Автор Тема: Што си купивте / сакате да си купите  (Прочитано 1856916 пати)

Отсутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 489
  • ibiz.mk
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #14295 на: 17 Мај 2024, 14:13:58 pm »
дубајски iphone

13pro max.

Мислев/Сакав 14pro max. али на брат ми му искочи обновување на договор, па он зема 15pro max а јас неговиот 13ка, користен година дена.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #14296 на: 17 Мај 2024, 15:19:35 pm »
Си купив доста работи, за 80% ново PC:

Gigabyte B550 Aorus Elite V2


AMD Ryzen 7 5800X3D


Arctic MX-6


Arctic Liquid Freezer III 420 A-RGB (White)


Gigabyte AORUS Radeon RX 6800 XT Master 16GB


Arctic TP-3 термални падови (за графичката)


Samsung NVMe 990 PRO 1TB


DeepCool RGB Convertor (конвертор од ARGB на RGB)


SteelSeries Arctis Nova 7 Wireless


Dell G2724D


Фали уште ново куќиште, вентилатори...
Освежување после 4 години на старата конфигурација. 20% од старите делови се продадени, другите (заедно со нов хардвер) ќе му правам конфигурација на внукот за роденден за некој месец.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4092
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #14297 на: 17 Мај 2024, 16:44:56 pm »
Зашто АМД а не Интел? Не пратам, чисто ме интересира.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #14298 на: 17 Мај 2024, 16:47:44 pm »
Претежно седам онака на компјутеров, ама и играм.
АМД ги имаат најдобрите 2-3 процесори за таа намена.

И претходно имам/имав AMD Ryzen 5 3600, сосема задоволен.

Отсутен volenos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 335
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #14299 на: 18 Мај 2024, 01:45:13 am »
Здраво, дали некој има порачано OBDeleven од нивната официјална страна со испорака до Македонија, да каже искуство?

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk


konecno dojde, od 18-04 vo posta, pa drz ne daj, ostavaj broj i sl...


Дали го зема од официјалната страна? И Со претплата или само уредот?

Отсутен volenos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 335
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #14300 на: 18 Мај 2024, 01:51:53 am »
Здраво, дали некој има порачано OBDeleven од нивната официјална страна со испорака до Македонија, да каже искуство?

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk
Јас имам порачано на ЕТСИ од нивниот шоп само заради побрзиот шипинг и плус имав некој попуст.

Стигна уредно запакувано и на време
ако може линк од страната. тнх

Отсутен dudin

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 333
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #14301 на: 18 Мај 2024, 09:41:31 am »
Здраво, дали некој има порачано OBDeleven од нивната официјална страна со испорака до Македонија, да каже искуство?

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk
Јас имам порачано на ЕТСИ од нивниот шоп само заради побрзиот шипинг и плус имав некој попуст.

Стигна уредно запакувано и на време
ако може линк од страната. тнх
Ако ме прашуваш мене еве линк - https://www.etsy.com/shop/OBDeleven

Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5726
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #14302 на: 18 Мај 2024, 11:30:07 am »
Go zemav uredot i 500 krediti, uredno zapakuvan i sreden so normalna posta, za 12 dena bese vo mkd, za 3 nedeli gonzemav od posta... Vo vreka bil ne doslo na red, itn itn...

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2563
 • Слобода или смрт
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #14303 на: 21 Мај 2024, 08:40:51 am »
Претежно седам онака на компјутеров, ама и играм.
АМД ги имаат најдобрите 2-3 процесори за таа намена.

И претходно имам/имав AMD Ryzen 5 3600, сосема задоволен.

Кога веќе зема АМД зошто не отиде на 8000 серијата или 7000? Со оглед дека кошта незначително повече од серија 5000. Не се достапни кај нас или?

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #14304 на: 21 Мај 2024, 09:08:10 am »
Претежно седам онака на компјутеров, ама и играм.
АМД ги имаат најдобрите 2-3 процесори за таа намена.

И претходно имам/имав AMD Ryzen 5 3600, сосема задоволен.

Кога веќе зема АМД зошто не отиде на 8000 серијата или 7000? Со оглед дека кошта незначително повече од серија 5000. Не се достапни кај нас или?

Затоа што нема потреба и затоа што е друга платформа (АМ5 со DDR5 меморија). Требаше да купам доста поскапа матична, процесор и меморија (од иста класа матична и меморија, не некои основни).
Ќе се почека следната генерација на X3D процесори.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13648
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #14305 на: 01 Јуни 2024, 14:18:17 pm »
https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=4952108 @зоки-златен

Треба да сакаш да си го купиш 😁

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6925
 • хаУс мајстор
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #14306 на: 01 Јуни 2024, 15:11:18 pm »
Нема панорама 😀

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #14307 на: 01 Јуни 2024, 16:09:46 pm »
Не сум знаел дека м57 е најдобриот дизел мотор.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #14308 на: 01 Јуни 2024, 16:22:57 pm »
Еден од најдобрите дизел мотори,ама имаат многу мака со егр и дпф.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/International_Engine_of_the_Year

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13648
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #14309 на: 01 Јуни 2024, 19:29:08 pm »
Најголема мака М57 кај E60 се издувните грани што се алуминиум. Лесна и евтина преправка од Е39.

EGR/DPF лесно исто се санираат.

Моторот како мотор е ѕвер.