Автор Тема: Импресивна технологија..  (Прочитано 6317 пати)

Отсутен pirat_07

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8074
 • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Импресивна технологија..
« Одговори #15 на: 07 Февруари 2014, 19:59:52 pm »
Браво!

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54887
 • Махер
Одг: Импресивна технологија..
« Одговори #16 на: 17 Февруари 2014, 22:23:35 pm »
Гугл инвестира во Соларна електрана со моќност колку РЕК Битола.

http://www.reviewjournal.com/business/huge-solar-thermal-plant-opens-near-nevada-california-border

Односно инвестираше, а сега се отвори и работи.

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16005
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: Импресивна технологија..
« Одговори #17 на: 18 Февруари 2014, 01:47:23 am »
со оглед на тоа каде е поставена. ефектот нејзин за тоа место (потребите) е потполно ист како и кај нас да поставиш солар во фудбалско игралиште...

исто така регулативите бараат после искористувањето на панелите (25 години) да се рециклираат фотокелиите. тој процес е поскап од самото производство бидејки е радиоактивен.

кој знае.. можеби за 15-тина години ке се изнајде нов начин и процес, но дотогаш тоа е тоа...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43490
 • Il Moderatore
Одг: Импресивна технологија..
« Одговори #18 на: 18 Февруари 2014, 07:57:54 am »
Некаде да прочитам за ова дека е радиоактивен процесот на рецикирање? Да не звучам нападно, ама ми дојде чудно, па побарав и не можев да најдам никаде некој текст кој го потркепува тоа. Она што го најов, воглано се сведува на ова: http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_panel#Recycling

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: Импресивна технологија..
« Одговори #19 на: 18 Февруари 2014, 12:21:18 pm »
Гугл инвестира во Соларна електрана со моќност колку РЕК Битола.

http://www.reviewjournal.com/business/huge-solar-thermal-plant-opens-near-nevada-california-border

Односно инвестираше, а сега се отвори и работи.

Први инвестираа apple. Нивниот кампус е напојуван од соларна енергија.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54887
 • Махер
Одг: Импресивна технологија..
« Одговори #20 на: 18 Февруари 2014, 12:22:53 pm »
Сепак ова е најголемата соларна електрана на светот. :) Не е за фрлање.

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: Импресивна технологија..
« Одговори #21 на: 18 Февруари 2014, 12:25:09 pm »
Сепак ова е најголемата соларна електрана на светот. :) Не е за фрлање.

Не не ! Убаво е но за жал на пример во Шпанија се воведе данок на соларни панели.... Нема ништо бесплатно.

Отсутен Vasil

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3759
Одг: Импресивна технологија..
« Одговори #22 на: 18 Февруари 2014, 12:33:16 pm »
Електранава не работи со фото-волтаици. Електричната енергија се генерера од парна турбина. Сончевата светлина со помош на поле од компјутерски контролирани огледала, се насочува кон бојлерите во кои се загрева водата.

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: Импресивна технологија..
« Одговори #23 на: 18 Февруари 2014, 12:34:18 pm »
Одлична идеја ама државата нема да дозволи да помине тоа без даноци и такси

Отсутен Vasil

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3759
Одг: Импресивна технологија..
« Одговори #24 на: 18 Февруари 2014, 12:36:47 pm »
Одлична идеја ама државата нема да дозволи да помине тоа без даноци и такси

Доста тресеш. Од кај знаеш како ќе помине. Може Обама ќе се заљуби во електранава како што според тебе се заљубил во Тесла и Епл, па ќе им даде 5% од буџетот како подарок за развој.