Автор Тема: Регистрација и технички преглед  (Прочитано 284124 пати)

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6972
Регистрација и технички преглед
« на: 19 Март 2014, 14:59:50 pm »
Барав на форум, ама не најдов ваква тема.

Дали некој знае колку се плаќа за технички преглед, давачки за патишта, осигурување на патници и не знам што уште за патнички возила.

Значи колку е регистрација без осигурување (пошто тоа нели се разликува од возило до возило).

Отсутен Strumjan

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 95
  • Македонска Џумла заедница
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1 на: 19 Март 2014, 15:23:07 pm »
Јас регистрирав минатиот месец во Здружение на возачи во Карпош 4.
Технички ми наплатија 2050 денари кај нив.
Јавни давачки, четири уплатници ми дадоа, сите заедно во пошта со провизија од 35 денари по уплатница ме чинеа 1590 денари. (Во овие давачки беше и нова сообраќајна 100 денари мислам плус 35 провизија, па ако не ти треба тоа тогаш тоа одземи од претходната сума).
Осигурување за возач и патници заедно 4900 денари, на шалтер во самата станица за технички.
Ова е за Рено Твинго, не знам во кој дел менува на сумата јачината на колата. :)

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6972
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #2 на: 19 Март 2014, 16:35:44 pm »
Машала... Во ПСС мислам дека не ме тераа фо пошта да ифам, се на шалтер плаќав.

Се јавив денес, до 6 имаат полиција за печат.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14078
 • Пудингот на шоферството
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #3 на: 19 Март 2014, 16:56:49 pm »
Ова е поделено на 2-3 категории мислам во зависност од кубикажа,коњажа на колата.
За камионот 77К ден денес се спружив. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5498
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #4 на: 19 Март 2014, 16:59:25 pm »
Vcera vo Pss registrirav punto 1.2 44kw. Sve vkupno so osigurani 4patnici me kostase 6150 denari ali tuka e popustot na invalidski penzioner taka da kolku e realnata suma pojma neam.Inace ti zimaat sobrakjajna i klucevite sedi pi kafe i kje te viknat za 10 min. dasi ja zemes kolata i da potpises sto treba nema nikakvo trcanje sve brkaat oni edino sto treba peski da ides e 30 metri dasi ja zemes kolata od perenje.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6972
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #5 на: 19 Март 2014, 18:55:45 pm »
Денес во ПСС завршено се за регистрација за Toyota Corolla 1.6; 81kW (110 ks):
- технички 2.550 ден.
- нешто за патишта 1.570 ден.
- нова сообраќајна 250 ден.
- осигурување 5.000 ден.

- зелен картон 5.500 ден.


Еве што се се плаќа на шалтер, без идење у банка:

« Последно менување: 19 Март 2014, 22:23:00 pm AUUU »

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7615
 • Плинаш!!!
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #6 на: 19 Март 2014, 19:01:29 pm »
Би било подобро да пишувате и кое возило сте го регистрирале, односно кубикажа и коњажа, за да имаме подобар преглед на цените.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20080
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #7 на: 19 Март 2014, 19:35:03 pm »
Јас во понеделникот ја регистрирав колата. Пежо 206 2.0 хди..12 400 денари ме фати се. ( 15% за под 22 години имаше плус ). Не сум сигурен ама мислам дека осигурувањето ми беше 7400. Ќе проверам утре.

Отсутен skorpion

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2216
 • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #8 на: 19 Март 2014, 23:07:48 pm »
Волво V40 1.9 TD 66kw 5000ден технички се, + 5500ден осигурување со попусти и 10% за до 24год ли беше?
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7615
 • Плинаш!!!
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #9 на: 19 Март 2014, 23:28:26 pm »
До 26 год. 10%+ се плаќа.

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5438
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #10 на: 20 Март 2014, 04:33:49 am »
Mene vo ponedelnikot vo PSS vkupno za Lancerot beze tehnicki zasto preku dve godini pravamm, me fati 8900 vkupno.
Osiguruvanje od Eurolink so se patnici so podarok kabli za  palenje.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Charlie

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #11 на: 20 Март 2014, 06:26:44 am »
До 26 год. 10%+ се плаќа.

тоа ли е 10 посто ,тие 500-600 ден плус што ги пишува за годините ?
а ја мислам секоја наредна год по 5 посто треба да намалуваат

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7615
 • Плинаш!!!
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #12 на: 20 Март 2014, 06:35:59 am »
После 26 год. ги немаш тие 10% доплата, и ако немаш пријавено штета цела година ти следува некое намалување ама незнам точно колку.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29340
  • CARclub.mk
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #13 на: 20 Март 2014, 09:03:30 am »
Mene vo ponedelnikot vo PSS vkupno za Lancerot beze tehnicki zasto preku dve godini pravamm, me fati 8900 vkupno.
Osiguruvanje od Eurolink so se patnici so podarok kabli za  palenje.

Цепки.. Мене околу 12.000 и нешто ми искочи.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20611
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #14 на: 20 Март 2014, 09:09:11 am »
Прошла година, во ПСС со технички и тие ствари, ~10500 ден.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.