Автор Тема: Регистрација и технички преглед  (Прочитано 275534 пати)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1350 на: 23 Декември 2020, 21:09:43 pm »
Da,do edna godina imas rok mislam da go nasledis svojot popust.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1951
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1351 на: 23 Декември 2020, 21:27:58 pm »
Се наследува попустот ако во тек на една година после продажба купиш друга кола и ја регистрираш. Мене ми отидоа 50% попуст за 2 месеци....

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2047
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1352 на: 23 Декември 2020, 21:29:08 pm »
Денеска дознав дека доколку ја продадеш колата кога ќе купиш друга попустот за осигурување ти важи.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Jaс пред да го продадам Бравото (беше истечена регистрацијата за него) - купецот сакаше да го регистрирам на мое име (заради попустот).
Ми даде пари, го регистриравме и после отидовме на нотар, ја продадов.

Сега во февруари кога ќе ја регистрирам новата кола, уште ќе ми важи попустот...

Отсутен stavrov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 507
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1353 на: 23 Декември 2020, 21:37:20 pm »
Денеска дознав дека доколку ја продадеш колата кога ќе купиш друга попустот за осигурување ти важи.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Jaс пред да го продадам Бравото (беше истечена регистрацијата за него) - купецот сакаше да го регистрирам на мое име (заради попустот).
Ми даде пари, го регистриравме и после отидовме на нотар, ја продадов.

Сега во февруари кога ќе ја регистрирам новата кола, уште ќе ми важи попустот...
Ако е во рок од една година ти важи. Треба само да го однесиш стариот и новиот купопродажен договор.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2047
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1354 на: 21 Февруари 2021, 23:08:55 pm »
Дали би ме советувале за Леонот да земам од Триглав автомобилска асистенција - Комфорт?
2000 денари е ако земеш полиса од кај нив, 2400 денари е ако колата ти е осигурана во друга компанија.
И Сава Осигурување имаат нешто слично, ама немаат никаков опис ниту на услугите, ниту на цените.

https://www.triglav.mk/mk/osiguruvanje/fizicki-lica/osiguravanje-na-motorni-vozila/triglav-avtomobilska-asistencija

Ова го земав за Бравото 2-3 години по ред и среќа, не ми затреба никогаш. Сега почнав да се мислам да земам утре и за Леонов...

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2047
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1355 на: 04 Март 2021, 15:56:10 pm »
Дали би ме советувале за Леонот да земам од Триглав автомобилска асистенција - Комфорт?
2000 денари е ако земеш полиса од кај нив, 2400 денари е ако колата ти е осигурана во друга компанија.
И Сава Осигурување имаат нешто слично, ама немаат никаков опис ниту на услугите, ниту на цените.

https://www.triglav.mk/mk/osiguruvanje/fizicki-lica/osiguravanje-na-motorni-vozila/triglav-avtomobilska-asistencija

Ова го земав за Бравото 2-3 години по ред и среќа, не ми затреба никогаш. Сега почнав да се мислам да земам утре и за Леонов...

Bump.
Некој да го купил ова/да му се нашло?

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1356 на: 05 Март 2021, 07:40:14 am »
Toa ти е лична работа, додека излези да искористиш некоја услуга, веќе си ја платил дупло. Па и со коронава услугите во странство важат на хартија само (добро, Србија и Албанија...).

Ама ако сакаш некоја сигурност на пат, купи си ја.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1357 на: 05 Март 2021, 07:49:27 am »
Toa ти е лична работа, додека излези да искористиш некоја услуга, веќе си ја платил дупло. Па и со коронава услугите во странство важат на хартија само (добро, Србија и Албанија...).

Ама ако сакаш некоја сигурност на пат, купи си ја.
Имам пријател кој има ново Ауди А4 и си плаќа 70-80€ годишно во ADAC.Еднаш на 15г да го оскористиш "ќар" ке излезиш,пошо кај и да си ти ја земаат и ти ја носат колата до кај шо сакаш(дома или на во сервис) притоа тебе или ти даваат друго возило или авионска карта до крајната дестинација.
Е сега рачунај ти да треба да платиш шлеп од Австрија до Мк или од Србија до Германија.
За тие што патуваат се исплаќа,за низ Битола или низ Мк,лесно правиме :).
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1214
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1358 на: 05 Март 2021, 08:02:59 am »
Дали би ме советувале за Леонот да земам од Триглав автомобилска асистенција - Комфорт?
2000 денари е ако земеш полиса од кај нив, 2400 денари е ако колата ти е осигурана во друга компанија.
И Сава Осигурување имаат нешто слично, ама немаат никаков опис ниту на услугите, ниту на цените.

https://www.triglav.mk/mk/osiguruvanje/fizicki-lica/osiguravanje-na-motorni-vozila/triglav-avtomobilska-asistencija

Ова го земав за Бравото 2-3 години по ред и среќа, не ми затреба никогаш. Сега почнав да се мислам да земам утре и за Леонов...

Bump.
Некој да го купил ова/да му се нашло?
АМСМ има нешто слично, ѕирни си.
Ако е поврзано со регистрација ќе почекам до следна, ако не е, одма и јас ќе уплатам вакво нешто, триглав или амсм

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2582
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1359 на: 05 Март 2021, 08:43:52 am »
Zimav nekolku godini taa na AMSM Premum koe vazi za makedonija i evropa.
Cena 2700 den i vazi 1 god od datumot na izdavanje-ne e vrzana so datum na registracija. Karticata e kako licna kartica ne vrzano za voziloto.
Dobro e sto ti vazi so bilo koja kola bez razlika dali si so tvoja kola ili si patnik vo druga kola.

Ima ogranicuvanja limiti vo kilometraza za slepanje vo Makedonija do 200km vo dvata pravci. ( locirani se po gradovi pa racinaat km nivnoto vozilo da odi i da se vrati).
Za vo stranstvo e do 200 evra slepanje za defekt, 400 za soobrakajka. Nad tie limiti se doplaka.
Ima celosen pregled sporedba na paketite na nivniot sajt.

Znaci ima limiti, i ova na AMSM i toa na Triglav. Ne deka nekoj ke ti ja slepa kolata od Avstrija do doma bez pari.

Mislam deka vrsi rabota nudi nekoja sigurnost. E sega zavisi kolku patuvas. Jas dosta patuvav pa ja vadev.
Povremeno imaat 30% popust ako od kaj niv ja izvadis zaedno so zelena karta.
Plus imaat razni popusti za AMSM clenovi kaj nas i niz Evropa.

Jas ednas iskorisriv nivna usluga se zavrsi nekako rabota. Zavisi koj grad so kakvo vozilo im e opremeno. Mene mi se pogodi AMSM Veles so star kamion odvaj ja kacija i simnaa kolata. Treba i da imaat dovolno obucen kadar od serviseri so osnovno znaenje za pomos na pat.
Mislam deka AMSM se najdaleku otideni vo toj pogled.
Mada treba da se proveri i ovoa na Triglav, nekoj ako ima iskustvo neka spodeli.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1721
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1360 на: 05 Март 2021, 09:01:19 am »
Ако не се лажам @Molec еднаш сподели лошо искуство со овие пакетиве од АМСМ па може да кажи што беше работата. Нешто го мотаа долго време, еве нека кажи тој подетално (ако беше тој членот). Јас имам извадено од АМСМ еднаш но го немам искористено, а го извадив оти многу патував во странство. А сега моментално имам бесплатен шлеп во МК и мала (не знам колку) доплата за околниве земји за 500 денари пакет, го нудат од техничкиот каде ја регистрирам колата.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3759
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1361 на: 05 Март 2021, 09:04:23 am »
I jas go imam clenstvoto na amsm classic za okulu 900 den mislam deka vredi da go imas. Isto dobra rabota e sto ne e vrzano so voziloto, tuku mozes da go koristis za poveke vozila. Vazi samo niz Mk, i isto ko so kaza @M3V8 ima odredeni uslovi ( poveke moze da se procita na nivniot sajt ), do sega ne sum go iskoristil me cuval gospod, ama sepak nudi nekakva sigurnost, za 900ki poarno da go imas otkolku da go nemas.Bar ja taka mislam  ;D
https://amsm.mk/zacleni-se/

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4703
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1362 на: 05 Март 2021, 11:00:43 am »
1. Телефонот за помош на пат не беше бесплатен. Пошто вртев од МК број од Грција прво што ги прашав: бесплатен ви е телефонов? А па не знам дечко никој не не прашал до сега....немој да ме је*еш и јави ми се за да не трошам, па на вибер ми вртеше....
2. Прво им побарав сервис за шофершајбни да ми кажат каде има најблиску да не лутам по интернет, ме изакаа без везе по некои ниви по некои улички на 2 адреси ни сервис имаше ни бутур.
3. Шлеп служба најдоа ама: може ќе дојде за саат а може и утре зависи од локалната шлеп служба ќе ти се јават кога ќе можат...среќа колата беше во возно стање.
4. Најпедерското = рекламираните 200км бесплатен шлеп е уствари 100км, другите 100 биле за да се врател камионот од кај шо тргнал и нормално се што е плус се доплаќа како милува шлеп службата, попуст ради членство = аврио! На колега на Стража му рикна турбо....шлеп од Гостивар го зема и го донесе до Скопје = 6000ден. со АМСМ членство.

За низ МК можеби ќе му се исплати на некој, за надвор не знам, јас веќе не го купувам. Рецимо за мамички и мисири е супер....не пали, празен акОмулатор, не знам да мењам гума, заборавив да ставам бенѕин итн...викни си АМСМ место да замараш пријатели/роднини.

А иначе да, може да се искористи за било која кола само треба сопственикот на членството да биде во неа.


Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4913
  • The Spartan General
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1363 на: 05 Март 2021, 16:03:25 pm »
....

Јас имам такво членство. Недај Боже да ти затреба. Ама ако ти треба, убаво е да го имаш.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4029
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1364 на: 05 Март 2021, 17:31:09 pm »
....

Јас имам такво членство. Недај Боже да ти затреба. Ама ако ти треба, убаво е да го имаш.
Зар со нова кола не следи и пакет за помош на пат? Или тоа што следи е само за ако има колата дефект во функционирањето, но не и на пример дупната гума? Прашувам, зашто не сум сигурен што покрива таа vw mobilitätsgarantie, те дали таква незгода покриваат.