Автор Тема: Што си купивте / сакате да си купите  (Прочитано 1860528 пати)

Отсутен Tommy

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7084
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13335 на: 11 Октомври 2023, 15:55:05 pm »
Си купивме:

- USB-C to USB-C кабли 1m (x2)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

- Полнач со 3 порти (120W вкупно)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

- Читач на мемориски картички

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

- Мемориски картички од 128GB (x2)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Не си купивме, туку се регистрирав како UAS оператор во француската агенција за цивилно воздухопловство:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

и положив (онлајн тест од 40 прашања) за пилот на дрон во А1/А3 поткатегориите во open категоријата:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

За двеве работи - ако сакаш да леташ ептен легално во ЕУ, треба да се регистрираш во некоја од тамошните агенции за цивилно воздухопловство. И потоа ти важи за сите земји во ЕУ.
Во Бугарија, Хрватска, Германија и други, бараат да уплатиш осигурување за една година.
Во Ирска бараат 30 евра при регистрација на самиот портал на агенцијата, за 1 година.
Во Франција и Луксембург - не бараат ништо.

А сето погоре заради ова (сакам да си купам наредниве недели):

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Желба имам да си купам дрон 10 и пол години, од првиот DJI Phantom 1.

За дрончево што конкретно сакаш да го земеш, кај нас, а и секаде низ Европа, не ти треба никаква лиценца, најава на лет или било каков документ за летање. Законот е усогласен дека секој дрон под 250 грама се смета за играчка, и како таков, не треба да бидеш лиценциран за летање.

Нормално, да ги избегнуваш логичните грешки што многумина ги прават, летање на воени објекти, полиција, ниско над група на луѓе, собири каде има владини претставници итн. Топла препорака, набави си Fly More Plus батерии, или како и да се викаа, што даваат подолг flight time. Maлку се потешки од стандардните батерии, ама добиваш 10-12 минути подолго време за летање.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2076
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13336 на: 11 Октомври 2023, 17:45:32 pm »
Грешка си, не се рачунаат за играчки тие по 250gr.
Имаат камера :)

Прочитај, ме мрзи да пастирам:

https://www.easa.europa.eu/en/domains/civil-drones/drones-regulatory-framework-background/open-category-civil-drones

Во Македонија можеби никој нема да те праша ако не забегуваш, ама во ЕУ ќе го јадеш ако не си пријавен макар како drone operator (а те легитимираат, што е ретко сепак).
За нешто што е бесплатно да си го завршиш - better safe than sorry.

Отсутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 490
  • ibiz.mk
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13337 на: 11 Октомври 2023, 17:53:46 pm »
Грешка си, не се рачунаат за играчки тие по 250gr.
Имаат камера :)

Прочитај, ме мрзи да пастирам:

https://www.easa.europa.eu/en/domains/civil-drones/drones-regulatory-framework-background/open-category-civil-drones

Во Македонија можеби никој нема да те праша ако не забегуваш, ама во ЕУ ќе го јадеш ако не си пријавен макар како drone operator (а те легитимираат).
Jas imam mini2.
Naravno nema letanje vo guzva nisko. I kade ima helihopteri ( vo svajcarija. Zermat. Matterhorn primer) i na nekoi turisticki mesta. I dji ne ti dozvoluva poletuvanje

Inaku ako ne si registriran dji ne ti dozvoluva nad 50m visina i 100m radius da letas

Inaku kupi pa makar i 2ka leti razlicno e nego kakvi simulacii


Inaku na linkot si pisuva pod 250 grama ne e potrebna obuka, samo registracija e zadolzitelna
« Последно менување: 11 Октомври 2023, 18:22:12 pm Tomce »

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2972
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13338 на: 12 Октомври 2023, 22:36:43 pm »
КупеноSent from my SM-S908B using Tapatalk

DJI Mini серијата е топ за почетници. И јас имам Mini 2 - joy to fly кога ќе го споредам со Phantom 2.

Отсутен Roci

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3781
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13339 на: 13 Октомври 2023, 23:09:10 pm »

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5743
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13340 на: 13 Октомври 2023, 23:13:02 pm »
Со здравје да шверцаш дрва сеа 😁

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Присутен BraneMKD

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 951
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13341 на: 13 Октомври 2023, 23:59:34 pm »
Si kupiv prikolce ( Trigano p150 ) za traktorceto 😁
https://dikos.mk/product/%d0%bf%d1%80%d0%b8%d0%ba%d0%be%d0%bb%d0%ba%d0%b0-%d0%bc%d0%be%d0%b4%d0%b5%d0%bb-p150/
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Т0п, сакам и ја да си земам за викендичка еден ваков сет. Со што дозвола се возат овие ?

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14075
 • Пудингот на шоферството
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13342 на: 14 Октомври 2023, 21:56:54 pm »
Не дека ми треба,а и не дека нема да се најди,па и беше на промоција,мада тоа не игра некоја улога,воглавно ми се виде ок за парите како сет.Цената беше 75€.

п.с влечката вришти ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5140
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13343 на: 14 Октомври 2023, 22:21:52 pm »
@MecheTo Кажи кога ти е роденден едни лајнарки од ЧИК Куманово да ти пуштам по пошта, да се шеташ по комшилук како шо треба :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14075
 • Пудингот на шоферството
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13344 на: 14 Октомври 2023, 22:47:19 pm »
Сакаш да ме затворат за носење ладно оружје. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Roci

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3781
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13345 на: 16 Октомври 2023, 08:06:10 am »
Si kupiv prikolce ( Trigano p150 ) za traktorceto 😁
https://dikos.mk/product/%d0%bf%d1%80%d0%b8%d0%ba%d0%be%d0%bb%d0%ba%d0%b0-%d0%bc%d0%be%d0%b4%d0%b5%d0%bb-p150/
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Т0п, сакам и ја да си земам за викендичка еден ваков сет. Со што дозвола се возат овие ?
Zavisi kako se napraveni dokumentite. Ima nekoi modeli ( mada mnogu retko ) se so normalni tablicki i se vodat kako motorcikli ( za niv treba A kategorija, kaciga da nosis, i poskapo godisno osiguranje ), a ostanatite se vodat so oznaka T3B ( traktor ) i se so zeleni tablicki, se vozat so B kategorija i osiguranjeto godisno im e mnogu evtino 😁 Jas od toa sto razgleduvav pred da go kupam site nad 200cc bea so oznaka t3b, samo najmalite modeli od 200/250cc bea kako motorcikli. A porano bilo kasa popara isti model ednas stasuval po dokumenti so oznaka za motorcikl,ednas kako traktor. 😁

Отсутен kalimero

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1826
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13346 на: 16 Октомври 2023, 08:28:31 am »
Јас мислам дека тие што се со погон на 4 тркала се водат како трактори/влечни возила, а тие со погон на две се моторцикли.

Отсутен Roci

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3781
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13347 на: 16 Октомври 2023, 08:43:50 am »
Ne, gledav modeli i so pogon samo na zadnite trkala 2wd i tie bea so oznaka t3b ( traktor )
Konkretnovo modelce e 330cc i mi se svigase mnogu, ne go zemav poradi toa sto bese so pogon samo na zadni trkala a inaku isto bese kako traktor 😁

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2972
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13348 на: 16 Октомври 2023, 22:53:45 pm »
ATV и се вози 99% од времето само со погон на задни тркала, 4х4 само ако затреба се пали. За diff lock/макара ептен ако заглавиш.

Отсутен ExtremeBt

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1444
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13349 на: 16 Октомври 2023, 22:53:52 pm »
Здраво дечки, едно прашање
Некаде да знајте да се продава ваква гумена подлога/патека (ваљда на метро)?