Автор Тема: Перење возила  (Прочитано 488824 пати)

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7472
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Перење возила
« на: Мај 14, 2014, 01:51:27 am »
Фали и ваква тема за мераклии кои сами сакаат да си ги перат возилата.

Комшијава мој количето си го пере со мало вапче претпоставувам околу 100бари е, ама не ја трља колата, има растворено некој прашак германски кој му го донел братучедот во пумпица за прскање дрвца, колата стакло му е. Вели ако остане подолго може да има оштетување на лакот бојата?

Знае ли некој за кој вид прашак станува збор ?


Или друго сретство, квалитетна активна пена која има голема ефикасност против нечистотии за која не е потребно да имаш јак вап и не е потребно трлање со четки, сунѓери?

Отсутен Roci

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3496
Одг: Перење возила
« Одговори #1 на: Мај 14, 2014, 08:57:55 am »

Отсутен Bu$aV MeGaNe

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1854
 • Renault Megane R26
Одг: Перење возила
« Одговори #2 на: Мај 14, 2014, 10:43:23 am »
Еве ја мојата колекција за перење годинава.Оваа сезона се рашив за производите на мафра и воопшто не згрешив.Тоа што го нудат земајќи ги во предвид и цените е одличноНа сликава фалат уште 2 кофи,микрофибер ракавица,сунѓер за бандажи и други прљави делови,и уште неколку микрофибер крпи за различна намена.

Друго од опрема,народски кажано вапче,го земав пред 3 год и сум презадоволен.Од неодамна земав и пеноматче,бидејки не најдов за макитата земав од кершер вакво:Во комбинација со Mafra Wash Self брка работа,ама не сум презадоволен од пената која ја прави,во иднина ќе барам подобар пеномат како не би користел воопшто сунѓер за предперење.

Постапката  отприлика иде вака:

1.Перење само со вапот и вода
2.Нанесување Wash Self со пеноматчето
3.Плакнење на шампонот
4.Дополнително чистење на бандажите со сунгер и средство за бандажи по потреба
5.Нанесување Polish Express на целото возило со микрофибер ракавица и плакнење на истиот.
6.Бришење и собирање на водата со голема микрофибер или еленска
7.На секое второ перење пребришувам прво со Fast Cleaner па после ја поминувам со Last Touch
8.Бришење прозори со Split или Fast Cleaner
9.Бришење гуми и бандажи со  Fast Cleaner
10.Нанесување Fast & Black или Black 3Plus на гумите

Отприлика вака изгледа мојата постапка за перење,сигурно заборавам нешто ама горе доле тоа.Сите горе наверени производи се од програмата на Mafra.
Можеби сето ова делува претерано и избегано(барем така ми викаат тие што ме гледаат кога го правам ова ;D) ама јас си го правам ќеифот отприлика 3 часа еден ден во неделата,и кога ќе завршам сум многу среќен и задоволен од резултатот :)

Овде не ја опишав постапката за внатрешно чистење ама тоа ќе го остаам за друг пат ;)

Отсутен dame

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2960
  • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Перење возила
« Одговори #3 на: Мај 14, 2014, 10:56:48 am »
sto da se kaze osven sekoja cest

Отсутен MendeH

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 251
Одг: Перење возила
« Одговори #4 на: Мај 14, 2014, 11:34:32 am »
Овде не ја опишав постапката за внатрешно чистење ама тоа ќе го остаам за друг пат ;)
Е вака се пере кола :)
Кога друг пат? Според постапката за надворешно баш ме интересира каква е постапката за внатрешно

Отсутен Bu$aV MeGaNe

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1854
 • Renault Megane R26
Одг: Перење возила
« Одговори #5 на: Мај 14, 2014, 12:17:00 pm »
Епа ај вака :)

Потребен алат за постапката: Правосмукалка,1 четка со помеки влакна,1 четка со покрути влакна,неколку микро фибер крпи.

1.Усисување под,седишта,гепек
2.Усисување патосници(теписонски)Прскам Pulimax,ги оставам малку па ги поминувам со влажна четка со покрути влакна и ги оставам да се исушат.
3.Прскам Pulimax на подот по потреба,на делови каде што е по прљаво(обично возачкиот дел)претежно околу педалите,поминувам со четката каде што е можно и после пребришувам со микрофибер крпа да ја соберам влагата
4.Бришење на пастиките со влажна мф крпа(обично во долниот дел)што се повеќе изложени на нечистотии.
5.Бришење на сите пластики(тапацири,централна конзола итн.) со друга мф крпа и Diamant Plast Four
6.Бришење на воланот и другите кожни делови(во мојов случај на седиштата и тапацирите на вратите) со мф и Leather Care 3in1 Pelle
7.Нанесувам Trattamento 3 in 1 Tessuti  или Pulimax на текстилните делови на седиштата,ги поминувам со меката четка и на крај со мф крпа.
8.Бришам стакла со Split и мф крпа
9.Прскам Autoflor (Vanilla & Fruits) на подот,враќам патосници и крај на приказната :D

Оваа постапка ми трае отприлика 2 часа и ја практикувам отприлика еднаш во месецот,а еднаш во неделата слично на ова само во скратена форма :)

Отсутен MendeH

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 251
Одг: Перење возила
« Одговори #6 на: Мај 14, 2014, 12:22:43 pm »
Лајк
фала за брзио одговор

Отсутен Ma-Fra Macedonia

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 122
 • www.carwash.mk
  • Велмар Дооел Скопје
Одг: Перење возила
« Одговори #7 на: Мај 14, 2014, 14:34:28 pm »
"Во комбинација со Mafra Wash Self брка работа,ама не сум презадоволен од пената која ја прави,во иднина ќе барам подобар пеномат како не би користел воопшто сунѓер за предперење"

Сигурен сум дека растворот го погодуваш !? 1:1 -1:3 (мислам толку беше) за foam lance
Браво за негата .... speechless!!!
 :)
Detailing Store www.carwash.mk
Menzerna Macedonia www.menzerna.mk
Ma-Fra Macedonia www.mafra.mk 
https://www.facebook.com/mafra.macedonia

Отсутен Bu$aV MeGaNe

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1854
 • Renault Megane R26
Одг: Перење возила
« Одговори #8 на: Мај 14, 2014, 14:58:00 pm »
Пробував секако со растворот,не е до него.Гледав и видеа од други луѓе со различни шампони ама во секој случај не прави густа пена,што е право не ни очекував бидејќи се работи за аматерски пеномат ама за по дома брка работа!

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6599
Одг: Перење возила
« Одговори #9 на: Мај 14, 2014, 20:55:56 pm »
Браво Бушав !!!

Него ако некоја девојка ти испрља ентериер, што правиш ?

;D ;D ;D

Отсутен Pistorij

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 985
 • ECU rejected...
Одг: Перење возила
« Одговори #10 на: Мај 14, 2014, 21:45:51 pm »
Браво Бушав !!!

Него ако некоја девојка ти испрља ентериер, што правиш ?

;D ;D ;D

и дава пулимакс да риба :D

значи имало бетер cleanfreaks :) мене не ми ги собира ствариве у шкаф.
Секоја чест за грижава.

Отсутен Bu$aV MeGaNe

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1854
 • Renault Megane R26
Одг: Перење возила
« Одговори #11 на: Мај 14, 2014, 23:32:52 pm »
Тие што ме знаат подобро пазат колку можат и ги почитуваат правилата,со помалку познатите се трудам што побрзо да ја научаат лекцијата како би немале проблеми во иднина :)

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7472
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Перење возила
« Одговори #12 на: Мај 15, 2014, 16:55:01 pm »
Bu$aV MeGaNe
Колку бари е вапот, која цена и како си задоволен од него?

Отсутен cuoresportivo159

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4197
Одг: Перење возила
« Одговори #13 на: Мај 15, 2014, 17:44:29 pm »
И мене ме интересира истото,уште не сум земал за мене.
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7472
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Перење возила
« Одговори #14 на: Мај 15, 2014, 17:52:43 pm »
Има разлика од пеномат до пеномат?
Јас мислам дека до шпампонот е што не прави доволно пена.