Автор Тема: Dodavanje RAM-memorija na latop  (Прочитано 13731 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29388
  • CARclub.mk
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #45 на: 20 Септември 2012, 10:36:35 am »
Ја иам 8гб Kingston HyperX (али не на фул спид, пошто треба да се ебавам со подесувања, а не ми се праи тоа). Разликата меѓу 8 гб и 4 гб е многу приметлива, особено со рам-интензивни апликации. Фотошоп обожава рам.

Присутен Bojan j

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3037
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #46 на: 20 Септември 2012, 11:51:24 am »
Досега не сум пазел што мемории додавам во компјутер, ниту ми било гајле дали се исти или различни. Ама баш се заинтересирав дали треба мемориите да се исти, или не мора. Перформанси?

Еве конкретен пример, случајно приметив дека паднала ценава на РАМов па зашто да не се стави.


Имам 2х2гб во лаптопов. ХП павилион. Го отворив ама не гледам што марка е.

Прашањето ми е, дали би изгубил на перформанси ако ставам 1 плочка ДДР 3 1333Мхз со 4гб. Со тоа би имал 6ГБ рам, ама со различни плочки. Забележал некој нешто разлика во перформанси кога се различни плочките во однос на исти?

Логично би било и два по 4гб, ама доста ми се 6гб во моментов затоа прашувам.

-Која е најбрза меморија за лаптоп ДДР3 што се наоѓа кај нас?

Дени, во случај да менуваш и да имаш една плочка од 2гб вишок, ако ја продаваш пиши ми цена во пп одма :)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54887
 • Махер
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #47 на: 20 Септември 2012, 12:00:12 pm »
Планирав да ги продавам. Кога ќе менувам ќе ти кажам. ;D

Отсутен UrSa1986

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1508
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #48 на: 15 Март 2014, 16:07:27 pm »
Ги имам подзаборавено финтиве со фрекфенции и сл, а сакам да му додадам уште 2 гига на лаптопов, ама не знам дали воопшто може да се најде ваква, малце е постар :)

Ако има некој да му се наоѓа ваква меморија по дома и ако ја продава нека пише цена. Исто така ако знае кај може да си купам, нека пише :)
Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54887
 • Махер
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #49 на: 16 Март 2014, 09:19:35 am »
Дали воопшто поддржува над 2GB е прашање. Провери си, старите до 2GB идеа.

За имање има http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=406&pid=34271