Автор Тема: Што си купивте / сакате да си купите  (Прочитано 1856911 пати)

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4092
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13170 на: 28 Август 2023, 19:16:31 pm »
Решив да не позајмувам повеќе бормашина кога ќе ми затреба по дома, 1-2 пати годишно, па порачав Einhell (1000 W), иста марка како и таа што ја позајмував (720 W)  :D

Отсутен jovanovmk

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 117
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13171 на: 30 Август 2023, 19:54:10 pm »
Каде може да купам неповратен вентил за бојлер до 6 бари. Ми треба за кујнско бојлерче. Барав на некои места и нигде нема.

Sent from my SM-A528B using TapatalkUploaded with ImageShack.us

Отсутен kokos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 178
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13172 на: 30 Август 2023, 20:43:28 pm »
Каде може да купам неповратен вентил за бојлер до 6 бари. Ми треба за кујнско бојлерче. Барав на некои места и нигде нема.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
сигурен ли си дека за кујнско бољерче ти треба неповратен вентил, тие најчесто се преливни т.с работат на 0 бари притисок.

Отсутен jovanovmk

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 117
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13173 на: 30 Август 2023, 20:54:50 pm »
Каде може да купам неповратен вентил за бојлер до 6 бари. Ми треба за кујнско бојлерче. Барав на некои места и нигде нема.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
сигурен ли си дека за кујнско бољерче ти треба неповратен вентил, тие најчесто се преливни т.с работат на 0 бари притисок.
Да. За овој бојлер се работи.

https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10090_10119_10121&product_id=69038

Само во опис овие во сетек напишале 8 бари а во упатството од производителот стои 6 бари.Sent from my SM-A528B using TapatalkUploaded with ImageShack.us

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2933
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13174 на: 30 Август 2023, 21:14:06 pm »
Каде може да купам неповратен вентил за бојлер до 6 бари. Ми треба за кујнско бојлерче. Барав на некои места и нигде нема.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
сигурен ли си дека за кујнско бољерче ти треба неповратен вентил, тие најчесто се преливни т.с работат на 0 бари притисок.
Да. За овој бојлер се работи.

https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10090_10119_10121&product_id=69038

Само во опис овие во сетек напишале 8 бари а во упатството од производителот стои 6 бари.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
Немаш внатре во пакувањето? Истово бојлерче го имам и јас и внатре имаше неповратен вентил.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Отсутен kokos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 178
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13175 на: 30 Август 2023, 21:34:39 pm »
Каде може да купам неповратен вентил за бојлер до 6 бари. Ми треба за кујнско бојлерче. Барав на некои места и нигде нема.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
сигурен ли си дека за кујнско бољерче ти треба неповратен вентил, тие најчесто се преливни т.с работат на 0 бари притисок.
Да. За овој бојлер се работи.

https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10090_10119_10121&product_id=69038

Само во опис овие во сетек напишале 8 бари а во упатството од производителот стои 6 бари.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
се мислам дека ова од шемата не е неповратен туку регулационен вентил кој нема да дозволи притисокот во инсталацијата која оди до бољерчето да надмине одредена вредност

Отсутен jovanovmk

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 117
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13176 на: 30 Август 2023, 21:35:21 pm »
Каде може да купам неповратен вентил за бојлер до 6 бари. Ми треба за кујнско бојлерче. Барав на некои места и нигде нема.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
сигурен ли си дека за кујнско бољерче ти треба неповратен вентил, тие најчесто се преливни т.с работат на 0 бари притисок.
Да. За овој бојлер се работи.

https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10090_10119_10121&product_id=69038

Само во опис овие во сетек напишале 8 бари а во упатството од производителот стои 6 бари.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
Немаш внатре во пакувањето? Истово бојлерче го имам и јас и внатре имаше неповратен вентил.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
Имам ама расипан е. Кога се пушта топла вода притисокот е скроз намален. Па си реков да пробам да го сменам вентилот. Изгледа е запушен. А и тој што е во пакувањето не е многу квалитетен. Уште кога го монтирав бојлерчето пред 2 години видов дека е со лош квалитет вентилот.
Ама чудно како нигде нема до 6 бари. Продавачите сите онака озбилни викаат абе стај му од 8 или 9. 

Sent from my SM-A528B using TapatalkUploaded with ImageShack.us

Отсутен kokos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 178
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13177 на: 30 Август 2023, 21:37:47 pm »
дали чешмата ти е со три црева?

Отсутен jovanovmk

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 117
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13178 на: 30 Август 2023, 21:42:39 pm »
Каде може да купам неповратен вентил за бојлер до 6 бари. Ми треба за кујнско бојлерче. Барав на некои места и нигде нема.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
сигурен ли си дека за кујнско бољерче ти треба неповратен вентил, тие најчесто се преливни т.с работат на 0 бари притисок.
Да. За овој бојлер се работи.

https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10090_10119_10121&product_id=69038

Само во опис овие во сетек напишале 8 бари а во упатството од производителот стои 6 бари.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
се мислам дека ова од шемата не е неповратен туку регулационен вентил кој нема да дозволи притисокот во инсталацијата која оди до бољерчето да надмине одредена вредност
Нее еве ја цела слика.

Sent from my SM-A528B using TapatalkUploaded with ImageShack.us

Отсутен jovanovmk

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 117
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13179 на: 30 Август 2023, 21:57:58 pm »
дали чешмата ти е со три црева?
Да

Sent from my SM-A528B using TapatalkUploaded with ImageShack.us

Отсутен kokos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 178
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13180 на: 30 Август 2023, 22:02:42 pm »
дали чешмата ти е со три црева?
Да

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
тогаш многу се големи шансите да работи на 0 бари притисок т.с да е преливно, за да работи под притисок инсталацијата и чешмата треба да е бидат како кај бољерот во купатило, ако не е таква инсталацијата тогаш е како што се сомневам беспритисочно бољерчето.

Отсутен jovanovmk

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 117
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13181 на: 30 Август 2023, 22:26:27 pm »
дали чешмата ти е со три црева?
Да

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
тогаш многу се големи шансите да работи на 0 бари притисок т.с да е преливно, за да работи под притисок инсталацијата и чешмата треба да е бидат како кај бољерот во купатило, ако не е таква инсталацијата тогаш е како што се сомневам беспритисочно бољерчето.
Да, може има опција за да се поврзи на чешма со 2 црева или како во мојот случај со 3 црева. Затоа изгледа го има вентилот во пакувањето. Ама сеа па некако не ми се оства да биде без вентил

Sent from my SM-A528B using TapatalkUploaded with ImageShack.us

Отсутен jovanovmk

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 117
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13182 на: 30 Август 2023, 23:45:49 pm »
дали чешмата ти е со три црева?
Да

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
тогаш многу се големи шансите да работи на 0 бари притисок т.с да е преливно, за да работи под притисок инсталацијата и чешмата треба да е бидат како кај бољерот во купатило, ако не е таква инсталацијата тогаш е како што се сомневам беспритисочно бољерчето.
Грешка моја со 2 црева е. Мора вентил. Е сега од каде?

Sent from my SM-A528B using TapatalkUploaded with ImageShack.us

Отсутен AllMightyMe

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7003
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13183 на: 31 Август 2023, 18:13:44 pm »
Јас имам кујнска батерија Пирамис со 2 црева и нискомонтажно Аристон, кој трпи притисок до 10 бари како тој што го наведе.
Ова е моја втора кујна со ваков сетап
Јас имав направено 2 доводи на вода, еден за бојлер и еден за чешма. Најчесто кај нас го делат доводот со Т приклучок што ми е глупост, крај краева имаш ЕГ вентил со два излези.Топлата од бојлер директно врзана на батеријата.
На ладниот приклучок се става  вентилот за притисок што доаѓа заедно со бојлерот.
Толку.

Отсутен Dodo

 • Бемвекријачко Пе*ерче
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2772
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #13184 на: 31 Август 2023, 18:48:21 pm »
Se podnoviv i jas prv pat od android na apple malce cuden za rabota duri ne go naucam i naviknam. Primer prva rabota so mnogu me nervira e koga ke ti stigni poraka na viber messinger ili insta ko ke titka mora i da vibrira a me mozam da najdam kade i dali se gasni
Iphone 14pro(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Честитки, ме подсети на мене. На времето кога со помош од господ и телеком се решив после 10+год на Андроид да пробам ИОС и да прогледам :D
Веќе никогаш нема да се вратиш назад :)

Малку претерано е што си ме пишал "господ", сепак сум само "гласот на разумот" :D :D :D