Автор Тема: Citroen C2 1.4 HDi  (Прочитано 61023 пати)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3544
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #285 на: Март 31, 2021, 11:02:35 am »
Во саботата беше Цики на регистрација. Фати околу 11.000 со годишен зелен картон.

Све во најдобар ред, освен што има скинати десни виљушки. Ќе се средат тие деновиве.

Освен тоа, викендов ќе гледам да ги вратам и летните гуми, и у брза иднина да се среди браникот. Може ќе падне и некое хемиско, ама ќе видиме. :D
« Последно менување: Март 31, 2021, 11:08:58 am KaZaN »

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11546
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #286 на: Март 31, 2021, 13:01:21 pm »
11К со се зелен картон...еее...топови :D

Отсутен Angel Skopje

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 261
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #287 на: Март 31, 2021, 16:35:16 pm »
колку реално троши низ град а колку на отворено?

гледам дека има евтино одржување па на мисла сум да земам Ц3

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3544
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #288 на: Март 31, 2021, 20:05:17 pm »


11К со се зелен картон...еее...топови :D

Да, да... 11.000 туто комплето.

колку реално троши низ град а колку на отворено?

гледам дека има евтино одржување па на мисла сум да земам Ц3

Во град, (во мојот случај и од мое искуство) од 5.4 до 6.5. Зависи зимо/лето, клима/без клима и како ја стискаш.

На отворено, исто. Зависи колку ја стискаш, клима/без клима. Најмалце што ми има потрошено е 3.4, највеќе што ми има потрошено е рамно 6л, со кровен куфер горе.

Рачунај ц3 би трошел мааалце повеќе. Ипак е поголем, потежок...

Али како и да е, од мене само препорака.


Sent from my Mi 9T Pro


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3544
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #289 на: Април 03, 2021, 13:35:20 pm »
Денес, на 205.275км, ставени летните гуми. Со зимските сезонава поминато само 1.960км.

Заклучно оваа сезона, со зимските до сега поминато 14.153км за 5 и пол години.

Летните (купени 2016та), се моментално на 27.493км. Сезонава ќе истераат, за следната, ништо чудно (најверојатно) да треба нови. :)
« Последно менување: Април 03, 2021, 13:52:22 pm KaZaN »

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3544
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #290 на: Октомври 30, 2021, 20:59:02 pm »
update:

Денеска, на 208.789км ставени зимските гуми. Со летните поминав 3.514км, или тотал од 31.007км. Имаат уште месо, ама делуваат доста оштетено. Следна сезона, здравје НОВИ. :)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3544
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #291 на: Ноември 15, 2021, 22:26:06 pm »
За евиденција, денес на 208.954км, сменети шајбни на дизни, дихтунг на вакуум пумпа и на поклопец. Крцкаше и шарката на возачката врата, и таа е средена.

Сменети и филтер за воздух и филтер за клима.

За месец - два масло и филтер за масло.

Sent from my Mi 10T Pro


Присутен Busav

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2640
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #292 на: Ноември 16, 2021, 02:35:35 am »
Како ја среди шарката? :)

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3544
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #293 на: Ноември 16, 2021, 02:36:51 am »
Да ја средував ја, да ти кажам...

Вака, врска неам.

Sent from my Mi 10T Pro


Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3463
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #294 на: Ноември 16, 2021, 10:34:48 am »
Со нова како инаку, и кај мене крцка веќе години ама отрпнав :)
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3544
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #295 на: Јануари 18, 2022, 18:40:36 pm »
За евиденција...

Денес, 209.765км, променето масло и филтер за масло.

Планови... Нови летни гуми и полирање фарови... За друго - здравје.

Edit: едно сличе гратис со поголемиот брат у фамилија

Sent from my Mi 10T Pro
« Последно менување: Јануари 19, 2022, 18:30:06 pm KaZaN »

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3544
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #296 на: Февруари 26, 2022, 12:59:34 pm »
Купени денес нови летни гуми.

Nexen N'Blue HD Plus. 10.800 ден. комплет со монтажа на бандаж, нови вентили и балансирање. DOT 0622, произведени во Чешка. 2 години гаранција.

Да дојде сезона ќе ги стаиме и на кола.

Старите, Nexen N'Blue Eco, после 6 години и неколку дена и околу 30.000км, имаа уште месо, ама беа доста испукани. Добро истераа.

Sent from my Poco F3
« Последно менување: Февруари 26, 2022, 15:13:04 pm KaZaN »

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2978
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #297 на: Февруари 26, 2022, 13:21:56 pm »
Добра цена и со здравје да се возат али на тестот на АутоБилд беа последно место 🙂
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3544
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #298 на: Февруари 26, 2022, 13:23:21 pm »
Ги возам на Астрата веќе неколку години, јас сум задоволен.

Од друга страна, за 98% возење низ град, арни се.

Sent from my Poco F3


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3544
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #299 на: Март 26, 2022, 08:39:13 am »
Денес, регистрација. Одличен на технички.

ТОТАЛ трошок со годишен зелен картон: 10.861 ден.

Додека сум тука, за евиденција, на 9ти март, сменет модул за автоматска клима... Си работеше кога сака и во кој режим сака, па мораше да се смени.

Деновиве ќе ги ставам и летните гуми. У блиска иднина ќе иде кај Даме на полирање фарови.

За сега - тоа.

Sent from my Poco F3