Автор Тема: Регистрација и технички преглед  (Прочитано 275558 пати)

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6865
  • хаУс мајстор
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1365 на: 05 Март 2021, 18:35:33 pm »
И јас сум вадел од АМСМ ама прекинав кога колега на работа сподели скоро исто искуство како колегата на Молец.
Колата му рикна накај стража, се јави во АМСМ, од таму му рекле врти во Гостивар, свртел во Гостивар а од таму му рекле дека возилото за шлеп им е дефект. На крај си плати приватен шлеп.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1366 на: 05 Март 2021, 18:41:10 pm »
....

Јас имам такво членство. Недај Боже да ти затреба. Ама ако ти треба, убаво е да го имаш.
Jas ke izvadam dosega nemav izvadeno.
Sedime na masa i ovoj so novo Audi si plaka i raat glata,a jas so Mercedes so 460Kkm ni plakam ni butur.A gore dolu dva pati godisno se setam dali Mk dali druga destinacija nekade niz Evropa.
Ama ne e skapo za toa sto go dobivas ako zatreba,a ako zatreba i da go nemas togas ke platis kako za 15g da si go imal.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2048
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1367 на: 05 Март 2021, 19:41:49 pm »
Mada treba da se proveri i ovoa na Triglav, nekoj ako ima iskustvo neka spodeli.

Од Триглав јас земав 3 години на Бравото, ама среќа - не ми затреба никогаш.
Не знам дали сега да земам и за Леонов хах

Ги споредував пакетите од АМСМ и Триглав, некако на Триглав ми изгледа подобар најдобриот пакет, 2400 денари е за коли со полиси од други компании (2000 е ако ја осигураш кај нив).
Во Триглав е врзана со датата на полисата за осигурување.

Сега ќе направам една споредба тука со слики, нека стои.



(десен клик -> Open image in new tab за да ви ја даде во полна големина сликата)
(или овде - https://i.imgur.com/cE6F6nN.jpg )
« Последно менување: 05 Март 2021, 20:24:36 pm balanar »

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4913
  • The Spartan General
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1368 на: 06 Март 2021, 07:55:50 am »
....

Јас имам такво членство. Недај Боже да ти затреба. Ама ако ти треба, убаво е да го имаш.
Зар со нова кола не следи и пакет за помош на пат? Или тоа што следи е само за ако има колата дефект во функционирањето, но не и на пример дупната гума? Прашувам, зашто не сум сигурен што покрива таа vw mobilitätsgarantie, те дали таква незгода покриваат.

Можеби да, можеби не. Зависи од производителот. Ама најчесто, додека колата е во гаранција доаѓаат, средуваат ако треба, или шлепаат. Плус, самите компании соработуваат со АДАЦ и да речеме ако ја искористиш таа опција и си некаде на пат, едно 90% од возилото/мајсторот/шлеп службата што ќе дојде ќе биде од АДАЦ.

Според брзо истражување тука,https://www.verivox.de/kfz-versicherung/themen/vw-mobilitaetsgarantie/#:~:text=Damit%20der%20Kunde%20nicht%20stillstehen,und%20übernimmt%20Rückführungs-%20oder%20Hotelkosten. покриваат и такви работи.

НО... за да функционира засекогаш така, мораш секогаш во официјален да ја сервисираш и поправаш, да немаш дупки во интервалите на оддржување, И ако треба да се поправа нешто што го плаќаш од џеб, немаш право на избор за сервис, делови, цени, итн.

Од една страна можеби е сигурност, од друга страна ако биде нешто ќе те бричат малку повеќе (отколку во некој друг сервис).

На крај краеви е многу подобро отколку ништо.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4029
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1369 на: 06 Март 2021, 11:49:42 am »
Фала @Luki Junior на инфото, секако под гаранција додека е ќе ја сервисирам во официјален, пошто земав и пакет за инспекции и сервиси за 4 години, со месечни рати од 30,99, што веројатно е поскапо него сам да си барам сервиси каде би правел промена на уље и филтри, ама не ми се замара и за тоа сега. Прва кола ми е тука, ќе видам какво ќе биде искуството со овие работи.Иначе, во одредени периоди имаше промоции за вакви пакети со 50% попуст, тогаш ептен е исплатливо, ама јас кога ја купував немаше.

Отсутен GreenVlach

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 58
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1370 на: 23 Март 2021, 19:04:11 pm »
Дечки дали ќе може некој да ми пише или тука или во порака.
Имам голф 1 83' 1.3 бензин на карбуратор сакам да му ставам мотор од Поло 1.4 16в АФХ код. Дали ќе можам да го регистрирам со тој мотор или ако не што како ми треба за регистрација ? дали има некоја табела, „скала“ на што како е дозволено за промена на мотор ?

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2610
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1371 на: 23 Март 2021, 20:38:14 pm »
ќе си направеш атест и си возеш

Присутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7290

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1373 на: 10 Мај 2021, 20:13:31 pm »
што беше ова денес, ама изгледа е од поодамно, доста луѓе враќаа од технички поради глупости во системот на мвр... мене ми е 3 регистрација по купување од фирма увозник, се се направи што треба уште првиот пат, 2019, денес ми кажува по техничкиот преглед,  во системот на МВР стои ДРУГ сопственик !!...ми претпоставуе дека предходен сопственик а колата е од фирма земена, увезена од Италија....одам во МВР, носев цела документација, гледа дека се има, па ми бае да не имаш ПЛИН ставано !!... чекав едно пола сат, поправиа во систем...Дали се работи за Хакерски упади или некој си  КРАДЕЛЕ ИДЕНТИТЕТИ од коли, за да покријат некој поскапи украдени коли, не знам, ама СМРДИ работата... нормално ова се заташкува, а замисли да излезеш во странство  па се случи некоја сообраќајка или друго...
Не ми е јасно како системот на автомобилскиот сојуз нема проблем, само во компјутерот на МВР ???

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1374 на: 14 Јуни 2021, 18:09:19 pm »
која е референтна вреднос за издувни гасови на диезел мотор?

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1375 на: 14 Јуни 2021, 18:11:50 pm »
Таблици уште нема?

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1376 на: 08 Јули 2021, 12:23:09 pm »
Taze registrirana

Polisa 7.8xx so prijatel 6.700
Tehnicki, taksi maksi  2.723
Registracia 4.393
Mvr 111+ 202 za nova saobracajna

= 14.129 den   
Ne e loso, plus kako i sekoja godina .. bravo kako ja cuvas kolata . Ne sakam da im kazam, da imam edno 50k evrica visok za nova mecka q.. sto ke ja cuvam :)

Tuku, prv pat zabelezav na motor zakacija nesto kako "sondi" magnet sto li e...
Za sto sluzat tie?
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1377 на: 08 Јули 2021, 13:53:13 pm »
Мерат и температура на масло, ако беше тоа... ама шо виде точно не знам.

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1378 на: 08 Јули 2021, 22:32:41 pm »
Ednoto bese nekoj magnet, go zakacija stranicno na motor. Drugoto metalno kako igla ama dolgo ok 20cm isto od strana nekade go stavija.

Dali merat mozebi vibracii ??? ili mozebi nesto kako ultrazvuk pojma nemam?
Zatoa prasav ako znae nekoj.
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7995
  • Малерозен дрводарец
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1379 на: 08 Јули 2021, 22:38:52 pm »
Охохо, ваксајнс...

Нема мрдање веќе, насекаде ќе те следат...
Двеста на сат
По нелегален пат