Автор Тема: Регистрација и технички преглед  (Прочитано 282836 пати)

Отсутен kokos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 178
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1590 на: 28 Февруари 2024, 21:29:24 pm »
Посекако секоја година ти следи 5% ако не направиш незгода до 40%. Останатите 5% ти се или гратис од агентот или имаш некој попуст од тоа што си во категоријата до 22 год.
Не беше до 50% или грешка сум?

еве ги процентите за бонус малус и не не си грешка максимум е 50%, еве табелаОтсутен stanzli

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 142
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1591 на: 07 Март 2024, 14:10:21 pm »
Дали постои легален начин да се продолжи регистрацијата на возило, на повеќе од 30 пред истекот на постоечката ?
Во заебана ситуација сум, истекува на 06/06 а морам да патувам надвор од МК и тешко дека ке можам да се вратам пред истекот на моменталната регистрација.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6117
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1592 на: 07 Март 2024, 14:16:41 pm »
Направи полномошно друг да ти ја регистрира.

Отсутен stanzli

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 142
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1593 на: 07 Март 2024, 14:21:02 pm »
Направи полномошно друг да ти ја регистрира.

И колата ке биде надвор од МК, то е маката.. Не верувам дека и со полномошно без физички присутна кола ке ја регистрираат воопшто.

Отсутен Jimny

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1072
 • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1594 на: 07 Март 2024, 14:30:04 pm »
Направи полномошно друг да ти ја регистрира.

И колата ке биде надвор од МК, то е маката.. Не верувам дека и со полномошно без физички присутна кола ке ја регистрираат воопшто.
Логично ако колата не е физички присутна што ке регистрираш lol

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17306
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1595 на: 07 Март 2024, 15:28:27 pm »
@velestrumf мислам ја тераше таа процедура, нека ме поправи ако грешам.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20609
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1596 на: 07 Март 2024, 15:49:26 pm »
Јас ја терав порано, ама не поише од 30 дена порано, така да, не знам :/

(Или бар у моментов не ми текнува да сум правел такво нешто  :-[ )
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4092
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1597 на: 07 Март 2024, 15:53:31 pm »
Јави се во АМСМ, би требало да знаат да ти дадат одговор за твојава ситуација.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14073
 • Пудингот на шоферството
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1598 на: 07 Март 2024, 16:01:45 pm »
Мене ми помина регистрациката на Аудито додека бев Германија.
Си извадив осигурување и си дојдов со не регистрирано.
Никаде никаков проблем.А бев застанат од полиција во Словенија.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6117
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1599 на: 07 Март 2024, 17:12:36 pm »
Нерегистрирана џабе осигурувањето мислам, никаква важност нема.
Зборуваме ако Аудито беше на македонски табли.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14073
 • Пудингот на шоферството
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1600 на: 07 Март 2024, 18:47:10 pm »
За по пат ми заврши работа да немам проблеми со полиција.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6576
 • French diamond
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1601 на: 07 Март 2024, 20:17:13 pm »
Мене ми помина германската регистрација (tüv) додека бев во Македонија, освем 20€ мито за црногорските цариници, на другите граници немав проблем.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14073
 • Пудингот на шоферството
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1602 на: 07 Март 2024, 20:35:03 pm »
Во Германија до еден месец одкако ќе помини тиф немаш мака ама на Балкан ќе имаш.  ;)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2183
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1603 на: 13 Март 2024, 13:37:31 pm »
Вчера ја регистрирав колата, по петти јубилејни пат  :) :

Технички 3878 мкд.
Јавни патишта 2201 мкд.
Осигурување 3800 мкд. (50% попуст)

Вкупно 9.879 мкд.

Еколошката такса е поскапа за 350 денари од лани (сега е 500 денари, лани била 150 денари) и плус техничкиот е поскап под изговор „оперативни трошоци за надоместоци“ сега е 1000 денари а лани како ставка „комплетирање документација“ било 678 денари, значи вкупно е поскапо околу 700 денари. Плус јас што си вадам медиум пакет доброволно, лани 300 денари, а сега е 450 денари.

Да напоменам за таблиците, ќути си трај си, јас пак со МК си останав и со истите таблици, тие што многу прашуваат им даваат Изјава да пополнат и да си уплатат за нови таблици.

Колата регистрирана шести пат, мала споредба со лани:

Технички 3432 мкд.
Јавни патишта 2158 мкд.
Осигурување 3800 мкд. (50% попуст)

Вкупно 9.390 мкд.

За разлика од лани сега не уплатив медиум пакет, преклани чинеше 300 денари, лани чинеше 450 денари, сега мислам 650 го направија, фала пријатно, кога ќе дојде време ќе разгледам од АМСМ, лани како член на семејство извадив за 700 денари мислам, а за лепша половина има попуст во март месец, така да има опции.

ЕДИТ: Да додадам дека за издувни гасови ми ја даде следната вредност
0,17 I/m а границата е 3 I/m
« Последно менување: 13 Март 2024, 13:46:18 pm Filip MK »
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1604 на: 13 Март 2024, 15:52:10 pm »
Што означува l/m?
Лани го сликав документот од i10 (го донесе дома невестата бидејќи не работел шалтерот МВР) и не видов таков параметар.
Има СО, СО2, НС, О2, NOX, Lambda, RPM, temperatura n'a maslo во 2 мерења.