Автор Тема: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den  (Прочитано 14932 пати)

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5986
 • 69
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #15 на: Јануари 27, 2014, 21:25:56 pm »
Па фино напишале...Фуџито е тиња. Прво има срање сензор и во се е полош од Канонот. Незнам зошто си зачуден.
Инаку кај нас цената баталија. Ние одсекогаш сме знаеле да бидеме уметници. Значи ако имаш кој да ти го донесе од Србија, за 240 евра можеш да добиеш апарат комплетен, + торбичка, плус дополнителна батерија + 8Г картичка Сандиск.
Ако не можеш да најдеш некој да ти го донесе, онда за 40 евра има луѓе кои вршат услуги. Нормално со претходно платен аванс, и за два до три дена ке го добиеш апаратот.
Ке те фати 280.
Ако ти се многу лапај го Канонот ЅХ500 и немај гајле...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Filip_90

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1839
 • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #16 на: Јануари 28, 2014, 23:13:37 pm »
А ако зимаш од кај нас да си дадеш уште 50 евра и да го разгледаш овој, мада у УСА има P330 за 300 долара http://www.pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=1250&directoryid=+341&ctrl=productdetails


Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #17 на: Мај 10, 2014, 11:55:12 am »
Cannon SX 510 od Pix plus za 14.000?

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50758
 • Махер
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #18 на: Мај 10, 2014, 17:42:05 pm »
Не ти е лесна одлуката.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #19 на: Мај 11, 2014, 11:51:25 am »
go zemav vcera 13700 od Anhoch plus 16 gb SD kartica

SX510 HS

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50758
 • Махер
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #20 на: Мај 11, 2014, 12:04:25 pm »
Со здравје да се служиш. :)

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #21 на: Мај 11, 2014, 12:51:28 pm »
http://set.com.mk/Photo-Video-Cameras/Digital-camera/Compacts-camera/Nikon-COOLPIX-P31012072

добар апарат, ако го имаат на лагер

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #22 на: Мај 12, 2014, 08:51:35 am »
Ova zemav ..


Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #23 на: Мај 24, 2014, 20:49:39 pm »
OK..prasanje do poiskusnite fotografi ..uste podobro ako  se Canon sopstvenici..

Ve molam, strplivo procitajte....

Imeno, posle gledanje na detalni video tutriali i nekolku experimenti konstatirano e slednoto:

Site modovi na aparatot (AUTO,Av, TV, M , Live itd....)ima svoja posebna cel.. Primer AV mode e idealen za slikanje na fokusiran premet so zamaglena pozadina, Tv mode se mesti brzinata na blendata (do 1/3200) pa taka objekti koi se vo dvizenje moze da izgledaat kristalno cisti ili skroz zamagleni, ponatamu Auto si e Auto i LIVE e mode kade sto manuelno se mesti  Contrast,Color Warmth i Lightness....

Site modovi Av,Tv, M , Auto gi imaat dopolnitelnite opcii za mestenje na ISO, White balance (Daylight, Cloudy, Tungstem...), Comperssion (Fine/Superfine) i Colors  uste mal ton podesuvanja za da se izvadi idealna fotografija NO...koj imal iskustvo so Canon aparati ( imam primeteno i na daaaaleku poskap model)  AUTO mode , no i vo site drugi gore navdeni modovi  slikite se nekako sivkasti, so nedovolno bogati boi.

Problemot e sto najubavite spored mene sliki izleguvaat vo LIVE mode kade kako opcii imam samo SATURATION, CONTRAST, LIGHTNESS, FOKUS i FLASH no niedna od gorenavedenite opcii sto gi imaat Av,Tv, itd....sto rezultira so sliki so verojatno pomala kompresija, kvalitet i nemanje moznost za precizno setiranje na uslovite vo koi se slika kako i nemoznost za podesuvanje na ekspozicija, ili shutter speed.


Znaci se ubiv od eksperimentiranje na modovite kade imam skoro se na raspolaganje no vo nieden mode ne mozam da postignam tolku ubavi zivi boi kako vo LIVE mode.

Primer od denes:

AV mode  so ton opcii...kade Colors e namesteno na VIVID...znaci najjako..
LIVE mode.. ( zafaka duplo poveke MB pamorav resize da i pravam)..


Prasanjeto e: Dali i kako mozam da gi postignam boite kako vo LIVE mode vo bilo koj od drugite modovi ( Av,Tv, M...) od pricina sto vtorive nudat mnoogu poveke opcii za setiranje pri slikanje..?

Odnapred blagodaram.
Отсутен Filip_90

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1839
 • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #24 на: Мај 24, 2014, 21:58:37 pm »
Во менито кога ке влезеш и да речеме идеш Set picture control, таму ти е тоа VIVID (или кај и да е) па кога ке стигнеш до него не стискај ОК него стисни на дугмето за десно. Кај мене на никонот така дава дополнителни подесувања, како на пример острина на слика, контрас и др. Или пак кога ке стигнеш до white balance, и да речеме cloudy, епа наместо ОК пробај да идеш во десно ;D

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32777
 • Таков е животот... јебига
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #25 на: Мај 24, 2014, 22:07:32 pm »
Пак накај Белви а? Викај следниот пат.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50758
 • Махер
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #26 на: Мај 24, 2014, 22:32:07 pm »
Zemi go na rabota aparatot slednava nedela. :)

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #27 на: Мај 25, 2014, 00:11:10 am »
Во менито кога ке влезеш и да речеме идеш Set picture control, таму ти е тоа VIVID (или кај и да е) па кога ке стигнеш до него не стискај ОК него стисни на дугмето за десно. Кај мене на никонот така дава дополнителни подесувања, како на пример острина на слика, контрас и др. Или пак кога ке стигнеш до white balance, и да речеме cloudy, епа наместо ОК пробај да идеш во десно ;D

Ok.

Пак накај Белви а? Викај следниот пат.

Ok.

Zemi go na rabota aparatot slednava nedela. :)

Ok.

;D

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41028
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #28 на: Мај 25, 2014, 08:33:02 am »
Сега го читам упатството од твојот апарат, пробај "positive film" за подесување: Combines the effects of Vivid Blue, Vivid Green, and Vivid Red to produce intense yet natural-looking colors resembling images on positive film.

http://www.manualowl.com/m/Canon/PowerShot-SX510-HS/Manual/379523?page=57

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5986
 • 69
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #29 на: Мај 25, 2014, 11:32:12 am »
Извини ама мене искрено првата слика ми прави највеќе кеиф. Вивид сликите ми делуваат превештачки. Ако евентуално сакаш појаки бои, ке се преработуваат со фотошоп.
Инаку многу ти е битна и осветленоста, како застануваш итн итн.
Ете, Дени ке ти објасни и ке ти покаже. Тоа е најдобрата варијанта :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.