Автор Тема: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча  (Прочитано 15618 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54885
 • Махер
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #45 на: 14 Ноември 2013, 11:11:56 am »
Мојот ФС цркна матична во гаранција (што не е никаков проблем). Ама постојано грееше и беше врел, од раѓање до смрт. Му цркна графичката изгледа надвор од гаранција и отиде јабана...

Од сега само со 3-5 години гаранција лаптопи. Под 3 несакам да чујам.

Отсутен tdejan

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 136
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #46 на: 14 Ноември 2013, 13:30:58 pm »
Тие се тие работи, само мене ме фати инает зато шо инсистирав да се купи тој лаптоп а не знаев за фалинката.

“Some Fujitsu Siemens Computers notebooks are experiencing long-term faults in their graphics displays. This is due to faulty graphics cards and chipsets. The problem can be remedied by replacing the graphics card or motherboard. During the warranty this repair is performed by us free-of-chargе„

ова му е официјалното соопштение.
И зато сега се запнав да го средам, па шо сака нека биди. :) А за во иднина, то е, пазење шо се купва и нормално максимум гаранција.
Додуша реално за лаптопите почнуват да покажват мака тек после 3-4 година, така да коментарот од Дени ептен држи вода :)Отсутен Pistorij

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 985
 • ECU rejected...
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #47 на: 14 Ноември 2013, 17:19:00 pm »
Здраво дечки,
ме немаше ден два обрвски, ама морам да ви се заблагодарам на дискусијава, очигледно темата погодена ;) фала на сите шо стручно дискутираја на темава (за жал има и многу џаболебари шо пишат колку да се најдат во муабет, ама ајде, форум е ова :)
иначе, имам Fujitsu Siemens Amilo pa1538, ама ко го земав не знаев дека имале фабричка грешка на графичката. Проблемот е документиран и официјално признат од нив, за тие шо биле под гаранција имало бесплатна промена на графичка, такво му е официјалното известување, на тие шо поминала гаранција, цврц :)
Како шо кажа и пецони погоре, има малце луфта меѓу чип и хладњакот. Фабрички ја поставиле само термо гумица и нормално таја губи својства, и прај ладен лем или ако лаптопот се трацка можи и да напрај куса и да го прегори чипот (то е мојот случај). Веќе еднаш напрајвме reballing, не знам дали да кажвам имиња/сервиси, ама не беше стручно напраен и по неколку месеци пак откажа. За жал сега навистина процесорот е рикнат (напрајл куса врска), и веќе нарачав од кина (ќе има обнова на темава за 3-4 недели :)
поздрав до сите


Тебе Куси да не те викаат, ради врската? хахаха се шалам

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #48 на: 15 Ноември 2013, 17:58:11 pm »
Не е од Скопје...

Отсутен hajlender

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 126
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #49 на: 15 Ноември 2013, 19:29:34 pm »
Reeboling 4000 denari so garancija za sraboteno od 3 meseci. Pravime muabet za prelemuvanje na cipot a ne greenje so topol vozduh. Fujitsy siemens se problematicni za rabota zatoa sto im se vitka plocata dokolku cipot e na samata maticna, dokolku e decidna odnosno na pci-ex ima golemi sansi da proraboti pak.

Izvinete za kirilica od tel sum

Отсутен tdejan

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 136
Еве обнова на темата, ако некој го интересира.
Коректно нарачан графичкиот процесор од алиехп, во дек. го однесов лаптопот на лемење со инфрацрвено, успешно. Еве 4ти месец си врви, со просечно користење лаптопот си работи петка (ама и со надворешен кулер ;)
Штета нема потреба гиф-ој клавање за сеир терање или слично, а и реално поминав многу поефтино од коментарите од 2-3та страна.
Не знам дали да кажвам цени/сервиси, ако го интересира некој нека пиши пп.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43490
 • Il Moderatore
Кај го правеше прелемувањето,  ми треба ps3 да ми средат :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ARMEX

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3617
Пиши контакт, ќе затреба.

Отсутен Dj_oko

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 90
Истиов проблем го графичка го имав на Lenovo G555, каде и да прашав низ градов сите ме убедуваа дека нема решение, после неколку месеци по препорака на колега го однесов во Alkon-PC (Зоки се вика дечково 3225 889 позади Универзална има сервис), направи reballing стави бакарно лимче меѓу графичкиот процесор и heatpipe-от и еве скоро една година немам никаков проблем.

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16005
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Еве обнова на темата, ако некој го интересира.
Коректно нарачан графичкиот процесор од алиехп, во дек. го однесов лаптопот на лемење со инфрацрвено, успешно. Еве 4ти месец си врви, со просечно користење лаптопот си работи петка (ама и со надворешен кулер ;)
Штета нема потреба гиф-ој клавање за сеир терање или слично, а и реално поминав многу поефтино од коментарите од 2-3та страна.
Не знам дали да кажвам цени/сервиси, ако го интересира некој нека пиши пп.


дај, прати ми мене ПП со контакт од момци кои ти сервисирале-лемеле... пиши и цена.. и јас имам проблем со еден лаптоп со рикната графичка...

п.с. они може да сервисираат комплет се? да им остаам лаптопот и да си се вратам по него поправен?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен maci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1339
да не пишуваме сите дај ми мене на пп.
пиши контакт информации јавно.
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен tdejan

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 136
извинете ме немаше нешто заради работа.
завршив во арена чаирчанка, сервисират комплет компјутери и електроника, фала на Peconi за советот. Дечкото си беше профи, си ја разбира работата, завршив за 2000мкд. Тел. 2630609, мобилниот ми се избриша :|