Автор Тема: Што си купивте / сакате да си купите  (Прочитано 1852087 пати)

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8174
 • Малерозен дрводарец
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13215 на: 11 Септември 2023, 10:52:55 am »
Хавајки убави во NewYorker имаше, се пофатив да земам. Не беа ни скапи ако се сеќавам добро.

Имаше онакви Hot Rod style :D

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Ова е bowling shirt. И јас сакав ваква на мои 18. :D

Епа, чичо...

Дојде тој ден и за мене.
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13643
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13216 на: 11 Септември 2023, 12:08:37 pm »
https://www.newyorker.de/mk/products/#/?gender=MALE&web_category=WCA02211

Од 350 до 600 денари. Живо џабе.

Отсутен Kikac

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2720
 • Шалабајзер
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13217 на: 12 Септември 2023, 19:21:51 pm »
Месец дена веќе купено голф пес гти тди р лине спортлајн
Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен vladimir_1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1017
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13218 на: 12 Септември 2023, 19:32:33 pm »
Уште по 4500-5000 е му барат на овие или колегата се исилил ? денес зел голф 5 плус 2005г 5000 евра, госпо да чува.
 

Отсутен Kikac

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2720
 • Шалабајзер
Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13219 на: 12 Септември 2023, 19:34:39 pm »
Уште држат цена, јас го земав од најдобар другар на братучедка ми кој е единствен сопственик безмалку 10 години и за доста поевтино, он е во план за ц класа 204ка да купел(може зел у меѓувреме)


Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4978
 • Пиши лаже
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13220 на: 12 Септември 2023, 23:24:09 pm »
Сакам да си купам (ultra)light шатор и sleeping pad, само во размислување дали да почекам зимоска ако случајно има некои попусти по Амазон... :)
Го меркам Forceatt 2P или Naturehike Cloud up 2 Upgrade.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 486
  • ibiz.mk
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13221 на: 12 Септември 2023, 23:59:54 pm »
Od padovi nemoj samo samonaduvuvacki. Teski se.

Jas imam thermarest 5cm. R2.8 faktor. Okolu 550grama. Zaedno so perduv vrekja spijam bez problem na sneg. -15/20C

Inaku satorite kolku sto vidov se okolu 2.5kg.
Vidi gi kaj nas saleva denali. Imas so eden otvor 2.5kg i so 2 otvori 2.6kg

Razgledaj na bergfreunde.de imaat cesto popusti

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5123
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13222 на: 13 Септември 2023, 00:02:58 am »
Сакам да си купам (ultra)light шатор и sleeping pad, само во размислување дали да почекам зимоска ако случајно има некои попусти по Амазон... :)
Го меркам Forceatt 2P или Naturehike Cloud up 2 Upgrade.
Lanshan 2 pro
@Tomce 2.6kg ултра хеви е не ултра лајт :D
Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4978
 • Пиши лаже
Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13223 на: 13 Септември 2023, 00:17:01 am »
Lanshan 2 pro
@Tomce 2.6kg ултра хеви е не ултра лајт :D
Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
[/quote]
Го меркав тој, но да бидам искрен не можам да си дозволам 250/300 евра за шатор. :)
Треба да купувам и стапови за него башка...
Не дека мора да е баш ултралајт, не сум за којзнае какви хајкања, но би сакал да е до 2кг макс.
Od padovi nemoj samo samonaduvuvacki. Teski se.

Jas imam thermarest 5cm. R2.8 faktor. Okolu 550grama. Zaedno so perduv vrekja spijam bez problem na sneg. -15/20C

Inaku satorite kolku sto vidov se okolu 2.5kg.
Vidi gi kaj nas saleva denali. Imas so eden otvor 2.5kg i so 2 otvori 2.6kg

Razgledaj na bergfreunde.de imaat cesto popusti
Скапи се бааѓи гледам saleva, сепак за таа тежина подобро би одел со Naturehike от, секако зимно време не сум во план да кампувам.
Thermarest верувам дека се квалитетни ама солени. Би за light варијанти но буџет. :)

Момемталниот шатор ми е 4.7кг, вреќата 2.1кг.  Носам и церада за под шатор 3x3 и таа е околу 600/700гр.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 486
  • ibiz.mk
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13224 на: 13 Септември 2023, 00:25:30 am »
Forceatt 2P e 2.6kg. Mislev taa granica mu e.
Inaku boshe gledas za 4 sezoni ili 2/3.

Inaku 2.5kg sator e super tezina za 4 sezonski.
Satorot e za 2ca. Delenje teret.

Pola Sator, vrekja, podmetac ~3kg e taman(so lesen podmetac i vrekja). Taa e moja tezina za zimna tura

Ali ako e baras sator samo za eden. Tezok e 2.5kg

A zosto cerada pod sator ?
Inaku moj predlog ti e, edno po edno.  Namesto da gledas 3 poevtini raboti.
Jas sekoja godina po nesto si dopolnuvam.
« Последно менување: 13 Септември 2023, 00:34:55 am Tomce »

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4978
 • Пиши лаже
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13225 на: 13 Септември 2023, 13:47:11 pm »
Фала за одговорот Томче. Гледам шатор за 2/3 сезони, мада гледам дека на Lanshan от разлика со 4 сезонскиот е 10/15 евра само.

Кампувам сам, но барам шатор за двајца. Едно поради тоа што имам повеќе простор за сите ствари да ги сместам внатре, друго за ако треба да може да спие и девојче.

Го меркам 2 Pro 4 сезонскиот (колку е 4 сезонски не знам баш) но сепак ке чекам ако паднат малку цениве пред Нова Година. Сега одмор, кола, трошоци... :)

За подлога, знам дека можеби не треба, но ја носам чисто за заштита на шаторот и за сенка ако фати сонце. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13643
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13226 на: 13 Септември 2023, 13:48:28 pm »
Сакам некој теренец, со 4WD :) до кај 5000 евра. Малку авантури.

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5742
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13227 на: 13 Септември 2023, 13:52:28 pm »
Сакам некој теренец, со 4WD :) до кај 5000 евра. Малку авантури.


Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4978
 • Пиши лаже
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13228 на: 13 Септември 2023, 13:53:43 pm »
Такоџе и ја би за тоа, може некој Patrol или Outlander.
А највеќе би Sprinter AWD офроуд пакет. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5123
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13229 на: 13 Септември 2023, 14:03:52 pm »
Сакам некој теренец, со 4WD :) до кај 5000 евра. Малку авантури.
Мал ти е буџетот, барем уште една илјадарка плус. Ама ако немаш место за работење и еден куп алат поарно не земај. Рачунај секое излегување офроад се враќаш со дефект,  обавезно ќе скиниш некој стабилизатор,  ако не тоа ќе се скини амортизер на крајот горе, па црева кинење итн. Ова од искуство, како чест совозач и помошник механичар :) Иначе гледај некое Cherokee од 90ти, да не е гранд, со 4.0  бензин плин ти е топ

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html