Автор Тема: Opel Meriva A 1.7 CDTI  (Прочитано 60369 пати)

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9177
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #360 на: Септември 25, 2022, 22:36:29 pm »
Провери полнење на алтернаторот. Кај мене на Астрата веќе години свети бледо сијаличката за акумулатор, има некоја диода изгорено на алтернатор ама полни доволно.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3579
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #361 на: Септември 25, 2022, 22:37:28 pm »
Кај мене кога светна таа сијаличка, мењав алтернатор.

Sent from my Poco F3

Отсутен AUDI

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2082
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #362 на: Септември 26, 2022, 00:06:46 am »
Сите колеги и пријатели кои имаат Астри годишно по 2-3 пати минимум вадат и поправаат или менуваат половни алтернатори на кој има некоја пумпа и некој довод со улје.
Еден колега баш пред некој ден земаше алтернатор од друг бивш колега кој имаше астра но ја продаде и му останал алтернатор резерва,неговиот откажа по трет пат и страшно мирисало од него,целиот бил стопен.
Друг колега летово на одење во Грчка му откажал алтернаторот па таму го менувал,300е алтернатор нов и 70е работна рака.

Не знам што е толку проблемот со тие алтернатори но биле најдолу на моторот и тешко се ваделе.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3579
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #363 на: Септември 26, 2022, 00:08:56 am »
Сите колеги и пријатели кои имаат Астри годишно по 2-3 пати минимум вадат и поправаат или менуваат половни алтернатори на кој има некоја пумпа и некој довод со улје.
Еден колега баш пред некој ден земаше алтернатор од друг бивш колега кој имаше астра но ја продаде и му останал алтернатор резерва,неговиот откажа по трет пат и страшно мирисало од него,целиот бил стопен.
Друг колега летово на одење во Грчка му откажал алтернаторот па таму го менувал,300е алтернатор нов и 70е работна рака.

Не знам што е толку проблемот со тие алтернатори но биле најдолу на моторот и тешко се ваделе.
Причај ми о томе...

Sent from my Poco F3


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3579
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #364 на: Октомври 29, 2022, 10:25:09 am »
Денеска регистрирана Меривата. Најверојатно последен пат у наша сопственост. Средено во АМСМ (Чаир), кај што прв пат после многу години, немаат полицаец во сабота. Па бев до центар само за МВР шалтер...

Иначе, се беше во најдобар ред, не обрнав внимание на цената комплет, ќе видам кога ќе почне да одбиваат на плата.

Sent from my Poco F3


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3579
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #365 на: Ноември 05, 2022, 16:18:30 pm »
Денес, на 157.523км, ставени зимските гуми денес. Со летните сезонава поминато 4.697км.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11762
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #366 на: Ноември 05, 2022, 19:31:12 pm »
Кај ме потсети зимски треба да менувам. Ексик

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3579
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #367 на: Ноември 05, 2022, 19:46:58 pm »
Време им е. :D Сабајле за на работа, температурите се баш за зимски гуми.

Кичма ми знае за денес, ама раат сега до март.