Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1708805 пати)

Отсутен Kikac

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2720
 • Шалабајзер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13395 на: 10 Јуни 2024, 16:49:01 pm »
Додека казната пристигне по пошта, веројатно делото ќе застари, кога ќе се земе во предвир брзината на доставување со Македонски Пошти АД.

Колку време треба да застари прекршок поминување на црвено или брзина за одземање возачка дозвола?
Обично е 5години, ама мислам не подлежат тие со застарување


Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20076
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13396 на: 10 Јуни 2024, 19:34:24 pm »
Мислам и јас дека не застаруваат тие, а за 5 години сигурно ќе стигне казната :D

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6967
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13397 на: 10 Јуни 2024, 22:20:55 pm »
Не е проневера на 200 милиони евра па да застари.

Отсутен flashgordon007

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 53
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13398 на: 10 Јуни 2024, 23:40:52 pm »
Додека казната пристигне по пошта, веројатно делото ќе застари, кога ќе се земе во предвир брзината на доставување со Македонски Пошти АД.

Не се радувај многу на ефикасноста на поштата, судовите имаат и своја доставна служба.
Застарува за 2 години.

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8185
 • Малерозен дрводарец
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13399 на: 11 Јуни 2024, 19:08:18 pm »
(НЕ)Ефикасноста на поштата никогаш не е на страната на оптужениот.

Лично, заради точно таа причина, пострадав парично и тоа дебело...
Овие као пуштиле, пошта као испорачала, до мене никогаш не стигнало.
Проаѓа времето, на прво место немам случај затоа што доцнам + едно 1200 евра во глоби...

Јас би рекол, ако е ситно - подобро сам отиди пријави се и избуткај тоа, да не те јаде јанѕа после.
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен kire95

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1673
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13400 на: 14 Јуни 2024, 10:25:57 am »

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10034
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13401 на: 14 Јуни 2024, 10:34:38 am »
Не е за нас слобода, не дека ја нешто воза ко светец, ама пре би се навикнал на некој ред него на хаосов. Устави воза 80 дека на 50 нешто нервозни се возачиве, па се пикаат па од лента за десно ти сечит за право... ама ако функционира како што треба, не пола да ги нема во систем.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6585
 • French diamond
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13402 на: 14 Јуни 2024, 10:55:53 am »
Ако не ги искршат браќата уште пред да профункционираат..амааа ако проработат, одма ќе крени стандардот на државата  ;D

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10034
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13403 на: 14 Јуни 2024, 12:03:00 pm »
da, i nema da gi stat vo sistem za da ne gi krshat... abe ajde. Ne dzabe sme bile 1800 god od 2 veka pod robstvo, ne si ja cenime slobodata...

Отсутен HoLfElDeR

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 32
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13404 на: 15 Јуни 2024, 11:43:52 am »
Можат и брзина да мерат, а и да регистрираат кој поминува на црвено, еве како работат
Поминување на црвено
Мерење на брзина

@HoLfElDeR Ако можат да покријат до 3 ленти зошто на улици со 5 ленти се поставени по 4 вакви кај нас? Има некој бенефит?

Исто според едново видео вика дека има опција за надворешен радар, интерен немаат? Тие што се поставени по раскрсници немаат надворешен радар.

Можат и брзина да мерат, а и да регистрираат кој поминува на црвено, еве како работат
Поминување на црвено
Мерење на брзина
Како што можев да видам нашиве немаат радар, тој доле модулот, веројатно нема да мерат брзина, а за проаѓање на црвено и редно е да казнуваат, никој не есапи семафор у градов.

Имата можност истовремено за детекција на проаѓање на црвено светло и мерење брзина, без дополнителен модул има повеќе верзии, софтвер, така да зависи што спецификација е барана.
А има можност и само детекција на брзина без дополнителен модул

Не би знаел зошто се поставени по 4 камери

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20076
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13405 на: денес во 13:59:29 »
И на овие видеа што ги испрати пак се различни камери од тие кај нас.

Таа за брзина им е оваа која што никаде не е поставена кај нас.

https://www.tattile.com/vision-solutions/vega-smart-speed/

Другата опција е поновиот модел кој што има надворешен сензор за брзина како на претходните видеа што ги прати.

https://www.tattile.com/vision-solutions/smartplus-speed/

Тие кај нас што се поставени моментално се или овие https://www.tattile.com/vision-solutions/smartplus/ или овие https://www.tattile.com/vision-solutions/vega-smart-red-traffic-light-camera/.

Ама сепак има шанса да детектираат брзина на друг начин.

Can ANPR cameras detect speed?
NPR cameras can not only read license plates but also detect the vehicles’ speed. Some ANPR cameras perform an optical estimation of vehicle speed by recognising at least twice the number plate within the field of view frame and by doing the operation distance over time. There is also a type of devices that combine ANPR technology with Doppler radar technology providing the vehicles’ speed. Finally, there are average speed estimation solutions where the recognition of the plate at a point A and a point B located at a predefined distance, comparing the timestamps of the detection occurred in each of the two points, can provide the data on average speed.
« Последно менување: денес во 14:05:01 DarthJe5us »