Автор Тема: Колор фотографии од царска Русија, 1909-1915  (Прочитано 10472 пати)

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Колор фотографии од царска Русија, 1909-1915
« Одговори #15 на: Јули 26, 2014, 16:16:07 pm »
аа тоа да, спрема тогашната технологија, ама спрема филм не би рекол.

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7511
 • и сега?
Одг: Колор фотографии од царска Русија, 1909-1915
« Одговори #16 на: Јули 26, 2014, 16:44:36 pm »
аа тоа да, спрема тогашната технологија, ама спрема филм не би рекол.

Еми „филм“ е широк поим. Имаш и бедни идиотчиња на филм, за кои што најефтиниот смартфон е поим за квалитет и резолуција, но имаш и лајка.

Но, како и да е, филмот си зазема заслуженото место во фотографската историја.

За „дигитал вс филм“ можеме во друга тема, да не ја глушиме оваа прекрасна историска галерија.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51491
 • Махер
Одг: Колор фотографии од царска Русија, 1909-1915
« Одговори #17 на: Јули 28, 2014, 21:12:33 pm »
Бедните идиотчиња со Велвија 50, ќе го попаратт смартфонот... Лајката со 5 години стара Астија чувана во влага ќе биде гомно. :)

Телото на фотоапаратот на филм не правело разлика. :)