 30 јуни 2022 година. По овој датум наредната година, односно од 1 јули 2022 до 30 јуни 2023 година ќе се применува повластена даночна стапка од 10 проценти за прометот на електричната енергија кон домаќинствата.

Ама си ќутат за ова... стандард дупење.
Volkswagen. Gas Auto.

Присутен kire95

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1094
Сега дали е ова усвоено или не не знам, ми се вртеше у глава дека порчитав некаде дека е до крај на година
еве линк https://www.novamakedonija.com.mk/ekonomija/bitikji-ddv-za-elektrichna-energija-kje-ostane-pet-otsto-do-krajot-na-godinava/

Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8393
 • Пичлеме
И јас некаде имав подслушнато таква информација, ама не бев сигурен. Многу мерки, мерки над мерките... кој да ги прати сите. Битно мерките го заштитија високиот стандард, сполајсимуја :)
Volkswagen. Gas Auto.

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3700
https://m.youtube.com/watch?v=LFrdqQZ8FFc

Sent from my DN2103 using Tapatalk


Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8399

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19596
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Анти нуклеарното лоби се смее.