Автор Тема: Мајстории по дома....  (Прочитано 88907 пати)

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #735 на: 30 Мај 2024, 19:05:44 pm »
Видел некој кај нас, нож/скалпер за фуга вадење? Треба да вадам скршена плочка, а немам мултитул, па едино решение е нож за вадење фуга.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6967
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #736 на: 30 Мај 2024, 19:09:03 pm »
Видел некој кај нас, нож/скалпер за фуга вадење? Треба да вадам скршена плочка, а немам мултитул, па едино решение е нож за вадење фуга.
Имам мултитул, радо ќе ти го позајмам да завршиш работа.

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #737 на: 30 Мај 2024, 19:13:36 pm »
Видел некој кај нас, нож/скалпер за фуга вадење? Треба да вадам скршена плочка, а немам мултитул, па едино решение е нож за вадење фуга.
Имам мултитул, радо ќе ти го позајмам да завршиш работа.

Фала, ама не позајмувам алат. Еднаш се изгоревме фамилијарно, поточно стариот мој, и од тогаш јок.
Фала уште еднаш.

Гледам ножов за фуга во србија е 5евра. Ако не, сателитот ќе игра.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен draganamon

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 590
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #738 на: 30 Мај 2024, 19:36:06 pm »
Видел некој кај нас, нож/скалпер за фуга вадење? Треба да вадам скршена плочка, а немам мултитул, па едино решение е нож за вадење фуга.
Имам мултитул, радо ќе ти го позајмам да завршиш работа.

Фала, ама не позајмувам алат. Еднаш се изгоревме фамилијарно, поточно стариот мој, и од тогаш јок.
Фала уште еднаш.

Гледам ножов за фуга во србија е 5евра. Ако не, сателитот ќе игра.
Од каде ке купуваш ?
И јас треба да земам за по дома

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10034
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #739 на: 30 Мај 2024, 21:45:40 pm »
Е ај сподели што толку не позајмуваат алат, ако не е фамилијарна тајна :).
Каков е тој нож за фуга? Осим мултитул?

Отсутен AllMightyMe

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7003
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #740 на: 30 Мај 2024, 21:48:21 pm »
Најверојатно зошто после 5 сек работа ќе ти прегори во раце и ќе треба нов да купиш или поправаш.
И на нас ни се има случено :)

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #741 на: 30 Мај 2024, 22:07:32 pm »
1. Апарат за варење, доби нозе.
2. Машината се расипа во тек на рсбота.
3. Мешалица, комшијата ја работи, тера. Ја земам јас, буквално 5мин после негово гасење, и се расипа. Сва среќа избила некоја склопка во неа.
Во вата случаеви, си без пари и без машина, во третиов се спасивме.

Драган, на секој чекор ја има во србија, само ќе побарам тука прво. Мора да ја има.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2965
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #742 на: 30 Мај 2024, 22:42:27 pm »
Видел некој кај нас, нож/скалпер за фуга вадење? Треба да вадам скршена плочка, а немам мултитул, па едино решение е нож за вадење фуга.

Гледам има разни по нет, ако е Foerch ѕвони во Феникс555 Maџари, ако е Wolfcraft ѕвони во Фамод Ново Лисиче. И двата бренда се германски.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11714
 • Архитект
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #743 на: 30 Мај 2024, 23:14:34 pm »
Ако не најдиш алат за фуга. Можиш слободно со диск за брусилица, најтанка и со ивицата.
Одма излегува.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6586
 • French diamond
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #744 на: 31 Мај 2024, 00:38:03 am »
Залепивме 3д стиропорни панели, да смениме малку од белилото  :)

На почетокот многу смрдеа чудно, ама среќа исчезнува полека миризбата.

Отсутен kire95

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1673
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #745 на: 31 Мај 2024, 10:46:29 am »
Си пишал за миризбата кај дедото местеа на почетокот многу чуден мирис имаше многу интензивен дури сметаше послем 3 месеци тек се намали да изчезне кога ке влезеш да не се осеќа

пс. ѕидовите се со абриб поминати или не разни разни муабети сум слушнал за непропусност не дишење на ѕидовите или нема врска?
« Последно менување: 31 Мај 2024, 10:55:38 am kire95 »

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3264
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #746 на: 31 Мај 2024, 11:19:51 am »
Видел некој кај нас, нож/скалпер за фуга вадење? Треба да вадам скршена плочка, а немам мултитул, па едино решение е нож за вадење фуга.

Пробај чукни по ќошевите на плочката да не оставил мајсторот шуплив ќош за да пробаш да ја измкнеш.

Ако не најдеш ноже, јас го дадов на некој моето и не го врати не знам кој беше, купи дијамантски нож за мала брусалка и со рака стругај ја фугата со него, не на брусалка.

Присутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5130
Мајстории по дома....
« Одговори #747 на: 31 Мај 2024, 12:51:29 pm »
Лепакот со мрежата на стиропор е залепен веќе некоја недела, една рака е, се познаваат коцкичките од мрежата. Ако се трга абрип некогаш дали треба да е мазно мазно уште една рака да се стави лепак или нема потреба,ќе покрие ? И дали ако треба да се става уште една рака а минало пример месец ќе треба да се припреми / зачисти некако подлогата, нешто уврска или може дирек втора рака нема гајле ? И за абрипот исто прашање, дали треба нешто мачкање пред да се нанесе ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен PerecaNeca

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 1
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #748 на: 11 Јуни 2024, 14:22:26 pm »
Ако првиот слој лепак не е мазен и има видливи коцки од мрежата, препорачливо е да нанесете уште еден слој лепак за да се добие мазна површина. Тоа ќе обезбеди порамномерна и поубава завршна површина кога ќе се нанесе абрипот.Ако поминал месец или повеќе откако сте нанеле првиот слој лепак, препорачливо е да ја зачистите површината пред да нанесете втор слој лепак. Ова значи да ја исчистите од прашина, нечистотии или било какви нечистотија кои можеби се собрани. Можете да ја измиете површината со вода или да ја избришете со влажна крпа, а потоа да оставите да се исуши пред да нанесете нов слој лепак.Пред да го нанесете абрипот, површината треба да биде чиста и сува. Нема потреба од дополнително премачкување пред да се нанесе абрипот, освен ако производителот на абрипот не препорачува посебен прајмер или подлогата не е соодветно подготвена. Ако е потребно, можете да употребите прајмер за да ја подобрите адхезијата и завршната структура на абрипот.

Во кратко, најважно е да имате мазна и чиста површина пред да го нанесете абрипот за да постигнете најдобар визуелен и функционален резултат.

За многу работи можете да ја користите оваа страница https://www.daibau.rs/magazin/gradnja/moleraj ми помага