Автор Тема: Перење возила  (Прочитано 477954 пати)

Присутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5482
 • French diamond
Одг: Перење возила
« Одговори #3015 на: Јули 22, 2021, 13:06:21 pm »
Јас внатре ја чистев со Sonax Extreme млеко, а дома во Мк ми имаше останато од Mafra Diamond Plast, кога ја поминав со него Sonax - от заврши директно во канта.

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4912
Одг: Перење возила
« Одговори #3016 на: Јули 22, 2021, 14:30:01 pm »
Why not. Пробај па кажи :) Под бр.1 Секогаш ги заборавам средствата за внатре а ова ми дреме во кола, под 2 си чисти се топ, БСД е за лак, пластика, стакло, а внатре нели пластика :) плус кожни елементи и тоа поминувам и под бр.3 економичност - едно средство во едно шише ми е доволно за најголем дел од работите што ги средувам.
Детално кога чистам тоа е друга приказна, АПЦ бла бла, ама вака за одржување БСД 1:3 е измислена работа.

Edit: јас, ти, Роци што купуваме милион средства е друг проблем (болест), а реално еден шампон ти треба, еден восок/силант, БСД или некое такво да раствораш по потреба, неколку крпи и си обезбеден за најголем дел од детајлинг работите.

Тоа во некој екстрем некогаш, кога би немал средство за секоја намена.

Инаку, детално или не, секој пат одам прво со Пулимакс или АПЦ 1:10, па дресинг.

Не ни знам друг начин. Би сакал да го пробам Mafra Plastic Care 3in1. Е тоа е за со еднаш минење, демек чисти, освежува и заштитува, значи има и дресинг во него.

Ќе нарачам нареден пат.

Отсутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2821
Одг: Перење возила
« Одговори #3017 на: Јули 22, 2021, 15:15:03 pm »
Ако, ти си знаеш :) Инаку милион начини има, па можеш да бираш што и како ти одговара.

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4912
Одг: Перење возила
« Одговори #3018 на: Јули 22, 2021, 16:06:17 pm »
Да, ама не сите начини даваат топ резултат.

Отсутен Ducky

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 236
Одг: Перење возила
« Одговори #3019 на: Јули 23, 2021, 13:35:09 pm »
Го бива ли вапчево или не баш?
Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2978
Одг: Перење возила
« Одговори #3020 на: Јули 23, 2021, 14:02:34 pm »
И сеа што да купам за после перeње, читам и ништо не разбрав :D
« Последно менување: Јули 23, 2021, 14:15:31 pm Skywalker »
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5919
Одг: Перење возила
« Одговори #3021 на: Јули 23, 2021, 14:07:53 pm »
И сеа што да купам за после перање, читам и ништо не разбрав :D

Пиво, ладно!

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4912
Одг: Перење возила
« Одговори #3022 на: Јули 23, 2021, 19:01:02 pm »
Го бива ли вапчево или не баш?

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ако ти е за хоби, цепај. Имаш 2+1 година продолжена гаранција ако го регистрираш продуктот на веб страната на Бош.

Отсутен Ducky

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 236
Одг: Перење возила
« Одговори #3023 на: Јули 23, 2021, 22:20:17 pm »
Го бива ли вапчево или не баш?

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ако ти е за хоби, цепај. Имаш 2+1 година продолжена гаранција ако го регистрираш продуктот на веб страната на Бош.
Видов тоа со гаранцијата а и го ѕирнав на јутуб, брчи растура, мислам дека немам слушнато погласно вапче. Викаш доволно е силен млазот да испере солидно кола? Кај мене притисокот на вода е многу слаб, 1.8 бари максимум, таму кај што перам е уште послаб, тоа веројатно не би требало да е проблем?

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4912
Одг: Перење возила
« Одговори #3024 на: Јули 23, 2021, 23:22:24 pm »
Ако е слаб притисокот на чешмата, не очекувај притисок на пиштолот. 120 бари Е МАКСИМАЛНИОТ, што значи мора да имаш добар проток за да испорача таков притисок.

А 120 бари како млаз, е сасвим доволно за хоби кола перење.

Можеш да пробаш од буре, да видиш како ќе се понаша...

Сите брчат, не му се секирај.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51916
 • Махер
Одг: Перење возила
« Одговори #3025 на: Јули 24, 2021, 08:38:31 am »
Епа имаш и проток. 350Л/ч треба да испорача чешмата или повеќе од тоа.

Инаку слабичко е ова ама тоа е тоа. Треба барем 150бари за да може да зачисти, пожелно 180бари.

И уште поважно треба да ја има ротирачката прскалка за чистење закоравени ствари, бидејќи без таа тешко е да се тргнат посериозни ствари од бетон, или пластика оксидирана или слично.

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2978
Одг: Перење возила
« Одговори #3026 на: Јули 24, 2021, 16:53:37 pm »
Коа не кажувате, вакво земав...појма неам дали е ок
http://euro-stil.mk/index.php?route=product/product&path=18_46&product_id=1217
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Присутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5482
 • French diamond
Одг: Перење возила
« Одговори #3027 на: Јули 31, 2021, 23:54:34 pm »
Денес ја исправ и ја поминав со сеалантот од желката, ништо посебно  :)И една слика со the all mighty Golf 8   ;DОтсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8528
Одг: Перење возила
« Одговори #3028 на: Септември 04, 2021, 19:06:48 pm »
Ги исправ денес и двете коли :D

Ќе врне ли утре?

Отсутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2821
Одг: Перење возила
« Одговори #3029 на: Септември 04, 2021, 19:13:53 pm »
Ги исправ денес и двете коли :D

Ќе врне ли утре?
Ke vrne. I jas ja isprav