Автор Тема: Перење возила  (Прочитано 424949 пати)

Отсутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2839
Одг: Перење возила
« Одговори #3000 на: Јули 21, 2021, 12:48:50 pm »
Јас имам Sonax BSD и ептен грда е прскалката,фрла млаз како линија како пиштол за вода и безвезе е за нанесвање, имам претурено дел во прскалка мала конусна од Икеа, на неа можи млазот сам да си го подесиш,мн полесно е кога го фрла како ситна прашина.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4430
Одг: Перење возила
« Одговори #3001 на: Јули 21, 2021, 13:19:23 pm »
Одаамна немам купено авто козметика, па си порачав и  ми стигна од желкатаЕ сега како е најдобро да се користи,  на сува или водена кола ?

На мф апликатор, кружни движења, два слоја.

Отсутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2821
Одг: Перење возила
« Одговори #3002 на: Јули 21, 2021, 15:59:11 pm »
Не оставај да ти се исуши. На пример нанеси на некој дел, почекај некоја секунда и пребришувај. Првиот пат овој силантов кога го нанесував, го намачкав на цела кола, па после тоа да го бришам, кај што бришев 100 сати, туку уште има восок што не излегува после година дена :D

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5080
 • French diamond
Одг: Перење возила
« Одговори #3003 на: Јули 21, 2021, 16:30:06 pm »
Значи како најобичен восок ? А јас барав нешто за после перење, само напрскај и пребриши набрзина.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7655
Одг: Перење возила
« Одговори #3004 на: Јули 21, 2021, 16:58:31 pm »
Значи како најобичен восок ? А јас барав нешто за после перење, само напрскај и пребриши набрзина.
Пред да купиш ттебало на рецепција кај Интер да се јавиш :)

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4430
Одг: Перење возила
« Одговори #3005 на: Јули 21, 2021, 17:48:16 pm »
Значи како најобичен восок ? А јас барав нешто за после перење, само напрскај и пребриши набрзина.

Можеш и така. Јас ти кажав како да извлечеш максимум од силантот.

Поарно земи БСД, мешај го 1:1 и шприцај колку ти душа сака.

Отсутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2821
Одг: Перење возила
« Одговори #3006 на: Јули 22, 2021, 08:51:47 am »
За после перење налетав на ова. Ама дали е добро кој знае :) За парите вреди да се проба

https://carbox.mk/product/ma-vosok-za-na-mokro-nanesuvanje-750ml/

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4430
Одг: Перење возила
« Одговори #3007 на: Јули 22, 2021, 10:33:14 am »
Имам нешто што е подобро, поевтино и подолготрајно за тебе...300 денари 250 милилитри, ама се меша од 1:100 до 1:300. Ист принцип - прскаш на мокра кола и плакнеш.

Или...120 денари за 250 милилитри, се меша 1:25. Исто се нанесува.

Отсутен zlatko.jovceski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 221
 • Renault Megane 1.5 Panda 1.2
Одг: Перење возила
« Одговори #3008 на: Јули 22, 2021, 10:34:50 am »
Имам нешто што е подобро, поевтино и подолготрајно за тебе...300 денари 250 милилитри, ама се меша од 1:100 до 1:300. Ист принцип - прскаш на мокра кола и плакнеш.

Или...120 денари за 250 милилитри, се меша 1:25. Исто се нанесува.

Ја зедов од шери ваксот воопшто не сум задоволен.. го нанесувам исто како што кажа а восокот не трае ни до следно перење.. БСД од сонакс немаше гајле 4-5 перења.

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4430
Одг: Перење возила
« Одговори #3009 на: Јули 22, 2021, 10:37:02 am »
Е па сеа, колку пари, толку музика. БСД тешко дека со нешто се споредува...

Ама, на овој восок не му е примарна работа заштита и долготрајност, туку да го користиш како помош при сушење, односно помалку вода да собереш од површината и кога бришеш да има лубрикација.

А ако очекуваш за 120 денари заштита од потраен карактер, тоа е друг муабет.

Отсутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2821
Одг: Перење возила
« Одговори #3010 на: Јули 22, 2021, 10:58:12 am »
Јас БСД го користам како овој восоков на мокро, само раствор 1:3. Со тој раствор трае 1-2 перења. Со 1:1 трае до 5 перења без проблем :) БСД е најѕверски детајлер/восок со мн употреби. Ова другово грас (органска), моје ауто итн се гола вода за БСД 

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4430
Одг: Перење возила
« Одговори #3011 на: Јули 22, 2021, 10:59:58 am »
Не сум пробал БСД на мокро да прснам...

Отсутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2821
Одг: Перење возила
« Одговори #3012 на: Јули 22, 2021, 11:09:43 am »
Јас и внатре пластиките со БСД ги прскам. Порано со концентрирано, сега со тој што го имам 1:3 и внатре и надвор и се :D

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4430
Одг: Перење возила
« Одговори #3013 на: Јули 22, 2021, 11:26:24 am »
И внатре?


Отсутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2821
Одг: Перење возила
« Одговори #3014 на: Јули 22, 2021, 11:39:03 am »
Why not. Пробај па кажи :) Под бр.1 Секогаш ги заборавам средствата за внатре а ова ми дреме во кола, под 2 си чисти се топ, БСД е за лак, пластика, стакло, а внатре нели пластика :) плус кожни елементи и тоа поминувам и под бр.3 економичност - едно средство во едно шише ми е доволно за најголем дел од работите што ги средувам.
Детално кога чистам тоа е друга приказна, АПЦ бла бла, ама вака за одржување БСД 1:3 е измислена работа.

Edit: јас, ти, Роци што купуваме милион средства е друг проблем (болест), а реално еден шампон ти треба, еден восок/силант, БСД или некое такво да раствораш по потреба, неколку крпи и си обезбеден за најголем дел од детајлинг работите.