Автор Тема: Нова кола - Од салон до друг град. Како?  (Прочитано 15552 пати)

Отсутен Danke

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 32
Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« на: Ноември 27, 2014, 10:59:09 am »
Деновиве треба да ми стигне нова кола во салон,
па ме интересира како да ја однесам од Скопје до друг град за да ја регистрирам?

Дали они треба да ја однесат
или пак ќе ми дадат некаков документ со која ќе можам да ја возам?

Фала!

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16462
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #1 на: Ноември 27, 2014, 11:02:19 am »
Лани бев во иста ситуација, одлучивме на ризик и на моментот "нова кола е немаме како да ја носиме дома" да се вадиме ако се деси да не запре полиција.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11556
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #2 на: Ноември 27, 2014, 11:02:31 am »
Јас ја возев без никакви документи само со купопродажен.

Моли бога само да не ти се деси нешто :) Немаш осигурање.

Затоа можеби паметно ти е да си извадиш осигурање од кај што ќе ја купиш и со истото осигурање ИСТИОТ! ден да ја однесиш на регистрација (технички преглед).

Ќе те вратат ако одиш другиот ден. Педери се :)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41979
 • Il Moderatore
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #3 на: Ноември 27, 2014, 11:04:10 am »
Со пробни таблици.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен achtung

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6628
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #4 на: Ноември 27, 2014, 11:04:56 am »
Пробни таблици се 2800 денари за 5 дена.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11556
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #5 на: Ноември 27, 2014, 11:07:27 am »
Има мислам и за еден ден или се лажам?

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10000
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #6 на: Ноември 27, 2014, 11:08:03 am »
Или пробни или шлеп. Друг законски и безбеден начин нема.

Не се заебавајте за 50 евра да направите не дај боже штета од неколку илјади евра. Не е само ако ве застане полиција, туку не дај боже некого да удрите :) И казна, и неговата штета, и вашата.

Ај да е половна кола од 2000-3000 евра па да разберам немате 50 евра, ама за кола од минимум 10.000 евра да правите математики како да избегнете 50 евра е срамота.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11556
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #7 на: Ноември 27, 2014, 11:12:35 am »
А што ако можеш да ја земеш само во сабота? Кога овие од МВР не работат.

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10000
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #8 на: Ноември 27, 2014, 11:16:13 am »
Шлеп ти е спасот. А мислам дека и во сабота работат некои шалтери на МВР на техничкиве.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5219
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #9 на: Ноември 27, 2014, 11:17:08 am »
Ke cekas do ponedelnik.
Od salon sigurno ne te brzaat.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11556
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #10 на: Ноември 27, 2014, 11:28:21 am »
Конкретно кога јас ја купував колата од Ресен од салон, отидовме некаде 5 попладне бидејќи моите беа на работа до 4.
Во 5 ниту еден шалтер на МВР не работи.
Ја зедовме колата без таблици и без регистрација, полека :) стигнавме до Битола. Не е тоа некој огромен пат ама пак страв ти е.

Немаше друга варијанта. Баравме да биди испорачана некаде во Битола (бидејќи доаѓаше од Скопје), тогаш не можеше. Немаше претставништво Аутомакедонија во Битола. Збораме за 2002 година.

На папиру и во реалност работите се различни.

Јас мислам дека паметна варијанта е со купопродажен да одиш некаде во осигурителна да си извадиш осигурување. Само не знам како тоа со табличките ќе биде заведено. Имаш број на шасија имаш сопственик ама таблици немаш.

Се вртиш во круг, тоа ти е.

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10000
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #11 на: Ноември 27, 2014, 11:32:12 am »
Нерегистрирана ти е колата ако нема печат во сообраќајна, џабе осигурување.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен igor_xxxx

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 440
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #12 на: Ноември 27, 2014, 11:43:24 am »
Пробни таблици се 2800 денари за 5 дена.

Јас пред 2 недели извадив за 5 дена, ме чинеше 1100-1200 денари, освен ако има некоја цака плус.

Отсутен Gabau

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 492
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #13 на: Ноември 27, 2014, 12:09:26 pm »
Pred dvaesetina godini tatko mi zema novo jugo i odejki nakaj tehnici (nemale probna tablica da mu dadat od tamu kaj sto ja zemal kolata) zastanal na semafor, pred nego kamion a od pozadi uletuvanje drug kamion, se zagledal neso i ni kocnica da stisne i direktiva vo jugacot i za 15 min od novo auto od salon imavme tesko havarisano vozilo. Znaci zemi si probna za da ne te boli glava.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11556
Одг: Нова кола - Од салон до друг град. Како?
« Одговори #14 на: Ноември 27, 2014, 18:03:49 pm »
Пробна таблица си е пробна таблица нема збор тука.

Кога ја земав Алфата дур чекав таблици ја возев на пробни.

Да ме убиеш не се сеќавам на цената.