Автор Тема: Mobil, Total, Elf или какво масло ?  (Прочитано 1001809 пати)

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5822
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8655 на: Април 16, 2021, 22:08:52 pm »
@M3V8  John Deere возиш или new holland?

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7372
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8656 на: Април 17, 2021, 02:46:07 am »
Што ќе се десоќи ако на мотор предвиден за 5-30 му шибниме 0-40? По мое не би требало ништо, ради што 0-40 има поголем температурен опсег, но би сакал да чујам и други мислења. Фала.

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4497
 • The Spartan General
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8657 на: Април 17, 2021, 07:42:02 am »
Ако е дизел со ДПФ, многу нешта. Ако е бензинец и исполнува норми/спецификации, ништо.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7372
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8658 на: Април 17, 2021, 08:21:22 am »
Ако е дизел со ДПФ, многу нешта. Ако е бензинец и исполнува норми/спецификации, ништо.
Многу лоши нешта ? Инаку со катализатор е.

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4497
 • The Spartan General
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8659 на: Април 17, 2021, 08:40:42 am »
Лоши, убави, прашање на перспектива е. Генерално ако е само со катализатор, ништо нема да и биде. Ставај уље и давај гаааас до патос.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 489
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8660 на: Април 17, 2021, 09:28:13 am »
Дали постои масло 10w40 фул синтетик ?

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 489

Отсутен stavrov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 414
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8662 на: Април 17, 2021, 09:56:51 am »
Што ќе се десоќи ако на мотор предвиден за 5-30 му шибниме 0-40? По мое не би требало ништо, ради што 0-40 има поголем температурен опсег, но би сакал да чујам и други мислења. Фала.
0-40 само ова али кај нас го нема. Сакав јас да го ставам но неможеа да го набават и ставив 5-30 ESP Formula. За нареден сервис ќе си го нарачам од горе.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7372
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8663 на: Април 17, 2021, 10:37:03 am »
Лоши, убави, прашање на перспектива е. Генерално ако е само со катализатор, ништо нема да и биде. Ставај уље и давај гаааас до патос.
Поентата ми беше кое ви вило подобро ? 0-40 е поскапо, но дали тоа значи дека ќе биде и подобро?

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7372
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8664 на: Април 17, 2021, 10:39:57 am »
Што ќе се десоќи ако на мотор предвиден за 5-30 му шибниме 0-40? По мое не би требало ништо, ради што 0-40 има поголем температурен опсег, но би сакал да чујам и други мислења. Фала.
0-40 само ова али кај нас го нема. Сакав јас да го ставам но неможеа да го набават и ставив 5-30 ESP Formula. За нареден сервис ќе си го нарачам од горе.(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Ај ако набавиш кажи процедура. Инаку гледав кај нас, ама опаковката ептен беше сомнителна. Прозирноно со сребренето озмешано, со брчки, остатоци од одливки по работ.

Отсутен stavrov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 414
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8665 на: Април 17, 2021, 10:42:51 am »
Што ќе се десоќи ако на мотор предвиден за 5-30 му шибниме 0-40? По мое не би требало ништо, ради што 0-40 има поголем температурен опсег, но би сакал да чујам и други мислења. Фала.
0-40 само ова али кај нас го нема. Сакав јас да го ставам но неможеа да го набават и ставив 5-30 ESP Formula. За нареден сервис ќе си го нарачам од горе.(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Ај ако набавиш кажи процедура. Инаку гледав кај нас, ама опаковката ептен беше сомнителна. Прозирноно со сребренето озмешано, со брчки, остатоци од одливки по работ.
Кај главниот увозник кај нас го немаше, досега го немале увезено, ми кажаа дека ако го најдиш некаде кај нас најверојатно ќе биде сомнително.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5822
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8666 на: Април 17, 2021, 10:54:41 am »
Лоши, убави, прашање на перспектива е. Генерално ако е само со катализатор, ништо нема да и биде. Ставај уље и давај гаааас до патос.
Поентата ми беше кое ви вило подобро ? 0-40 е поскапо, но дали тоа значи дека ќе биде и подобро?
Пиши за каков мотор станува збор не се срами.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7372
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8667 на: Април 17, 2021, 16:47:41 pm »
320 cdi w211 liniski 204hp
Fabricki e 0-30.

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 744
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8668 на: Април 17, 2021, 18:09:39 pm »
320 cdi w211 liniski 204hp
Fabricki e 0-30.
https://bevo.mercedes-benz.com/bevolisten/229.51_de.html
mozes da koristis  i  0w40, ama malku kandidati imas, dali ke mozes vo mk da najdes original?
ARAL Supertronic, Castrol Edge i Mobil1.
So 0W40 bi imal pogolemi rezervi pri pojaki opteretuvanje na motorot, so 0W30 poekonomicna potrosnja.


Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5822
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8669 на: Април 17, 2021, 18:35:40 pm »
320 cdi w211 liniski 204hp
Fabricki e 0-30.
320 cdi w211 liniski 204hp
Fabricki e 0-30.
Видиш, паметни биле тие од фабриката изгледа.

0-30 се разбира се додека има approval MB 229.52 или 51