Автор Тема: Хардвер сервисери за лаптопи, компјутери и слична опрема  (Прочитано 11430 пати)

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13643
Денес добив дијагностика од дечките во К2


Рикна матичната!

156 евра е на AliExpress ама ми рекоа као џабе ќе ги трошам парите пак ќе рикне.

Така што...лаптоп на делови, тко воли нек изволи :/

Ова е последен пат што купувам лаптоп.

Toshiba L850 13R i7 процесор

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43439
 • Il Moderatore
Ја викам да купиш МБ, и да го шитнеш комплет.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1905
Ко што гледам процесорот (i7 3610QM) е излезен средина на 2012, а веројатно лаптопов крај на 2012 или почеток на 2013. Гаранција колку имаше?

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54832
 • Махер
Денес добив дијагностика од дечките во К2


Рикна матичната!

156 евра е на AliExpress ама ми рекоа као џабе ќе ги трошам парите пак ќе рикне.

Така што...лаптоп на делови, тко воли нек изволи :/

Ова е последен пат што купувам лаптоп.

Toshiba L850 13R i7 процесор

Мислам дека сега ти е појасно зошто константно трубам да се зема дополнителна гаранција за лаптоп од 3 години. Тоа е реален животен век на лаптоп, се над тоа ти е премија. Ако сакаш земи и повеќе, но најмалку 3. Колку беше стар кутриот? Не се откажувај од лаптоп, откажи се од немање гаранција. :)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33931
 • Таков е животот... јебига
Јебеш гаранција кога 3 години лаптоп веќе не го бива :)
Башка 3 години гаранција на штрафчињата... ела ја ќе ти даам колку сакаш :)

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1905
Поубаво гаранција него на делови да иде. А овој на Carpathian Lord и не е лош.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Дај цела спецификација на конфигурацијата и пиши цена по ПП. Ќе те форвардирам кај пријател.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5123
Кај може да се најде кај нас вакво напојување,  да ги  дава овие вредности и да има потенциометар. Ова имаше скршен потенциометар и изгорен осигурач,  менав нов потенциометар од 1к и нов осигурач 3 ампери, ама прво ставање на струја отиде осигурачот.. Си има  некоја мака,  јас натаму  не разбирам.. Видно нема нешто изгорено.. Иначе ми треба за флипер, пријател го најде во една визба,прво немаше никаков знак па полека стигнавме да пали екран ама ништо па увидов дека од ова напојување кон играта нема знак на живот. Ме јади да видам шо игра ќе излези дали е за џабе маката :D
Битола во Алфа електроник немаат.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20075
Која цена се продаваат флипери?

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5123
Врска неам, овај е беспари.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен savage

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 595
 • Сузуки Витариче
Кај може да се најде кај нас вакво напојување,  да ги  дава овие вредности и да има потенциометар.

Кај нас не знам, ама еве на али се наоѓа за 1000ка сосе шипинг.

https://www.aliexpress.com/item/4001065710060.html
Потпис.

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2961
Логинг Скопје?

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5123
Реков за кај нас да не има,  да не се чека месеци. Ќе видам во логинг.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6104
 • 69
Кај може да се најде кај нас вакво напојување,  да ги  дава овие вредности и да има потенциометар. Ова имаше скршен потенциометар и изгорен осигурач,  менав нов потенциометар од 1к и нов осигурач 3 ампери, ама прво ставање на струја отиде осигурачот.. Си има  некоја мака,  јас натаму  не разбирам.. Видно нема нешто изгорено.. Иначе ми треба за флипер, пријател го најде во една визба,прво немаше никаков знак па полека стигнавме да пали екран ама ништо па увидов дека од ова напојување кон играта нема знак на живот. Ме јади да видам шо игра ќе излези дали е за џабе маката :D
Битола во Алфа електроник немаат. (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Што се закачува на тоа FG?
Ако ништо, ондак 5 банки е лекот за напојувањево.

Едит: Сега гледам дека е заземјување. Не ти треба напојување со потенциометар. Потенциометарот е веројатно за подесување бидејќи напојувањето е температурно нестабилно...
Со новиве не би требало да има никаков проблем.
Ставете едно компјутерско напојување и уживајте.

Ако е само до напојувањето, се ке работи како саат :D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5123
@SaleSk  ми текна за компјутерско, најдов еден стар во визба ама проблемот е  шо  нема - 5v,  само +5, утре еден пријател се нафати да го види ова дали ќе  се опраи,  ако не ќе барам некоја антика од комојутерско напојување шо има -5v па ќе пробам, ама мислам дека сепак треба со потенциометар,  како шо гледав на некои видеа игрите се осетливи ептен на волтажа затоа и има потенциометар, напонот го проверуваа со мултимер дирек на интегралните кола на играта и така регулираат волтажа, а на компјутерското ако е малце подолу или погоре нема како да се регулира.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html