Автор Тема: 1.9 TDI 110  (Прочитано 74664 пати)

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #60 на: 24 Март 2013, 07:22:31 am »
fala.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4116
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #61 на: 24 Март 2013, 10:56:25 am »
ова за 1.4 TDI>зависи колку е ладно надвор.на -10 и појако,од ново лисиче до капиштец(5-6 км отприлика) ептен малце мрднува стрелката за температура,а парно(да те стопли колку толку) имам веќе кај три бисери(2 км).затоа најубаво на дизел у стандард опрема да идат греачи на седишта:))

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14097
 • Пудингот на шоферството
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #62 на: 24 Март 2013, 10:58:13 am »
На ладни температури(-10 и повеќе) се пали колата 1-2 минути во место и после ја возиш едно 1-2км во 2-ра или 3-та на 2500-3000 врт мин и имаш парно.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4116
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #63 на: 24 Март 2013, 11:13:39 am »
нормално,не тргам одма кога е толку ладно него баш минут два ја загревам,ама додека не загрее на 90 не ја возам на 2000 вртежи

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14097
 • Пудингот на шоферството
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #64 на: 24 Март 2013, 12:56:00 pm »
Ехехехе кој ке чека да качи 90 па после да ја возам над 2000.Плус ако ја возиш над 2000 многу побрзо ке качи температура и ке си имаш парно порано.Многу ги тинтрите колите еаго. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен nsx-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9217
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #65 на: 24 Март 2013, 18:27:03 pm »
златно бензинче :D

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14097
 • Пудингот на шоферството
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #66 на: 24 Март 2013, 19:41:48 pm »
Абе бензинецот одма ќе загрее жими трапатанците  :D :D :D
Златно вебасто за во зима,дигитално со тајмер да си го наместиш да се уклучи 10 минути пред да влезиш во колата. ;)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен b5 kiko vw

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 1
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #67 на: 04 Мај 2015, 12:05:29 pm »
zdravo dali znae nekoj  kade stoi elektromagneten ventil na passat b5 1.9 tdi 131 ks? i dali se cisti ili mora da se zameni so nov

Отсутен GoRaN TDI

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 31
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #68 на: 04 Јуни 2015, 11:53:59 am »
ме заинтересира темава и сакав да прашам дали со зголемување на горивото на стартната дизна се зголемува и потрошувачката пошто јас забележав дека некако појче ми троши во последно време

Отсутен GoRaN TDI

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 31
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #69 на: 19 Јануари 2016, 12:09:31 pm »
Здраво сакав да прашам ладна колава на сабајле си пали нормално и греачи уклучува и под саух се е нормално ама од ко ќе загреј некако зема висока тууража некаде до 1600 вртежи и пак се нормализира сменив сензор за температура бев и на комп дијагностика и проблемов не е решен инаку колава оди до 3000 вртежи ама како без турбо луф масерот го исчистивме и пак не можам да најдам решение за проблемов ве молам за помош

Отсутен 2fast4you

 • Модератор
 • Редовен
 • *****
 • Пораки: 1797
 • Some drive to work ... I work to drive!!!
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #70 на: 21 Јануари 2016, 08:36:26 am »
Здраво сакав да прашам ладна колава на сабајле си пали нормално и греачи уклучува и под саух се е нормално ама од ко ќе загреј некако зема висока тууража некаде до 1600 вртежи и пак се нормализира сменив сензор за температура бев и на комп дијагностика и проблемов не е решен инаку колава оди до 3000 вртежи ама како без турбо луф масерот го исчистивме и пак не можам да најдам решение за проблемов ве молам за помош
Proveri go MAP senzorot ili vakumot na turbinata.
   

Отсутен GoRaN TDI

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 31
Одг: 1.9 TDI 110
« Одговори #71 на: 21 Јануари 2016, 13:34:46 pm »
и мап сензорот е исчистен мислам го чистевме со некој си спреј ама нема ефект денеска ја однесов кај мајстор шо многу возила ги оспособил па здравје да видам шо ќе ми кази денеска