Автор Тема: Регистрација и технички преглед  (Прочитано 283896 пати)

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4494
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1545 на: 12 Мај 2023, 14:08:41 pm »
Вие си знаете.

Не ми одговори дали би возел фамилија во Ајго или Up од 2018-та?
Апсолутно. За во град би возел. Или тоа или скутер.

ОК.
Значи тогаш е потребно две коли по фамилија, така? По логикава - една за низ град и една за надвор од град/викенди/патувања/одмори.

Супер, со среќа да им обезбедиш на луѓето две коли по фамилија :)
Две регистрации, дупол трошок за одржување.

Малку повеќе ова е контрадикторно со тоа за што треба да се стреми едно општество како Македонија. Ти изгледа забораваш како и каде живееме и ќе живееме.

П.С На скутер ќе возиш цела фамилија или како е рачуницата?
Ќе возиш две на бугарски  ;)
Една така средна класа (по големина) и да ја гребниш да не ти е криво и еден СУВ со повеќе место за товарање и за долго патување.
И забораваш на трошоци за регистрација на странски табли.
А за тој пак што нема услови да вози две возила ќе си купи тоа што му дозволува новчаникот.
А тој што нема, а е патриот и обожава плаќање скапи регистрации и даноци нека вози тоа што сака. ;)

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1546 на: 12 Мај 2023, 14:18:02 pm »
Вие си знаете.

Не ми одговори дали би возел фамилија во Ајго или Up од 2018-та?

Јас да.
Дали ти би возел фамилија во матиз (пази, не ајго/ап од 2017+), туку матиз од 2004, и би заминал за бугарија како казанот, или како мене. (јас пред 3год бев додуша.) Требаше лано до Турција да се оди, ама се рљзболев, и отиде стрико сам.

И за астрата, сте биле пред 15 год со неа, а таа била 1995, значи астрата била 12/13години старост. Исто како сега што одиш ти со леонот, 13 год е стар така?

А до некаде сте сите во право. Си треба 2 коли во фамилија. Една "голема" и една "микро". Ама се нема и тоа е. Ние тераме со коли од 97 и 98, и тоа е. Се нема можност за поново и посигурно, се со страв се вози на подолга рута.

И, да не даде господ да се возиш/те во опел корса (без клима) со 1.0мотор на автопат. Жива вода бевме. Комедии.  :)
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2076
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1547 на: 12 Мај 2023, 15:47:49 pm »
Јас да.
Дали ти би возел фамилија во матиз (пази, не ајго/ап од 2017+), туку матиз од 2004, и би заминал за бугарија како казанот, или како мене. (јас пред 3год бев додуша.)

Со Фичо, па потоа со Застава 101 сме оделе за Белград (4-ца внатре), така да Матиз што? :)

Не е поентата воопшто на муабетов дали мала кола е ОК. Секој би сакал да има повеќе коли во свој посед.
Поентата е дека во 2023-та година - мала кола (како единствена кола во едно домаќинство) не е баш ОК, без разлика колку е или колку би била евтина при регистрација.
Буквално секој би избрал поголема кола (и постара) отколку Ајго од 2017-та, доколку буџетот и за двете е приближно ист и колата што ја купува ќе му биде единствена кола за возење за себе и сите по дома.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43461
 • Il Moderatore
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1548 на: 12 Мај 2023, 16:34:57 pm »
Вие си знаете.

Не ми одговори дали би возел фамилија во Ајго или Up од 2018-та?
Ич проблем не би имал, и тоа со 3 врати. И тоа на одмор на Азурен брег :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54852
 • Махер
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1549 на: 12 Мај 2023, 16:39:12 pm »
Проблемот настанува во менталитетот наш кој налага дека ако возиш Ајго/Фиеста од 2017та ќе мислат луѓето дека не си успеал во животот. Додека со А6 од 2006та си успеал. Колата служи како "успех во животот".

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1550 на: 12 Мај 2023, 17:32:58 pm »
Проблемот настанува во менталитетот наш кој налага дека ако возиш Ајго/Фиеста од 2017та ќе мислат луѓето дека не си успеал во животот. Додека со А6 од 2006та си успеал. Колата служи како "успех во животот".

Па не баш.
Проблемот настанува кога немаме доволно пари, и правиме компромиси. Дали со 5.000 евра да купам ап од 2015 или опел астра од 2005.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54852
 • Махер
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1551 на: 12 Мај 2023, 17:51:31 pm »
Астри слабо се возат, некако. Изгледа не се погодени. А6 и Х5 избегани од преса се претежно колите по градов.

Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3541
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1552 на: 12 Мај 2023, 21:24:50 pm »
Мало количе за низ град е благодет... Од искуство.

Sent from my Xiaomi 12x
Мала кола караван неможеш да ја направиш,караванот мала градска кола можеш да го направиш,не ти држи вода муабетотМене ми е најбоље коа одам со комбе негде пајак не го крева

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1553 на: 12 Мај 2023, 21:30:27 pm »
Пајак не го крева, ама шепа го скротува.  ;D
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3541
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1554 на: 12 Мај 2023, 21:31:36 pm »
Пајак не го крева, ама шепа го скротува.  ;D
Шепата е 1200 ,пајакот е скап

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3857
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1555 на: 12 Мај 2023, 22:34:09 pm »
Мало количе за низ град е благодет... Од искуство.

Sent from my Xiaomi 12x
Мала кола караван неможеш да ја направиш,караванот мала градска кола можеш да го направиш,не ти држи вода муабетотМене ми е најбоље коа одам со комбе негде пајак не го крева

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
Шо ќе ми караван за низ град... Не ми треба.

Sent from my Xiaomi 12x


Отсутен Leon-cist

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 768
 • .
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1556 на: 12 Мај 2023, 23:36:31 pm »
Проблемот настанува во менталитетот наш кој налага дека ако возиш Ајго/Фиеста од 2017та ќе мислат луѓето дека не си успеал во животот. Додека со А6 од 2006та си успеал. Колата служи како "успех во животот".
Da mi izvinish ama ovoj mentalitet mu pripaga na moite shiptaraani ;). Shto pogolema kola t.e pouspeshen zhivot. Kako vikal Ajnshtajn "polesno mi e da gi delam dva atoma otkolku da go delam loshiot mentalitet od lugeto.
PS: So stari koli i nie sme ja vrtele polovina od isticna i jugoistocna evropa ama toa bile vo mladite godini kade shto nishto ne ne boleshe. Bogami sega ni do grcka ne mozam da odam so stara kola koja brmci.
PSS: okolu temava, registracijata poskapela za 1000 denari godinava. Gledam toj delot za javni patista poskapen pa vo tehnicki dodaden e nekoj plus administrativen troshok. Srekja polisata za avtoodgovornost stanala so istata cena. (Tehnicki + javni patishta za kola 1600kubika = 5200 den + polisa so 50% bonus t.e 3300 den za 81 kw = se na se 8500 denari.
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7612
 • Плинаш!!!
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1557 на: 13 Мај 2023, 10:16:24 am »
Поскапен делот за јавни патишта, а патишта нема никаде, дури полоши се од лани коа тој дел не беше поскапен.  Кучињата си лаат, караванот си врви!

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4804
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1558 на: 13 Мај 2023, 10:41:48 am »
Ama nekon zima enormno povisoki plati, toa treba da se finansira nekako. Neli?

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен antibiotic1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 291
 • МАЗДАШ
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1559 на: 03 Август 2023, 14:53:17 pm »
Дали има технички преглед што сеуште се замара да го провери возилото убаво или се исто е кај и да отидеш, сите се "експресни"?
PS. За Скопје прашувам
« Последно менување: 03 Август 2023, 15:01:14 pm antibiotic1 »
Old Mazda's never die, they just get faster.