Автор Тема: Citroen C2 1.4 HDi  (Прочитано 54207 пати)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3484
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #285 на: Март 31, 2021, 11:02:35 am »
Во саботата беше Цики на регистрација. Фати околу 11.000 со годишен зелен картон.

Све во најдобар ред, освен што има скинати десни виљушки. Ќе се средат тие деновиве.

Освен тоа, викендов ќе гледам да ги вратам и летните гуми, и у брза иднина да се среди браникот. Може ќе падне и некое хемиско, ама ќе видиме. :D
« Последно менување: Март 31, 2021, 11:08:58 am KaZaN »

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11217
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #286 на: Март 31, 2021, 13:01:21 pm »
11К со се зелен картон...еее...топови :D

Отсутен Angel Skopje

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 255
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #287 на: Март 31, 2021, 16:35:16 pm »
колку реално троши низ град а колку на отворено?

гледам дека има евтино одржување па на мисла сум да земам Ц3

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3484
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #288 на: Март 31, 2021, 20:05:17 pm »


11К со се зелен картон...еее...топови :D

Да, да... 11.000 туто комплето.

колку реално троши низ град а колку на отворено?

гледам дека има евтино одржување па на мисла сум да земам Ц3

Во град, (во мојот случај и од мое искуство) од 5.4 до 6.5. Зависи зимо/лето, клима/без клима и како ја стискаш.

На отворено, исто. Зависи колку ја стискаш, клима/без клима. Најмалце што ми има потрошено е 3.4, највеќе што ми има потрошено е рамно 6л, со кровен куфер горе.

Рачунај ц3 би трошел мааалце повеќе. Ипак е поголем, потежок...

Али како и да е, од мене само препорака.


Sent from my Mi 9T Pro


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3484
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #289 на: Април 03, 2021, 13:35:20 pm »
Денес, на 205.275км, ставени летните гуми. Со зимските сезонава поминато само 1.960км.

Заклучно оваа сезона, со зимските до сега поминато 14.153км за 5 и пол години.

Летните (купени 2016та), се моментално на 27.493км. Сезонава ќе истераат, за следната, ништо чудно (најверојатно) да треба нови. :)
« Последно менување: Април 03, 2021, 13:52:22 pm KaZaN »

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3484
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #290 на: Октомври 30, 2021, 20:59:02 pm »
update:

Денеска, на 208.789км ставени зимските гуми. Со летните поминав 3.514км, или тотал од 31.007км. Имаат уште месо, ама делуваат доста оштетено. Следна сезона, здравје НОВИ. :)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3484
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #291 на: Ноември 15, 2021, 22:26:06 pm »
За евиденција, денес на 208.954км, сменети шајбни на дизни, дихтунг на вакуум пумпа и на поклопец. Крцкаше и шарката на возачката врата, и таа е средена.

Сменети и филтер за воздух и филтер за клима.

За месец - два масло и филтер за масло.

Sent from my Mi 10T Pro


Отсутен Busav

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2332
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #292 на: Ноември 16, 2021, 02:35:35 am »
Како ја среди шарката? :)

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3484
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #293 на: Ноември 16, 2021, 02:36:51 am »
Да ја средував ја, да ти кажам...

Вака, врска неам.

Sent from my Mi 10T Pro


Отсутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2820
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #294 на: Ноември 16, 2021, 10:34:48 am »
Со нова како инаку, и кај мене крцка веќе години ама отрпнав :)
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3484
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #295 на: Јануари 18, 2022, 18:40:36 pm »
За евиденција...

Денес, 209.765км, променето масло и филтер за масло.

Планови... Нови летни гуми и полирање фарови... За друго - здравје.

Edit: едно сличе гратис со поголемиот брат у фамилија

Sent from my Mi 10T Pro
« Последно менување: Јануари 19, 2022, 18:30:06 pm KaZaN »