Автор Тема: Регистрација и технички преглед  (Прочитано 282847 пати)

Отсутен AllMightyMe

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7002
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1575 на: 14 Ноември 2023, 21:01:18 pm »
Посекако секоја година ти следи 5% ако не направиш незгода до 40%. Останатите 5% ти се или гратис од агентот или имаш некој попуст од тоа што си во категоријата до 22 год.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1576 на: 14 Ноември 2023, 21:50:35 pm »
Имам плус 7% од агентот попуст.

Присутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7610
 • Плинаш!!!
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1577 на: 14 Ноември 2023, 23:09:23 pm »
Посекако секоја година ти следи 5% ако не направиш незгода до 40%. Останатите 5% ти се или гратис од агентот или имаш некој попуст од тоа што си во категоријата до 22 год.
Не беше до 50% или грешка сум?

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29313
  • CARclub.mk
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1578 на: 15 Ноември 2023, 12:39:01 pm »
Имам плус 7% од агентот попуст.

Не е тоа плус од агентот, туку тој се откажува од дел од неговата заработувачка.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1579 на: 15 Ноември 2023, 12:42:41 pm »
Можеби си во право, да. Секогаш тој агент ми ги прави полисите со попуст ако ги платам во готово.
Скапа излезе регистрацијата иако не ми наплатија нова сообраќајна дозвола. *Се работи за астра г, пишана без катализатор(фабрички е со катализатор EURO 2, но е изваден), најверојатно и без ламбда сонда иако таа постои.*
Трошоци:
6456 ден. осигурување
5590 ден. на технички
3690 ден. зелен картон
Вкупно - 15736 ден.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43439
 • Il Moderatore
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1580 на: 06 Февруари 2024, 17:18:04 pm »
Mito 1368ccm 114KW

Вкупно 14.083 MKD

Технички 3.392 ден.
Патшта 2.201 ден.
Полиса 8.490 ден.

Mito-то си помина на технички побрзо него у автоматкска перална :)


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1581 на: 06 Февруари 2024, 17:25:20 pm »
Малку си платил, а многу KW, дали имаш пресметан попуст?

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43439
 • Il Moderatore
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1582 на: 06 Февруари 2024, 17:31:54 pm »
Малку си платил, а многу KW, дали имаш пресметан попуст?
Секако, полисата е со 20% попуст. Осигурани се и патници, тоа е нешто ситно+.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29313
  • CARclub.mk
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1583 на: 06 Февруари 2024, 18:17:07 pm »
Еве и јас да убацам податоци за Голфот.

Осигурувањето ми е веќе традиционално во Winner.

Полиса - 4.393 мкд.
Каско - 22.750 мкд.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20075
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1584 на: 06 Февруари 2024, 18:19:45 pm »
Малку си платил, а многу KW, дали имаш пресметан попуст?
Секако, полисата е со 20% попуст. Осигурани се и патници, тоа е нешто ситно+.

Патници не се осигурани со автоодговорност? Имаше такви дискусии на форумов пред некоја година.

Отсутен vladimir123

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 10
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1585 на: 07 Февруари 2024, 23:16:15 pm »
18500 негде со зелен цела година ауди а3 8п 77kw.

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2183
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1586 на: 27 Февруари 2024, 13:10:30 pm »
Не сум сигурен, мислам дека може до 30 дена пред истек ама пак да прашам, ми истекува регистрација на 29 март 2024 година, ќе може да ја регистрирам колата на 6-7 март, порано 3 недели? Мислам би требало после пак да ми важи до 29 март?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Присутен tomaso

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2047
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1587 на: 27 Февруари 2024, 13:19:25 pm »
Да можиш без проблем еден месец да ја однесиш да помине технички преглед. И полиста ќе ти важи од 29ти март. 

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1588 на: 27 Февруари 2024, 13:19:37 pm »
Да.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6445
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1589 на: 27 Февруари 2024, 20:49:00 pm »
Не сум сигурен, мислам дека може до 30 дена пред истек ама пак да прашам, ми истекува регистрација на 29 март 2024 година, ќе може да ја регистрирам колата на 6-7 март, порано 3 недели? Мислам би требало после пак да ми важи до 29 март?

Да да, секогаш се регистрира кола во периодот од 1 месец пред истек, во последните 30 денови од важноста на регистрацијата.

Само внимавај да не ти го утнат датумот, јас лани на 24ти февруари ја регистрирав (а беше со важност до 24ти март), на полиса пишува важи до 24ти март 2024, а на сообраќајна до 24ти февруари 2024та.
И одев да ми преправат во сообраќајна, секогаш по полиса се ориентираш.